Murale na nietypowych powierzchniach

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Murale kojarzą się z graffiti ściennym. Nic dziwnego – z niego (czyli graffiti) wyrosły, ale prawda jest taka, że coraz więcej ręcznych malowideł powstaje na nietypowych powierzchniach. Artyści nie potrzebują gładkiej i pionowej powierzchni, ponieważ do dyspozycji mają tyle technik wykonania, że poradzą sobie z prawie każdym zamówieniem. Oto kilka przykładów takich realizacji.

Murale na nietypowych powierzchniach mogą być nie lada wyzwaniem dla artystów, ale przy odrobinie kreatywności i zdolności są w stanie wykonać niemal każde malowidło. Zwłaszcza że murale coraz częściej pojawiają się w przestrzeni miejskiej, a przez to też ściany przestają być wystarczającym medium do wzbudzania zainteresowania czy wywoływania konkretnych reakcji. Prym w wykorzystaniu nietypowych powierzchni wiodą kampanie społeczne, które mają intrygować, a zarazem wpisywać się w wartości społeczeństwa – jak pokazują przykłady poniżej, udaje się to!

Kosmiczny mural i największy GIF z postępu prac

W 2015 roku artysta ukrywający się pod pseudonimem INSA stworzył animowany mural widoczny z kosmosu. To nie żart! Był to wynik współpracy z marką Ballantines, a w realizacji wzięło udział ponad 20 osób. Projekt został wykonany na terenie Rio De Janeiro i dzisiaj uchodzi za największy na świecie.

dims?thumbnail=130%2C87&quality=80&image uri=http%3A%2F%2Fwww.blogcdn.com%2Fslideshows%2Fimages%2Fslides%2F331%2F358%2F8%2FS3313588%2Foriginal

Jak to zrobiono? Dzięki dostępowi do satelit Airbusa, które fotografowały obraz o wymiarach 100 km2 w rozdzielczości jednego piksela na 50 cm2 – z nich powstała trzyminutowa animacja. Sam mural o powierzchni 57,515 m2 powstał w zaledwie cztery dni i wymagał sporego zaangażowania i koordynacji pracy ludzi w poszczególnych etapach.

- Advertisement -

Odczarowanie i pokolorowanie starego miasta

Murale nie służą tylko do reklamy. Wprawdzie są ciekawym punktem miasta, ale mogą zostać wykorzystane również do nadania mu całkiem nowego wymiaru. Doskonałym przykładem są tutaj ręczne malowidła na domach meksykańskiego miasteczka Pachuca. Za projekt odpowiada grupa German Crew, która zrealizowała projekt w prawie trzy miesiące.

crew germen graffiti town mural

Co było celem? Rewitalizacja przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem elementów kultury. Kolorowy mural doskonale wpisuje się w poczucie tożsamości kulturowej lokalnej społeczności, jest jednocześnie symbolem przemian społecznych i umacnia poczucie przynależności mieszkańców do danego miejsca.

Największy ekologiczny mural powstał w… Polsce

Na polskim podwórku znajdziemy również nietypowe realizacje. Spośród nich niewątpliwie wyróżnia się mural, który powstał na ścianie Zapory Solińskiej. Wyróżnia się nie tylko rozmiarem (ma 91 m szerokości i 54 m wysokości), ale przede wszystkim techniką wykonania – obraz powstał tylko i wyłącznie z wykorzystaniem wody! Przedstawia okazy fauny i flory, typowe dla bieszczadzkiej okolicy, a zarazem jest największym ekologicznym muralem na świecie. Projekt wykonało Good Looking Studio dla firmy PGE w 2015 roku.

elektrownia wodna w solinie mural clean graffiti

Na koniec warto wspomnieć o nietypowym muralu przygotowanym na zlecenie spółki PKP Energetyka. Został on nagrodzony za nowatorskie podejście do komunikacji w branży transportowej w konkursie MediaKreator. Mural wprawdzie powstał na ścianie i przedstawia panoramę Warszawy, ale za to konsekwentnie łączy obraz i animowany neon.

mural przy ul armatniej pkp

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -