MWC 2023: Smartfony, sztuczna inteligencja, Metaverse i kontrowersje wokół Huawei

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
2 min

Tegoroczne targi bezprzewodowe MWC w Barcelonie przyciągną uwagę gości dzięki najnowszym technologiom, takim jak smartfony ze składanym ekranem, awatary chatbotów napędzane sztuczną inteligencją czy wciągające wrażenia metaverse. Targi te są największym i najbardziej wpływowym spotkaniem branży technologii mobilnych na świecie. Organizatorzy spodziewają się aż 80 000 gości z 200 krajów i terytoriów, a zakres technologii, które zostaną zaprezentowane, ilustruje, w jaki sposób targi, znane również jako Mobile World Congress, ewoluowały od forum poświęconego standardom telefonów komórkowych do prezentacji nowych technologii bezprzewodowych.

Metaverse

Wokół metaverse było dużo szumu na zeszłorocznych targach MWC i innych niedawnych targach technologicznych, takich jak CES w Las Vegas w zeszłym miesiącu. Wiele firm planuje pochwalić się swoimi doświadczeniami z metaverse, które pozwolą użytkownikom łączyć się ze sobą, uczestniczyć w wydarzeniach daleko lub wkraczać w nowe, fantastyczne światy online. Z drugiej strony, pojawiają się również wątpliwości dotyczące modeli biznesowych związanych z metaverse.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja, która przykuła uwagę świata technologii dzięki ogromnym postępom w nowych narzędziach, takich jak ChatGPT, będzie również jednym z tematów na targach MWC. Firmy obiecują pokazać, w jaki sposób wykorzystują sztuczną inteligencję, aby domowe sieci Wi-Fi były bardziej energooszczędne lub wykrywały podróbki.

Smartfony? Tak, ale….

Targi MWC skupiały się w poprzedniej dekadzie na smartfonach, jednak dzisiaj producenci urządzeń wprowadzają na rynek coraz więcej innowacji, a uwaga na targach skupia się na potencjalnych zastosowaniach 5G, następnej generacji ultraszybkiej technologii bezprzewodowej. Targi te są również okazją dla mniej znanych chińskich marek, takich jak OnePlus, Xiaomi, ZTE i Honor, które chcą przejąć udział w rynku od liderów, Apple i Samsung.

- Advertisement -

Obecność chińczyków budzi kontrowersje

Huawei, chiński gigant technologiczny, jest jednym z największych wystawców na MWC – największych i najbardziej wpływowych targach technologii mobilnych na świecie. Mimo że rządy zachodnie umieściły go na czarnej liście z obawami o bezpieczeństwo, organizatorzy twierdzą, że firma będzie miała największą obecność spośród około 2000 wystawców. Pomimo sankcji zachodnich, Huawei nie przestaje działać i wciąż jest jednym z czołowych graczy w branży technologicznej.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -