Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Najpopularniejszy język programowania od lat pozostaje ten sam

Udostępnij

JavaScript jest najczęściej używanym językiem wśród programistów już dziesiąty rok z rzędu. Jak podaje coroczna ankieta [1]Stack Overflow cieszy się popularnością zarówno u doświadczonych programistów, jak i u tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tworzeniu kodu. Raimo Seero, dyrektor ds. technologii w Uptime, zauważył, że inne języki – C++, Java i PHP – nie zniknęły z pierwszej dziesiątki listy.

Z odpowiedzi ponad 71 tys. Programistów z całego świata wynika, że ​​JavaScript jest wykorzystywany w codziennej pracy przez ponad 65% respondentów, na drugim miejscu jest HTML/CSS z 55%, a na trzecim SQL z blisko 50%. W pierwszej dziesiątce używanych języków znalazły się również TypeScript (34%), Java (33%), C++ (28%) i PHP (21%).

Jeśli chodzi o bazy danych, MySQL nadal jest najpopularniejszym wyborem w 2022 r., z którego korzysta prawie połowa respondentów, podczas gdy PostgeSQL jest najbardziej preferowanym wyborem wśród osób, które faktycznie pracują jako programiści, zajmując drugie miejsce. Inne często wybierane opcje to SQLite, MongoDB i Microsoft SQL Server.

Node.js i React.js zajmują pierwsze i drugie miejsce na liście frameworków internetowych, z których oba są wykorzystywane przez prawie połowę respondentów w swojej codziennej pracy. Jednocześnie widać, że popularność Node jest szczególnie wysoka wśród osób dopiero uczących się programowania. U tych bardziej zaawansowanych odsetek wykorzystania Node i React się wyrównuje. Inne opcje to Express i Angular.

W przeglądzie wszystkich pozostałych frameworków zdecydowanie pierwsze miejsce zajmuje .NET, z którego w codziennej pracy korzysta blisko 35% zapytanych. Popularność .NET jest szczególnie wysoka wśród już pracujących programistów.

„W ciągu ostatnich kilku lat portfolio technologii przeciętnego programisty pozostało dość podobne – JavaScript, Node i React są trudne do pokonania, podczas gdy inne ugruntowane frameworki, takie jak .NET, nadal są jednym z preferowanych wyborów do tworzenia większych i bardziej złożonych systemów informatycznych”skomentował Raimo Seero, CTO Uptime. „Python pozostaje popularny wśród młodszych programistów, ale zdecydowanie warto zauważyć, że jest on w rzeczywistości używany w przepływach pracy tylko w wybranych krajach”.

W ankiecie zapytano również, jakie technologie są faworyzowane przez profesjonalistów.  Siódmy rok z rzędu Rust był najpopularniejszym wyborem dla języków programowania – 87% korzystających z niego programistów uznało go za wiodący w swojej pracy. Zaskakująco JavaScript, który jest na szczycie listy popularności, znalazł się dopiero w drugiej dziesiątce preferowanych wyborów.

„Wyniki wyraźnie pokazują, że programiści lubią języki i frameworki, które mają sens i kreują wokół siebie silną społeczność, a także stale oferują coś nowego”powiedział CTO Uptime. „Na końcu listy można znaleźć przestarzałe technologie i opcje, które mają na celu rozwiązywanie problemów niszowych, a korzystanie, z których często może okazać się prawdziwym bólem”.

Raimo Seero dodał, że coroczna ankieta Stack Overflow działa jak dobry barometr, który pozwala zrozumieć, co naprawdę dzieje się w świecie deweloperskim. „Chociaż nie wszystkie wyniki można traktować uniwersalnie i odnosić do każdego rynku, to wiedza zasady płynące z wyników ankiet pozwalają programistom z całego świata na wybranie właściwego kierunku rozwoju”.


[1] https://survey.stackoverflow.co/2022/

Źródło:Uptime

Zobacz

Polacy rzucili się na pożyczki – liczba udzielonych pożyczek wzrosła o ponad 1/4

Firmy pożyczkowe udzieliły w sierpniu br. o 27,3 proc. więcej pożyczek w porównaniu do sierpnia 2021 r. - podało Biuro Informacji Kredytowej. Wzrosła również wartość udzielonych pożyczek, o 29,3 proc. rdr.

Czy importowany węgiel jest dobrej jakości? Wiemy, że jest “sprawdzany”

Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla - zapewnił we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jeśli rynek nasyci się węglem, jego ceny będą się stabilizowały - dodał.

Pakiet Slim VAT 3 – co oznacza dla przedsiębiorców i księgowych?

Pakiet Slim VAT 3 to kontynuacja szeregu zmian w...

Cyfryzacja firm pędzi naprzód. Może zatrzymać ją bardzo istotna bariera

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez należącą do...

Czy inflacja ma wpływ na rynek pracy? Analitycy mają odpowiedź

Rynek pracy pozostaje stabilny - ocenił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Według analityka spowolnienie gospodarcze powinno mieć "małe przełożenie na bezrobocie", a jego skutkiem będzie m.in. słabszy wzrost wynagrodzeń.

7 uczelni w porozumieniu na rzecz wspólnej organizacji EuroScience Open Forum w Katowicach

Przedstawiciele siedmiu śląskich uczelni publicznych oraz władz podpisali w czwartek w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie porozumienie o współpracy przy wspólnej organizacji EuroScience Open Forum, które ma się odbyć w 2024 r. w Katowicach.
- Reklama -

REKLAMA