NASA wysadziła wieże, którym zawdzięczamy nawigację GPS

- Reklama -

Wczoraj rano na przylądku Canaveral NASA wysadziła w powietrze platformy startowe LC-17A i LC-17B, z których udawały się w kosmos rakiety Delta 2 z satelitami systemu GPS.

Platformy A i B w Space Launch Complex 17 (SLC-17) pierwszy raz zostały użyte przez Siły Powietrzne USA do wystrzelenia pocisku balistycznego Thor w 1957 roku. W tym kompleksie wystrzelono pierwsze satelity telekomunikacyjne, pogodowe i sondy badające przestrzeń kosmiczną. Bliźniacze wieże zostały gruntownie przebudowane pod koniec lat 60 by móc wynosić w przestrzeń rakiety Delta.

Delta

Rakieta Delta II została wystrzelona na pierwszą z 110 misji w Walentynki 1989 roku. Przenosiła jedną z 48 satelitów systemu Global Positioning System, który stał się jednym z najważniejszych dokonań poczynionych w  kompleksie rakietowo-startowym.

SLC-17 było również miejscem startów misji Messenger na Merkurego i wystrzeleniem Teleskopu Spitzera.

SLC-17

Teraz kompleks zostanie wykorzystany pod instalacje firmy Moon Express, działającej w ramach inicjatywy Lunar Cargo Transport and Landing by Soft Touchdown. Planuje ona misje na Srebrny Glob i budowę tam baz.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -