Nie tylko kryptowaluty, czyli jak blockchain zmienia świat

Izabela Myszkowska
6 min

Podstawą blockchaina są bloki danych. Technologia zapisuje informacje w zdecentralizowanej sieci, w której każdy węzeł przechowuje kopię bazy. Przechowywanie danych w ten sposób sprawia, że nie można ich modyfikować – każda zmiana musi być potwierdzona algorytmicznie. Blockchain umożliwia także eliminację pośredników – zmniejszają się koszty transakcyjne, a same transakcje są bezpieczniejsze. W oparciu o tę technologię działają m.in. banki (do przechowywania dokumentów) oraz kryptowaluty, jednak to nie jej jedyne zastosowania.

– Istnieje mnóstwo sytuacji, w których potrzebny jest niepodważalny dowód na to, że doszło do danej operacji: na przykład zakupu nieruchomości, potwierdzenia konkretnych danych w określonym rejestrze lub dokonania transakcji. Dziś informację o takich danych przechowujemy w różnego rodzaju rejestrach, których jeden z uczestników transakcji nie może samodzielnie zmienić – np. zapis na kontach bankowych, akt notarialny itd. Blockchain eliminuje konieczność korzystania z takiego zewnętrznego  uwiarygodnienia. Blockchain to cyfrowy notariusz, którego nie da się oszukać. Strony mogą zawrzeć dowolną transakcję, która  zostanie zarejestrowana w taki sposób, że będzie można łatwo i bez żadnych wątpliwości ją potwierdzićwyjaśnia Piotr Kędzierski z firmy Future Fund, która właśnie zebrała blisko 4 mln USD na stworzenie nowego fintechu wykorzystującego blockchain. Gdzie zatem możemy spotkać tę rewolucyjną technologię?

Innowacyjne rozwiązanie dla świata finansów i nie tylko

Pierwotnym zastosowaniem blockchaina (który powstał już w 1991 roku) było datowanie cyfrowych dokumentów. Metoda zyskała jednak popularność dopiero w 2009 roku, gdy powstała pierwsza kryptowaluta – bitcoin.

REKLAMA

Jako niskokosztowa, a jednocześnie bardzo bezpieczna technologia, blockchain sprawdza się dziś w procesach takich jak bezpieczne przelewy, transakcje giełdowe, umowy zawierane automatycznie po spełnieniu z góry określonych warunków (inteligentne kontrakty), bezpieczne przechowywanie danych klientów instytucji finansowych czy zarządzanie pożyczkami.

Jeden z czołowych amerykańskich banków[1] przetestował wykorzystywanie inteligentnych kontraktów do handlu aktywami, by skrócić czas ich przygotowania. Bank zainwestował również w tworzenie cyfrowych wersji dolara amerykańskiego i kilku innych głównych walut. Technologia blockchain ma w tym systemie ma służyć szybszym i tańszym oraz bezpieczniejszym transakcjom.

Innym przykładem jest amerykański gigant w dziedzinie systemu kart płatniczych[2], który w ostatnich latach włączył blockchain do swojego popularnego programu lojalnościowego. Technologia usprawniała dostawy artykułów spożywczych zamawianych online – gdy klient dokonywał określonego zakupu, firma naliczała punkty i rozliczała sprzedawcę za pomocą inteligentnego kontraktu.

Blockchain to nie tylko świat finansów. Ze względu na pojawiające się zagrożenia sfałszowania wyborów, coraz częściej mówi się o przeprowadzaniu głosowania drogą elektroniczną[3]. Rozproszone rejestry blockchaina umożliwiają organizację łatwo dostępnych dla wyborców, a zarazem bezpiecznych wyborów online.

Obecnie głosowanie elektroniczne jest już stosowane w kilku stanach na terenie Stanów Zjednoczonych. Wybory umożliwia specjalna aplikacja, oparta na prywatnym łańcuchu bloków, który może być kontrolowany przez zaufaną stronę. Aby oddać głos, wyborcy przechodzą proces weryfikacji tożsamości na podstawie odpowiednich dokumentów.

Wybory oparte o blockchain przeprowadzają również polskie firmy – specjalna platforma umożliwia głosowanie w radach nadzorczych, zarządach i komitetach[4].

Blockchain w Polsce

W Polsce również dostrzeżono potencjał blockchaina, jako nowego narzędzia zmieniającego charakter transakcji biznesowych. Polskie banki[5] z zainteresowaniem zaczęły przyglądać się zyskującemu na popularności rozwiązaniu, m.in. wdrażając technologię blockchain w celu zastąpienia dokumentacji fizycznej wersjami elektronicznymi.

Trend rozpowszechnił się także poza sferą finansową i dotarł na rynek nieruchomości. Coraz częściej wspomina się o tokenizacji mieszkań czy domów[6]. Zakup tokena jest równoznaczny z nabyciem prawa do nieruchomości, a dzięki mechanizmowi blockchaina znika konieczność wprowadzania zmian w księgach wieczystych. Rozwiązanie jest nowością na rynku, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Wśród rodzimych startupów, firmy stawiają na aspekt bezpieczeństwa. Takim przykładem jest wdrażanie systemu bezpiecznej identyfikacji podmiotów finansowych opartego na blockchainie[7]. Takie cyfrowe rozpoznanie może znacząco uprościć formalności w trakcie trwania transakcji, a w efekcie skrócić czas jej przeprowadzenia.

Innym zastosowaniem technologii blockchain jest rewolucja w oszczędzaniu. Future Fund, szwajcarski fintech o polsko-brytyjskich korzeniach, chce zaoferować klientom sklepów możliwość długofalowego oszczędzania i inwestowania środków pochodzących z popularnego cashbacku.

– Widzimy, jak wielkie znaczenie ma dla ludzi – szczególnie w obecnych czasach – bezpieczeństwo i stabilność. W dużej mierze spokojną przyszłość budujemy dzięki gromadzeniu oszczędności a w naszym przypadku oszczędzamy kupując, a wszystko to umożliwia m.in. blockchain i cashback. Bezpieczeństwo i niskie koszty transakcji, które zapewnia ta technologia, pozwalają na efektywne inwestowanie i oszczędzanie nawet bardzo niewielkich kwot, które wracają do nas za zakupy w formie cashbacku. Skumulowane i zainwestowane, stanowią one jednak zauważalne źródło oszczędności – w dodatku są zawsze do dyspozycji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba mówi Piotr Kędzierski, współzałożyciel i CEO Future Fund.

Blockchain stwarza coraz więcej możliwości, zarówno w kraju, jak i zagranicą – od projektów takich jak NFT, czy monetyzacja sztuki, aż po zastosowania w systemie opieki zdrowotnej, ochrony własności intelektualnej, a nawet energetyce. Warto śledzić ten trend.


[1] Barclays PLC, What are smart contracts? | Innovation | Barclays (home.barclays)

[2] American Express, https://www.fool.com/investing/stock-market/market-sectors/financials/blockchain-stocks/blockchain-in-finance/

[3] Blockchain Voting Will be Coming to an Election Near You, and Soon (beincrypto.com)

[4] Narzędzie Councilbox na Platformie do e-zgromadzeń: https://zgromadzenia.online/

[5] PKO BP, https://fintech.pkobp.pl/blockchain-w-banku/

[6] Blockchain i tokenizacja w branży nieruchomości. Rozmowa z Rahimem Blakiem — Blog nieruchomosci-online.pl, Tokenizacja nieruchomości – nowy trend na rynku. Wyjaśniamy, o co w tym chodzi – Forsal.pl

[7] 6 polskich firm z giełdy, które chcą zarobić na technologii blockchain • Generacja Smart