Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
5 min

Dzisiaj ludzie używają swoich urządzeń, aby przechowywać na nich dane ze wszystkich aspektów swojego cyfrowego życia — od zdjęć po informacje kontaktowe, dzięki którym mogą utrzymać kontakt z ukochanymi. Dane te są cenne, a ich utrata może być naprawdę bolesna.

Udostępnianie informacji i zdjęć na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, stało się dla wielu osób naturalną czynnością. Badanie firmy Kaspersky Lab pozwala rzucić nieco światła na to, jak dużo osobistych danych ludzie ujawniają publicznie. Wyniki pokazują, że swoje dane udostępnia cyfrowo większość osób (93%) — 70% pokazuje zdjęcia i filmy swoich dzieci, natomiast 40% — prywatne i poufne filmy oraz zdjęcia innych osób. Pod tym względem sytuacja wygląda gorzej w przypadku młodszego pokolenia, które udostępnia nieznajomym ogromne ilości danych osobistych.

Niepokojące jest to, że niemal połowa (44%) internautów upublicznia swoje informacje. Trzeba bowiem pamiętać, że gdy dane znajdą się w sferze publicznej, mogą rozprzestrzenić się znacznie dalej niż zakładał ich właściciel. Jedna osoba na pięć przyznaje, że udostępnia poufne dane osobom, których dobrze nie zna, oraz nieznajomym. Takie osoby pozbawiają się pełnego wpływu na to, w jaki sposób zostaną wykorzystane ich poufne informacje. Ludzie narażają się na ryzyko kradzieży tożsamości lub ataku finansowego poprzez udostępnienie informacji finansowych i płatniczych (37%), skanów swoich paszportów, prawa jazdy oraz innych prywatnych dokumentów (41%) lub haseł (30%).

Ludzie w Stanach Zjednoczonych i regionie Azji i Pacyfiku najchętniej udostępniają dane nieznajomym (odpowiednio 30% i 28%), a także udostępniają dane publicznie częściej niż inne kraje (poza prywatnymi zdjęciami i filmami w Rosji). Japonia przeciwstawia się temu trendowi i nie udostępnia danych obcym (8%).

Do najczęstszych problemów ze smartfonami, zgłaszanych przez osoby udostępniające swoje dane, należą nachalne reklamy (51%) oraz problemy z żywotnością baterii (41%). Zgłaszano także znacznie gorsze problemy: np. 14% użytkowników smartfonów udostępniających dane padło ofiarą szkodliwego programu, a 19% odkryło działanie aplikacji na urządzeniu bez ich świadomości.

- Advertisement -

Najczęściej udostępniamy zdjęcia, przy czym większość osób (91%) udostępnia je przez internet. Tymczasem 55% badanych przyznało, że udostępnia niektóre swoje dokumenty, a 55% udostępnia innym wybrane wiadomości.

Ankietowani z Rosji udostępniają prywatne i wrażliwe zdjęcia i filmy częściej niż użytkownicy w innych krajach, a Japończycy są skłonni do takiego działania najmniej. Na przykład trzy czwarte Rosjan (74%) udostępnia prywatne i wrażliwe zdjęcia i filmy ze swoim udziałem, w porównaniu do jednej czwartej (24%) Japończyków.

Przytaczane wyniki pochodzą z raportu firmy Kaspersky Lab pt. „Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych” poświęconego nawykom dotyczącym udostępniania danych. Badanie pokazało, że ludzie nie tylko dzielą się swoimi danymi, ale również urządzeniami, na których przechowywane są ich cenne informacje. Jedna osoba na dziesięć (10%) udostępniła nieznajomej osobie swój PIN umożliwiający dostęp do urządzenia, natomiast jedna osoba na pięć (22%) zostawiła swoje urządzenie, niezablokowane i bez nadzoru, wśród grupy ludzi. Co więcej, niemal jedna czwarta (23%) przekazała swoje urządzenie innej osobie do tymczasowego użytku.

Udostępnianie zbyt wielu osobistych danych innym osobom i firmom stanowi naprawdę niebezpieczny nawyk. W dzisiejszym świecie online dzielenie się informacjami z innymi jest bardzo łatwe i pod wieloma względami właśnie po to stworzono internet. Jednak ujawniając innym ludziom istotne i poufne informacje, jednym kliknięciem zrzekasz się kontroli nad tymi danymi, ponieważ nie masz pewności, do kogo trafią i do czego zostaną użyte. Użytkownicy dosłownie przekazują swoje cenne dane, a nawet urządzenia, na których są przechowywane, w obce ręce. – Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab

Badanie ponadto dowodzi, że skłonność do udostępniania innym osobom swoich prywatnych i poufnych zdjęć jest najbardziej powszechna wśród młodych ludzi — przyznaje się do tego 61% osób w wieku 16-24, podczas gdy dla osób powyżej 55 lat odsetek ten wynosi jedynie 38%. Podobną tendencję można również zauważyć w odniesieniu do informacji finansowych: aż dwie piąte młodych ludzi udostępnia innym swoje dane finansowe i płatnicze (42% osób z przedziału wiekowego 16-24 lat), natomiast w przypadku osób powyżej 55 roku życia takie zachowanie wskazuje jedynie 27%.

klp infpgrafika udostepnianie danych

Wprawdzie oczekiwanie od użytkowników internetu, że przestaną udostępniać innym swoje zdjęcia, dane osobiste i inne informacje, byłoby całkowicie nierealistyczne, jednak warto zastanowić się na spokojnie, zanim opublikuje się istotne informacje online. Zachęcamy również użytkowników, aby stosowali środki bezpieczeństwa w celu ochrony swoich danych oraz prywatności, na wypadek gdyby ich urządzenia lub dane wpadły w niepowołane ręce — dodał Andriej Mochola.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -