Ostrzeżenie dla rynku kryptowalut – USA stawia zarzuty KuCoin i jego założycielom

Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej prokuratury ogłosił zarzuty karne przeciwko firmie KuCoin oraz jej założycielom, rzucając światło na konieczność przestrzegania amerykańskiego prawa przez podmioty operujące na rynku kryptowalut. To działanie stanowi ostrzeżenie dla innych giełd kryptowalutowych o nieuchronnych konsekwencjach ignorowania amerykańskich regulacji.

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

We wtorek, wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej prokuratury, Prokurator Stanów Zjednoczonych Damian Williams, ogłosił postawienie zarzutów karnych przeciwko KuCoin – firmie, która do niedawna dynamicznie rozwijała się na rynku kryptowalut – oraz dwóm jej założycielom. Celem tych działań jest wysłanie silnego sygnału ostrzegawczego do innych uczestników rynku kryptowalut o konieczności przestrzegania amerykańskiego prawa.

Oskarżenia przeciwko KuCoin i jego dyrektorom, mają na celu ostrzeżenie innych giełd kryptowalutowych przed obsługiwaniem klientów z USA bez należytego dostosowania się do amerykańskich regulacji prawnych. Prokuratura federalna na Manhattanie wskazuje, że firma i jej założyciele próbowali ukryć fakt obsługiwania klientów z USA.

Dodatkowo, w grudniu zeszłego roku, Prokurator Generalny Nowego Jorku, Letitia James, zapewniła zwrot ponad 22 milionów dolarów od KuCoin. Środki te miały zrekompensować straty ponad 150 000 nowojorskich inwestorów i wesprzeć stanowy budżet Nowego Jorku kwotą ponad 5,3 miliona dolarów. Osiągnięcie tego porozumienia było możliwe po tym, jak ujawniono, że KuCoin fałszywie przedstawiał się jako legalnie działająca giełda kryptowalut, pomimo braku rejestracji jako broker-dealer.

Damian Williams podkreślił, że KuCoin, założony w 2017 roku, wykorzystał swoją znaczną bazę klientów w USA, by stać się jednym z globalnych liderów na rynku instrumentów pochodnych kryptowalut i giełd spot. Jego działalność, charakteryzująca się miliardami dolarów dziennych transakcji i bilionami dolarów rocznego obrotu, celowo ignorowała amerykańskie przepisy zaprojektowane do walki z przestępczością finansową.

- Advertisement -

Zdaniem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, firma została wykorzystana do prania dochodów z przestępczego oprogramowania, w tym ransomware i różnego rodzaju oszustw. KuCoin nie zaimplementował podstawowych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy, co pozwoliło na przepływ ponad 4 miliardów dolarów podejrzanych środków przez platformę.

Darren McCormack z nowojorskiego biura Homeland Security Investigations określił KuCoin jako uczestnika wielomiliardowego spisku kryminalnego, który obsłużył ponad 30 milionów klientów, mimo ignorowania kluczowych regulacji.

W odpowiedzi na oskarżenia, KuCoin opublikował oświadczenie w mediach społecznościowych, twierdząc, że działalność firmy przebiega normalnie i że aktywa użytkowników są bezpieczne. Zarówno firma, jak i jej dyrektorzy, Chun Gan i Ke Tang, obywatele Chin, oskarżeni o naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej i prowadzenie nieautoryzowanej działalności transferowej, pozostają na wolności.

Trzy firmy powiązane z KuCoin, zarejestrowane na Kajmanach, w Republice Seszeli i Singapurze, również zostały oskarżone o udział w spisku.

Na stronie internetowej KuCoin mieszkańcy USA są informowani o braku dostępności usług firmy w ich regionie z powodu lokalnych regulacji.

Udostępnij
- REKLAMA -