PIT na czas – oszukaj samego siebie

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Teoretycznie wszyscy podatnicy powinni sobie zdawać sprawę, że obowiązują ich określone terminy do złożenia rocznych deklaracji podatkowych PIT. Od lat najpopularniejsze terminy do wypełnienia typowych zeznań podatkowych, takich jak PIT-36 czy PIT-37, nie ulegają zmianom i standardowo są to ostatni dzień kwietnia (30.04), roku następującego po roku podatkowym. Każdy ma więc możliwość odpowiedniego zaplanowania sobie czasu na przygotowanie tego druku podatkowego. Tyle w teorii. W praktyce większość podatników zostawia sobie ten dość przykry, formalny obowiązek na ostatnią chwilę, następnie wypełniając druk w pośpiechu i niejednokrotnie popełniając wiele błędów. Jak więc przygotować się na kolejne rozliczenie PIT?

Jak zdążyć z PIT?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie „jak zdążyć z PIT?”, może być wskazanie konieczności zarezerwowania sobie odpowiedniej ilości czasu na spokojną, racjonalną pracę i jeszcze dodatkowe sprawdzenie druku księgowego przed wysłaniem. Rozwiązanie wydaje się banalne i dość proste – wystarczy wpisanie w kalendarz zadania na przyszły rok. Dla wielu podatników, w praktyce codziennych obowiązków i wielu spraw na głowie, jednak wciąż bardzo często niemożliwe do wykonania. Warto jednak zastanowić się czy na pewno nie ma żadnego rozwiązania, żeby zdążyć z PIT bez konieczności stresującego wypełniania formularza i popełniania błędów z pośpiechu? Wiele milionów Polaków znalazło już ten sposób – to e-deklaracje. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko wsparcie merytoryczne dla osób, które nie czują się na siłach samodzielnej pracy z PIT, to rozwiązanie sprzyjające również specjalistom. Dzięki technicznym możliwościom nowoczesnych technologii, e-PIT’y mogą pozwolić zaoszczędzić czas dosłownie każdemu użytkownikowi.

E-deklaracje oszczędność czasu13

Tradycyjne wypełnienie zeznania podatkowego z założenia składa się z kilku etapów. Na początku podatnik zbiera odpowiedni zestaw danych źródłowych, do przygotowania indywidualnej deklaracji podatkowej (np. swoje PIT-37). Następnie dane te przepisuje w swój formularz, wprowadza swoje informacje, dokonuje odpowiednich obliczeń i przygotowuje własny PIT. Po ukończeniu pracy nad formularzem udaje się z dokumentem do urzędu, gdzie w okienku może złożyć druk lub ewentualnie udaje się do urzędu pocztowego, gdzie po odczekaniu czasu w kolejce do okienka, może wysłać dokument listem poleconym (wcześniej kupując odpowiednią kopertę i znaczek, pakując go i przyklejając znaczek). XXI wiek zmusił ludzi do szukania oszczędności czasu – doba ma przecież tylko 24 godziny. E-deklaracje umożliwiają oszczędność czasu, ponieważ część z wymienionych kroków podatnik może zrobić zdalnie, zaś część czynności zostaje wykonanych automatycznie. Po pierwsze, korzystając z odpowiednich technologii dane z dokumentów źródłowych oraz dane podatnika mogą zostać „zaciągnięte” do oprogramowania e-deklaracyjnego automatycznie. Następnie, część obliczeń wykonuje za podatnika program. Finalnie, wysyłka e-deklaracji następuje z poziomu komputera przez Internet (bez koperty, znaczka, wizyty w urzędzie czy na poczcie).

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -