Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Polska bez rezerw węgla – co zrobić?

Udostępnij

Państwowe rezerwy węgla są puste. Czy Polsce grozi niewydolność energetyczna? Zimą może zabraknąć nawet 4-5 milionów ton węgla – wskazują niezależne źródła. To efekt braku inwestycji w górnictwo, a także kończących się zasobów węgla. W związku z obecną sytuacją ceny surowca poszybowały w górę. Jak zapewnić rodzinie ciepło zimą i uchronić się przed ubóstwem energetycznym? Rozwiązaniem jest zielona energia.

Zbliżający się sezon grzewczy mobilizuje Polaków do zakupu węgla, drewna czy pelletu. Ci, którzy liczyli na ceny sprzed roku, są mocno rozczarowani. Na skupach ceny węgla poszybowały w górę. To pokłosie m.in. COVID-19, ale przede wszystkim trwającej właśnie wojny na Ukrainie. W wybranych miastach węgiel zdrożał nawet od 300 do 400 procent. Rząd – próbując ratować sytuację i uzupełniać narodowe zasoby – właśnie nakazał dwóm spółkom państwowym zakup surowca na międzynarodowych rynkach. Ze względu na brak węgla Polska staje się niewydolna energetycznie.

Termomodernizacja i zielona energia receptą na kryzys

Coraz częściej Polacy są zachęcani do termomodernizacji budynków, aby uchronić się przed utratą ciepła zimą. Dobrze ocieplony dom to zatem mniejsze zużycie węgla czy innego opału. W tym sezonie grzewczym Polacy wydadzą nawet do 400 procent więcej pieniędzy na węgiel niż w ubiegłym sezonie. Brakuje rezerw, ceny paliwa poszybowały w górę, a składy chcą zarobić. Jak konsumenci mogą chronić się przed brakiem węgla i wygórowanymi cenami? Rozwiązaniem są odnawialne źródła energii.

 – Jeszcze kilka lat temu odnawialne źródła energii były uznawane w Polsce za pewnego rodzaju fanaberię i zjawisko marginalne. Od lat w piecach palono węglem czy drewnem i Polacy niechętnie sięgali po nowości w tym zakresie. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie zabraknie węgla. W związku z tym chętniej sięgają po odnawialne źródła energii. W zielonej rewolucji mają pomóc programy unijne i rządowe, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na inwestycję w pompę ciepła czy termomodernizację budynku mówi Paweł Poruszek z Euros Energy. 

Tylko w 2021 r. odnotowano ogromny wzrost sprzedaży pomp ciepła – o 80% większy niż w roku poprzednim. To wygodny, tani i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynków. Ponadto pompy ciepła są w zasadzie bezobsługowe.

Polacy ruszyli po pompy ciepła

Polscy konsumenci poszukują alternatyw dla węgla. W związku z tym znacząco wzrosło zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Nie odstraszają ich nawet dość wysokie koszty inwestycji początkowej. W tym roku, jak prognozuje PORT PC, sprzedaż pomp ciepła wzrośnie o kolejne 50% w porównaniu do roku poprzedniego.

– Inwestycja w pompy ciepła szybko się zwróci. Biorąc pod uwagę ceny węgla w Polsce i dalsze, prognozowane wzrosty, na pewno za ten surowiec zapłacimy więcej niż za korzystanie z OZE. Obserwujemy w naszym kraju pewien trend. W kilku poprzednich latach na popularności zyskały instalacje fotowoltaiczne i samodzielna produkcja prądu. Ci, którzy w odpowiednim czasie zdecydowali się na inwestycję, obecnie są na wygranej pozycji. Bowiem ceny prądu wzrastają i będą rosnąć w kolejnych miesiącach. Teraz widzimy natomiast ogromne zainteresowanie pompami ciepła. Osoby, które obecnie zdecydują się na takie rozwiązanie staną się niezależne energetycznie i nie będą przepłacać za węgiel czy martwić się brakiem jego dostępności.dodaje Paweł Poruszek z Euros Energy. 

W 2021 roku sprzedano łącznie 93 tysiące sztuk pomp ciepła. Popyt na tego typu rozwiązania mogą zwiększać programy Moje Ciepło i Czyste Powietrze. Rosnące zainteresowanie może spowodować braki pomp ciepła na rynku – dlatego już teraz warto zamówić urządzenie. Ponadto liczba monterów tego typu urządzeń jest ograniczona. Eksperci z Euros Energy podkreślają, że istotne jest skorzystanie z pomocy certyfikowanych fachowców. Tylko oni mogą w odpowiedni sposób zainstalować urządzenie.

Źródło:Euros Energy

Zobacz

Ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Wybrano 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków, do zwycięzców trafi ponad 20 mln euro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej.

Dwie oferty PGNiG Termika o wartości ok. 300 mln zł wygrały aukcję kogeneracyjną – URE

Dwie oferty PGNiG Termika wygrały aukcję kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP). Wartość zwycięskich ofert wyniosła ok. 300 mln zł - poinformował URE w komunikacie prasowym.

Westinghouse ma umowy o współpracy przy projekcie jądrowym z 22 polskimi firmami

Firma Westinghouse podpisała w poniedziałek w obecności ambasadora USA w Polsce memoranda o współpracy przy potencjalnej budowie reaktorów AP1000 z 22 polskimi przedsiębiorstwami.

Serinus Energy szuka węglowodorów w Rumunii

Serinus Energy 19 września rozpoczął prace wiertnicze na odwiercie poszukiwawczym Moftinu Nord-1 w Rumunii - podała spółka w komunikacie.

Kiedy rząd zajmie się łagodzeniem skutków wzrostu cen energii dla firm? Jest wykaz prac rządu

Umożliwienie Radzie Ministrów przyjmowanie programów pomocowych dla firm, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu zakłada projekt, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Plemniki pływają grupami

Dzięki poruszaniu się w grupie plemniki łatwiej pokonują opór płynu w żeńskim układzie rozrodczym, co zwiększa szanse na zapłodnienie - informuje pismo „Frontiers in Cell and Developmental Biology”.
- Reklama -

REKLAMA

     

%d bloggers like this: