Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło powstanie Instytutu Badawczego IDEAS, który skoncentruje się na badaniach nad sztuczną inteligencją (AI). Nowa placówka ma na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale także znaczący wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki. Na czele projektu stanie profesor Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, uznawany za jednego z czołowych specjalistów w dziedzinie AI.
Ambitne cele i kluczowi uczestnicy projektu
Instytut IDEAS będzie zajmować się szerokim zakresem tematów związanych ze sztuczną inteligencją, w tym jej zastosowaniami w sektorach zdrowia, obronności oraz administracji publicznej. W projekcie wezmą udział trzy kluczowe ministerstwa: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Ta ścisła współpraca między sektorami ma pomóc w stworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju kraju oraz odpowiedzi na współczesne wyzwania technologiczne.
„Połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki. Liczymy na to, że Instytut IDEAS stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań” – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Przygotowania do współpracy z uczelniami wyższymi
Udział w nowym przedsięwzięciu wezmą również polskie uczelnie wyższe, które staną się udziałowcami w spółce IDEAS NCBR. Proces formalnego wejścia uczelni do spółki ma zakończyć się jeszcze w tym roku, co pozwoli na pełną integrację środowiska akademickiego z nowo powstającym instytutem badawczym już od stycznia przyszłego roku.
Rola profesora Piotra Sankowskiego w realizacji wizji IDEAS
Profesor Piotr Sankowski, który obejmie rolę lidera projektu, to ceniony specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji z imponującym dorobkiem naukowym. Jego doświadczenie i wizja będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości Instytutu IDEAS. Sankowski ma na celu stworzenie instytutu badawczego o międzynarodowej renomie, który nie tylko przyciągnie najlepsze talenty, ale również zainspiruje do dalszego rozwoju polską społeczność badawczą i technologiczną.
Znaczenie dla przyszłości polskiej nauki i gospodarki
Instytut IDEAS ma szansę stać się jednym z wiodących ośrodków badawczych w dziedzinie sztucznej inteligencji w Polsce. Połączenie potencjału akademickiego i wsparcia rządowego może przyspieszyć wdrażanie innowacyjnych technologii i rozwiązań, które będą miały realny wpływ na codzienne życie i gospodarkę. Projekt jest przykładem, jak strategiczne inwestycje w badania nad sztuczną inteligencją mogą pomóc Polsce w umocnieniu jej pozycji na arenie międzynarodowej.
Przeczytaj naszą rozmowę z Piotrem Sankowskim – “Polska stoi przed wyzwaniami w obszarze startupów, z których wiele przenosi się za granicę w poszukiwaniu lepszego finansowania” – Piotr Sankowski, IDEAS NCBR