Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po faktoring

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

W pierwszym kwartale 2018 roku raportujące do Polskiego Związku Faktorów (PZF) firmy sfinansowały wierzytelności o łącznej wartości 53 mld zł. Oznacza to blisko 25 % wzrost obrotów liczony rok do roku. Ponadrynkową dynamikę na poziomie blisko 28% wypracował Eurofactor Polska SA. Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania jest faktoring pełny, który zdejmuje z przedsiębiorcy ryzyko niewypłacalności kontrahentów.

Z najnowszej edycji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” realizowanego na zlecenie KRD oraz KPF wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r., przeciętny okres oczekiwania na zapłatę wydłużył się o ponad 3 tygodnie i obecnie wynosi 3 miesiące i 24 dni. To oznacza, że w chwili obecnej okres oczekiwania na zapłatę jest już o miesiąc dłuższy od deklarowanego przez przedsiębiorców w październiku 2016, który wynosił 2 miesiące i 24 dni.

Faktoring bez recepty

Lekarstwem na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych jest faktoring. Faktoring oferuje bowiem możliwość zamiany należności na gotówkę – faktor nabywa od przedsiębiorcy faktury dotyczące wykonanych usług, udzielając z tego tytułu potrzebnego finansowania, co oznacza natychmiastowy wpływ gotówki. Co więcej, faktor zajmuje się administrowaniem wierzytelnościami, prowadząc tym samym bieżącą kontrolę należności od kontrahentów.

Prowadzone od 2015 roku przez EFL cykliczne badania “Barometru EFL” wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako źródła zewnętrznego finansowania, po które sięgają małe i średnie przedsiębiorstwa. Faktoring, obok kredytu bankowego, powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach. Jest bowiem usługą przeznaczoną dla firm, które posiadają stałą grupę odbiorców, gdzie odbywa się sprzedaż towarów i usług z odroczoną płatnością. Firm, które oczekują szybkiego dostępu do kapitału obrotowego oraz chcą zdyscyplinować swoich odbiorców –  wyjaśnia Stanisław Atanasow prezes zarządu Eurofactor Polska SA.

 Z najnowszego badania Barometru EFL” wynika, że po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. W firmach zatrudniachacych od 50 do 249 pracowników po faktoring sięga 8,3 proc. firm. Ponad 88,3% inwestycji finansowanych jest ze środków własnych, kredytem posiłkuje się 69,2 proc. przedsiębiorców, leasingiem 65,8 proc. Małe firmy (10-49 pracowników) nadal finansują się głównie środkami własnymi. Korzystanie z tego instrumentu deklaruje blisko 88,9% badanych. Z kredytu i leasingu korzysta odpowiednio 48,2 % i 53,6 % przedsiębiorców, a po faktoring sięga blisko 8% z nich.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -