Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Przyśpiesza transformacja energetyczna spółek z GPW

Udostępnij

Większość spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80 dostrzega potrzebę inwestowania we własne moce zielonej energii lub korzysta z zakupionej energii pochodzącej z OZE – wynika z badania Luneos.

W procesie transformacji energetycznej znacznie lepiej radzą sobie duże spółki. W indeksie WIG20 50% spółek planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Dla porównania, w sWIG80 jest to jedynie 26% badanych firm.

Rok 2022 to czas znacznych podwyżek cen za energię elektryczną. Spółki z polskiego rynku kapitałowego coraz bardziej doświadczają negatywnego wpływu wzrostu cen energii na swoją działalność i uzyskiwane marże. Perspektywy dla cen energii ciągle się pogarszają i tak naprawdę nie wiadomo, jakich poziomów cenowych mogą spodziewać się polscy przedsiębiorcy w najbliższych latach. Jest tak przede wszystkim z powodu wojny za naszą wschodnią granicą, pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Europie, braku surowców (m.in. gazu, czy węgla), a także rosnącej inflacji  mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Alternatywą dla energii pochodzącej z brakującego dziś węgla, którą można wdrożyć w dość krótkim czasie, są odnawialne źródła energii (OZE). Są one coraz bardziej istotne dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie – w lipcu br. Unia Europejska przyjęła, że jej celem jest zwiększenie udziału energii odnawialnej do 45% całkowitego zużycia energii do 2030 roku [1]. W polskich warunkach najlepszymi jej źródłami jest energia wytwarzana ze słońca i wiatru. Co więcej, już od kilku lat koszt wytworzenia energii z OZE jest znacznie niższy niż koszt wytworzenia jej z paliw kopalnych, a do tego zapewnia ona firmom niezależność energetyczną. Dlatego tak ważna dla spółek z GPW jest szybka transformacja energetyczna. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić jak do tzw. zielonej energii i transformacji energetycznej podchodzą przedsiębiorstwa giełdowe z najważniejszych indeksów GPW: WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 tłumaczy Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Mniejsze spółki muszą przyspieszyć transformację

Badanie Luneos zostało wykonane w czerwcu i lipcu 2022 r. Analizie poddanej były raporty niefinansowe oraz sprawozdania zarządu z działalności za 2021 r. spółek z indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80. W raportach i sprawozdaniach spółek giełdowych poszukiwana była odpowiedź na pytanie – czy spółka planuje inwestycje lub korzysta z energii pochodzącej z OZE? Innymi słowy, czy dane przedsiębiorstwo giełdowe odnosi się w swoich raportach do tematu odnawialnych źródeł energii. Odpowiedź była twierdząca, gdy np. spółka podawała ile proc. energii zużywanej w przedsiębiorstwie było generowanych z własnych instalacji fotowoltaicznych, jaki proc. stanowiła zakupiona zielona energia od zewnętrznych podmiotów, jakie są plany inwestycyjne spółki w kwestii OZE, itp.

unnamed 2 unnamed

W tym elemencie uzyskano następujące wyniki:

  • 90% przedsiębiorstw z WIG20 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (np. poprzez zakup certyfikowanej energii);
  • 65% przedsiębiorstw z mWIG40 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii;
  • 59% przedsiębiorstw z sWIG80 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

Następnie zawężono temat poszukiwań i uwaga została skupiona tylko na działaniach i planach związanych z własnymi mocami pochodzącymi z OZE, czyli czy przedsiębiorstwa posiadają lub planują podjąć inwestycje we własną energię pochodzącą z fotowoltaiki lub farm wiatrowych. W tym aspekcie stwierdzono, że:

  • Połowa firm (50%) z WIG20 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE;
  • 40% firm z mWIG40 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE;
  • 26% firm z sWIG80 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE.

Przeprowadzona przez nas analiza pokazuje, że transformacja energetyczna sprawniej odbywa się w największych spółkach, niż w mniejszych podmiotach. Dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, małe i średnie firmy z polskiego rynku kapitałowego powinny w 2022 roku, jak i w kolejnych latach, przyspieszyć odchodzenie od coraz droższej energii pochodzącej z węgla na rzecz tej wytwarzanej z OZE. Dzięki temu zyskają większą niezależność energetyczną i zmniejszą niepewność, która im towarzyszy w związku z kryzysem energetycznym, z jakim zmaga się europejska gospodarka ocenia Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.


[1] https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20220711IPR35006/meps-back-boost-for-renewables-use-and-energy-savings

Źródło:Luneos

Zobacz

Minister Buda: staramy się doprowadzić do sytuacji, by koszt energii był zbliżony do cen produkcji

Staramy się doprowadzić do sytuacji, w której koszt energii będzie zbliżony do cen produkcji; w najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki ogłosi rozwiązanie w tej sprawie - zapowiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że ma to dotyczyć m.in. małych i średnich firm.

Szef Pentagonu: Za wcześnie, aby powiedzieć, kto może stać za uszkodzeniem rurociągu Nord Stream

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w czwartek, że jest jeszcze za wcześnie, aby spekulować, kto mógł stać za uszkodzeniem rurociągu Nord Stream.

Minister edukacji zapowiedział utworzenie w AGH kierunku kształcącego inżynierów jądrowych

Utworzenie w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierunku, na którym kształcić się będą przyszli inżynierowie jądrowi, zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wtorek podczas inauguracji roku akademickiego w tej uczelni.

Szef MAEA: uważamy Zaporoską Elektrownię Atomową za obiekt ukraiński

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi oznajmił w czwartek, że jego organizacja uważa Zaporoską Elektrownię Atomową za obiekt ukraiński. W środę Kreml ogłosił, że Rosja przejmuje tę siłownię położoną w okupowanej części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy.

Ceny ropy wystrzeliły – tak mocnej obniżki dostaw z OPEC+ nikt się nie spodziewał

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku wystrzeliły po doniesieniach, że kraje sojuszu OPEC+ rozważają zmniejszenie produkcji ropy o ponad 1 mln baryłek dziennie, aby "ożywić" spadające ostatnio ceny tego surowca - podają maklerzy.

Od czego zależy czerwone ubarwienie ptaków? Naukowcy mają dowody

Dwa geny odpowiadają za przetwarzanie barwników karotenoidowych w organizmach ptaków i nadają czerwony kolor upierzenia. Karotenoidy znajdują się też w światłoczułych strukturach oczu, zatem wpływają na sposób widzenia – wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców, w którym znalazła się Polka.
- Reklama -

REKLAMA