Pulsoksymetry medyczne – do czego służą i jak działają?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit 4 min
4 min

Ten drobny element wyposażenia gabinetów, oddziałów szpitalnych, a nawet stosowany w warunkach domowych, jest urządzeniem mającym na celu pomiar wysycenia czerwonych krwinek tlenem (czyli tzw. saturację) oraz częstotliwość pracy serca, czyli tętno. Na jakiej zasadzie działają pulsoksymetry? Jakie modele są dostępne na rynku?

Pulsoksymetry to ważny element wyposażenia każdego oddziału, kliniki, gabinetu lekarskiego, przychodni, hospicjów, domów opieki, wykorzystywane są także do monitorowania stanu pacjenta przebywającego w warunkach domowych. To proste urządzenia medyczne, które mogą być bez problemu stosowane także przez osoby bez wykształcenia medycznego. Cieszą się dużą popularnością, coraz częściej także wśród lekarzy medycyny sportowej i sportowców, a także alpinistów, którzy wykorzystują pomiary pulsoksymetrem do badania stanu zdrowia na dużych wysokościach.

Pulsoksymetria to prosta, szybka i nieinwazyjna metoda pomiaru wysycenia krwi tlenem. W ciągu kilku sekund można uzyskać wynik, bez szczególnego przygotowania pacjenta, skomplikowanej aparatury i podawania specjalnych leków. Tak samo nazywa się badanie, które polega na wykorzystaniu pulsoksymetrów do pomiarów saturacji i pulsu. Zasada działania tych urządzeń opiera się na różnych właściwościach optycznych utlenowanej i odtlenowanej krwi przepływającej przez naczynia włosowate. Pulsoksymetry wykorzystują metodę spektrofotometrii transmisyjnej, mierząc promieniowanie o dwóch długościach fali (czerwone i podczerwone), które jest pochłaniane przez czerwone krwinki. Erytrocyty z utlenowaną hemoglobiną emitują promieniowanie o innej długość fali, a inną długość, gdy nie mają związanych cząsteczek tlenu. Na podstawie tej różnicy obliczana jest saturacja, czyli wartość wysycenia krwi tlenem, podawana w procentach. Norma dla zdrowego człowieka wynosi od 95 do 98%. Wartości powyżej są osiągane przy tlenoterapii, niższe wyniki świadczą o zaburzeniu pracy organizmu i jego niedotlenieniu.

Pulsoksymetria stosowana jest powszechnie w procedurach medycznych. Wskazania do tego badania to przede wszystkim widoczne objawy niedotlenienia i niewydolności oddechowej oraz podejrzenie tych stanów. Pulsoksymetry służą także do stałego monitorowania stanu pacjenta w czasie znieczulenia ogólnego, po jego zakończeniu oraz w każdej sytuacji, kiedy pacjent znajduje się w ciężkim stanie z różnych przyczyn. Pulsoksymetry stosowane są także do regularnego badania stanu i kondycji osób przewlekle chorych (np. starszych osób leżących w domu) lub na oddziałach neonatologicznych do badania wcześniaków i noworodków.

Z czego składa się pulsoksymetr?

To sprzęt medyczny składający się z urządzenia bazowego i czujnika. Samo urządzenie może być stacjonarne lub – bardziej powszechne – przenośne, zasilane bateryjnie lub akumulatorowo. Najczęściej stosuje się czujniki na palec dłoni, są także urządzenia z czujnikiem stosowanym na palec u nogi, płatek ucha lub jako opaska na nadgarstek lub stopę (w przypadku sprzętu stosowanego u dzieci). Te nietypowe czujniki wykorzystuje się także u osób wyjątkowo szczupłych lub otyłych lub tych, które z różnych przyczyn nie mogą stosować klasycznego czujnika na palec, np. wskutek zranień na palcach, deformacji anatomicznych, grzybicy paznokci lub np. stosowania ciemnego lakieru do paznokci, który zaburza rzetelność pomiarów. Czujniki mogą być uniwersalne, stosowane u pacjentów niezależnie od wieku, lub specjalistyczne, inne dla dorosłych i inne dla dzieci.

Pulsoksymetry to urządzenia medyczne wykorzystywane na co dzień w praktyce medycznej. Pozwalają na uzyskanie istotnych informacji o stanie pacjenta na drodze prostego, szybkiego i nieinwazyjnego pomiaru. Przejrzyj katalog pulsoksymetrów w portalu MedicalOnline.pl.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz