Ranking TOP5: Najpopularniejsze technologie w branży IT w Polsce

- Reklama -

JavaScript, Java i .NET to najpopularniejsze technologie stosowane przez pracowników branży IT w Polsce, wynika z danych międzynarodowej platformy Skillotron, zrzeszającej 11 tysięcy użytkowników z 65 państw. Polacy wpisują się w trendy obowiązujące na świecie, jednak ich preferencje i umiejętności często są inne niż w pozostałych krajach Europy Centralnej i Wschodniej.

Popularność JavaScript jest w Polsce największa i sięga 42 procent, ponad dwukrotnie przewyższając Javę, której używa 19 proc. użytkowników platformy. Na ostatnim miejscu podium znalazła się technologia .NET z wynikiem 12 proc. Inne technologie i kierunki są w polskiej branży IT zdecydowanie mniej popularne. Niewiele ponad 8 proc. zajmuje się Quality Assurance, 7 proc. to specjaliści w zakresie Scrum, zaś 4 proc. programuje w języku PHP.

Technologia polska

Największa popularność technologii JavaScript wynika z jej szerokiego zastosowania w warstwie wizualnej i komunikacyjnej projektowanych aplikacji. To elementy szczególnie ważne w przypadku programów dedykowanych do obsługi przez końcowych konsumentów lub partnerów biznesowych. Dodatkowo JavaScript częściowo wyparł technologie używane w przeszłości, takie jak HTML lub CSS – komentuje George Kremenetsky, Head Office DataArt Wrocław.

Na kolejnych miejscach podium znalazły się technologie często współpracujące z JavaScript, czyli Java i .NET.

To za ich pomocą programiści tworzą wewnętrzną strukturę aplikacji, która pracuje za jej warstwą prezentacyjną. Dlatego są równie ważne, co technologie front-endowe – tłumaczy George Kremenetsky.

Polscy programiści uzyskali najlepsze wyniki w technologii .NET, uzyskując średnio 7 pkt. na test. Tylko nieco gorzej wypadli specjaliści w dziedzinie Scrumu, służącej zarządzaniu projektami IT. Z kolei w najpopularniejszej technologii (JavaScript), programiści zdobyli średnio 6,3 pkt.

umiejętności specjalistów IT

Polska w trendach globalnych

Popularność poszczególnych technologii w Polsce jest podobna do trendów obowiązujących globalnie. Łączne wyniki dla wszystkich 65 krajów również wskazały JavaScript jako najbardziej popularny język, a tuż za nim uplasowały się .NET i Java. O ile JavaScript ma w Polsce istotną przewagę nad pozostałymi technologiami, tak w przypadku wyników globalnych popularność rozkłada się bardziej równomierny: 35 proc. dla JavaScript, 17 proc. dla .NET i 16 proc. dla Javy.

Polscy programiści posługują się technologiami, które znajdują najszersze zapotrzebowanie na globalnym rynku. Ich znajomość jest konieczna przy realizacji większości projektów – mówi George Kremenetsky.

TOP 5 technologii i kierunków

DataArt zestawiła wyniki polskich programistów ze statystykami z trzech krajów Europy Wschodniej i Centralnej, w których posiada swoje centra rozwoju oprogramowania: Bułgarii, Rosji i Ukrainy. Okazuje się, że jednym z najważniejszych obszarów w tych krajach jest Quality Assurance, czyli działalność związania z jakością i testowaniem tworzonego oprogramowania. Na Ukrainie, odsetek popularności wyniósł 14 proc., a w Bułgarii aż 18 proc.

Technologie Bułgaria Rosja Ukraina

Polacy najlepsi w Javie, Rosjanie i Ukraińcy w JavaScript

O ile polscy specjaliści najlepiej poradzili sobie w testach .NET, Scrum i JavaScript, tak wyniki uzyskiwane w pozostałych krajach naszego regionu były różne. Bułgarzy najlepiej poradzili sobie z metodologią Scrum, zaś Rosjanie z JavaScriptem, podobnie jak w przypadku specjalistów z Ukrainy.

Punktacja rosja ukraina itd

Kobiety w IT

Statystyki zebrane przez DataArt dla Polski wskazują również na istotnie wyższy odsetek kobiet, które wzięły udział w badaniu. Podczas gdy średnio wyniósł on niewiele ponad 15 proc., tak w Polsce było to ponad 23 proc. Największym zainteresowaniem wśród kobiet cieszyły się następujące technologie: Quality Assurance, Java, a w następnej kolejności: .NET i JavaScript.

Technologie w przyszłości

Rosnące zapotrzebowanie na usługi programistyczne sprawia, że coraz więcej osób zamierza rozwijać swoją karierę w branży IT. Zdaniem ekspertów DataArt, przedstawione statystyki mogą być ważną wskazówką, którą technologię wybrać.

Oczekuję, że popularność poszczególnych języków utrzyma się na obecnym poziomie w ciągu najbliższych lat. Dlatego nowi adepci programowania przy wyborze technologii mogą sugerować się obecnym stanem. Niezależnie jednak od zmian w przyszłości, zawsze cenieni będą deweloperzy, którzy sprawnie operują nie tylko w technologiach związanych z warstwą wizualną, ale również „wnętrzem” aplikacji. Tak zwany full-stack developer, czyli specjalista rozumiejący proces od pierwszej linijki kodu do uruchomienia usługi, to dla wielu firm optymalne rozwiązanie – mówi George Kremenetsky.

O badaniu
Wyniki zebrane na podstawie testu Skillotron – społecznościowej platformy dla programistów, która zrzesza 11 tysięcy deweloperów z 64 państw. Umożliwia sprawdzenie umiejętności programistycznych na bazie kilku tysięcy pytań, stworzonych przez jej użytkowników. Pytania są podzielone na kilkanaście kategorii i wiele więcej podkategorii: od języków programowania przez technologie do zarządzania projektami do historii informatyki.
- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -