Ad image

Rekrutacja IT w czasach niedoboru talentów – perspektywa Justyny Krzewskiej, Just Join IT

W świecie dynamicznie rozwijających się technologii, rekrutacja specjalistów IT stanowi jedno z największych wyzwań pracodawców. Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że firmy konkurują ze sobą o talenty i mierzą się z niedoborem ludzi do pracy. Z drugiej strony, kandydaci coraz częściej mówią, że trudniej jest im znaleźć pracę w IT.

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 10 min czytania

Jak wygląda specyfika rynku i czy istnieje sposób, żeby ułatwić zadanie zarówno firmom, jak i szukającym pracy? O to pytamy Justynę Krzewską, HR Generalist, Just Join IT.

Brandsit: Jakie są główne wyzwania dla pracodawców w rekrutacji specjalistów IT i jak Just Join IT pomaga im te wyzwania przezwyciężyć?

Justyna Krzewska, Just Join IT: Jedną z największych bolączek polskiego rynku IT jest niedobór talentów. Popyt na seniorów, czyli najbardziej doświadczonych inżynierów oprogramowania, analityków danych czy specjalistów ds. bezpieczeństwa IT, znacznie przewyższa podaż. Jak wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce brakuje prawie 150 tys. specjalistów IT, aby ich udział wśród wszystkich pracowników zrównał się z poziomem w UE.

Jednocześnie juniorzy, którzy dopiero weszli na rynek, nie zawsze spełniają oczekiwania pracodawców i ich edukacja oraz czas potrzebny na zdobycie wymaganych umiejętności, często kosztują więcej niż zatrudnienie starszego stażem specjalisty. Zdobycia pierwszej pracy w IT nie ułatwia fakt, że rozwój sztucznej inteligencji i rozwiązań low-code/no-code wspiera programistów w coraz większym stopniu w powtarzalnych zadaniach. Dla mida czy seniora wsparcie narzędzi może okazać się efektywniejsze niż pomoc dużo mniej doświadczonego kolegi.

Wśród najmłodszych stażem panuje obecnie przekonanie, że o pracę w IT jest trudniej niż jeszcze dwa lata temu. Niestety jest to bolesna prawda. Konkurencja jest przeogromna – po czasach szybkich kursów na programistę (w miesiąc, dwa) i boomie, w którym firmy zatrudniały świeżo upieczonych kursantów, nadszedł czas optymalizacji. Przy grupowych zwolnieniach to właśnie juniorzy w pierwszej kolejności tracili pracę, bo dostarczali najmniej wartości. Według raportu “Co z tym Eldorado”, przygotowanego przez Just Join IT i Experis, rekrutacje na juniorskie stanowiska stanowiły jedynie 5% z wszystkich prowadzonych w 2023 r.

Rynek pracy IT jest też już od lat rynkiem globalnym, co sprawia, że najlepsi mogą wybierać oferty z różnych zakątków świata. To utrudnia rekrutację na seniorskie stanowiska w Polsce i podnosi oczekiwania kandydatów. Od firmy oczekują oni nie tylko wysokiego wynagrodzenia, ale przede wszystkim elastyczności, atrakcyjnych benefitów i możliwości pracy zdalnej. Niezwykle ważna jest też dla nich potrzeba zapewnienia balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Z drugiej strony, globalny rynek podnosi także oczekiwania pracodawców, ponieważ mogą oni faktycznie wyłuskać z rynku osoby o najlepszych kompetencjach, nie ograniczając się do lokalizacji. To kolejna zła wiadomość dla osób z niewielkim doświadczeniem i bez znacznych sukcesów w pracy na projektach IT.

Do tego należy dołożyć jeszcze kwestie makroekonomiczne, powodujące zmniejszanie się budżetów na projekty IT, a także szybko zmieniające się technologie. Pracodawcy muszą nieustannie aktualizować swoje wymagania i kryteria rekrutacyjne, aby znaleźć odpowiednich kandydatów. Podsumowując, praca jest, ale o wiele łatwiej zdobyć ją tym najbardziej doświadczonym – najlepiej w głośnych, międzynarodowych projektach – oraz regularnie aktualizującym swój tech stack. Ci jednak nie mają presji na zmianę, bo to praca szuka ich, a nie oni pracy.

Problemem po stronie pracodawców jest zrozumienie całej tej skomplikowanej układanki i znalezienie odpowiedniego sposobu na zainteresowanie kandydatów swoją ofertą. Muszą uczyć się i obserwować, unikać błędów, a także brać pod uwagę różne oczekiwania, w tym pracy zdalnej i elastyczności. Łatwo się w tym pogubić, ale jak zobaczymy dalej, technologie mogą być tutaj bardzo pomocne.

Brandsit: Jakie zmiany w podejściu do rekrutacji IT obserwujemy w kontekście rosnącego zapotrzebowania na prace zdalne i elastyczne formy zatrudnienia?

Justyna Krzewska, Just Join IT: Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła adopcję pracy zdalnej i elastycznych form zatrudnienia. W branży IT, gdzie praca zdalna była już wcześniej popularna, te zmiany są szczególnie widoczne. Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, zmieniły się też kryteria oceny kandydatów. Oprócz tradycyjnych umiejętności technicznych, pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zdolności do samodzielnej pracy, komunikacji online i zarządzania czasem.

Coraz częściej mamy także do czynienia ze 100% zdalnymi procesami rekrutacyjnymi: od rozmów kwalifikacyjnych po testy umiejętności i podpisywanie umów. Firmy oferujące elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej są bardziej atrakcyjne dla kandydatów. Just Join IT pomaga promować takie oferty, co zwiększa ich widoczność wśród aktywnie poszukujących pracy, ale także bardziej pasywnych kandydatów.

Brandsit: Jakie role i umiejętności w branży IT stają się coraz bardziej pożądane przez pracodawców?

Justyna Krzewska, Just Join IT: W dynamicznie zmieniającym się krajobrazie IT, pewne role i umiejętności stają się szczególnie pożądane. Poszukiwani są przede wszystkim inżynierowie z naciskiem na znajomość języków Python, Java, i JavaScript oraz technologii takich jak React, Angular i Node.js.

Równie pożądani są specjaliści ds. bezpieczeństwa IT. O ile w 2022 roku na Just Join IT pojawiało się w tej kategorii średnio 420 ogłoszeń o pracę miesięcznie, o tyle w 2023 było ich już 680 na miesiąc. Obecnie pięć najczęściej poszukiwanych przez firmy stanowisk w obszarze cyberbezpieczeństwa to inżynier bezpieczeństwa, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, główny specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania siecią, inspektor ds. bezpieczeństwa i zarządzania siecią oraz architekt bezpieczeństwa informacji

Kolejną grupę stanowią analitycy danych i specjaliści ds. sztucznej inteligencji. Pracodawcy poszukują specjalistów z doświadczeniem w analityce danych, uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego (NLP). Czwartą pożądaną kategorią jest DevOps. Wraz z rosnącą popularnością chmur obliczeniowych, specjaliści DevOps i inżynierowie chmurowi (AWS, Azure, Google Cloud Platform) są coraz bardziej poszukiwani. Jeśli ktoś zajmuje się jedną z wyżej wymienionych dziedzin, to o wiele większe prawdopodobieństwo, że będzie “perfect matchem” dla pracodawcy, czyli idealnie dopasowanym kandydatem.

Brandsit: Jakie są najczęstsze błędy w procesie rekrutacji IT, które mogą zniechęcić potencjalnych kandydatów?

Justyna Krzewska, Just Join IT: Rekrutacja specjalistów IT to złożony proces, w którym łatwo o błędy mogące zniechęcić potencjalnych pracowników. Oto najczęstsze z nich:

  1. Niekompletne ogłoszenia o pracę
    Brak precyzyjnych informacji o wymaganiach i obowiązkach może zniechęcić kandydatów. Ogłoszenia powinny być konkretne, aby przyciągnąć właściwe osoby.
    Ich treść musi być wartościowa – nie ma tu miejsca na “lanie wody”.
  2. Długi i skomplikowany proces rekrutacyjny
    Zbyt wiele etapów rekrutacyjnych może odstraszyć kandydatów. Ważne jest, aby proces był efektywny i przejrzysty.
  3. Niewystarczająca komunikacja
    Brak informacji zwrotnej na każdym etapie rekrutacji może frustrować kandydatów. Regularna i transparentna komunikacja jest kluczowa.
  4. Brak dopasowania kulturowego
    Ignorowanie aspektów dopasowania kulturowego i wartości firmy może prowadzić do szybkiej rotacji pracowników. Ważne jest, aby kandydaci pasowali do kultury organizacyjnej firmy.

Brandsit: Czy istnieją skuteczne metody dotarcia do kandydatów, którzy nie rozważają zmiany pracy i nie biorą aktywnego udziału w rekrutacjach?

Justyna Krzewska, Just Join IT: Przez pryzmat wszystkich powyższych wyzwań, dotarcie do najbardziej wartościowych kandydatów nie jest łatwe. Wielu z nich nie bierze czynnego udziału w rekrutacjach. Nazywa się ich wtedy kandydatami pasywnymi. Są już zatrudnieni i z różnych powodów nie rozważają zmiany. Do tego kroku mógłby ich zachęcić ciekawy projekt czy jeszcze bardziej atrakcyjne wynagrodzenie, ale siłą rzeczy nie zapoznają się z aktualnymi ofertami. Rekruterzy – w zasadzie oprócz LinkedIna, na którym nie są obecni wszyscy kandydaci, nie mają łatwego zadania szukając talentów pasywnych..

Just Join IT, największy portal pracy dla branży IT, postanowił nieco ułatwić firmom kontakt z nimi, uruchamiając narzędzie Matchmaking Beta do łatwiejszego łączenia ich z pracodawcami, co daje korzyść i jednym i drugim.

Przez 7 lat działalności Just Join IT zbudował wokół siebie milionową społeczność osób pracujących w branży i zainteresowanych nowymi technologiami. Przyciąga szerokie grono specjalistów, co zwiększa szanse pracodawców na znalezienie odpowiednich kandydatów. Platforma specjalizuje się w tej konkretnej niszy, co pozwala lepiej odpowiadać na specyficzne potrzeby obu stron.

Matchmaking działa bardzo prosto. Kandydaci w szybki sposób tworzą i uzupełniają swoje profile, dodając umiejętności, doświadczenie i wymagania finansowe, a gdy pojawi się zainteresowanie ze strony osoby z HR, sami decydują czy chcą podać swoje dane kontaktowe i kontynuować rozmowę z rekruterami. Mogą wykorzystać do tego celu wbudowany komunikator.

Narzędzie automatycznie pokazuje rekruterom profile kandydatów pod konkretne oferty pracy. Dopasowania są widoczne dla rekrutera zaledwie w kilka sekund po opublikowaniu ogłoszenia. Rozwiązanie proponuje wyłącznie profile tych kandydatów, których oczekiwania i umiejętności spotykają się w wymaganiami danej oferty.

Just Join IT stale aktualizuje swoje bazy danych kandydatów, co pozwala pracodawcom na dostęp do osób z najnowszymi i najbardziej aktualnymi umiejętnościami technologicznymi. Aktualnie w bazie znajduje się ponad 20 000 wypełnionych profili, a z usługi skorzystało ponad 250 firm.

Oprócz Matchmakingu Beta, platforma oferuje także narzędzia do budowania i promowania marki pracodawcy. Dzięki temu firmy mogą wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć najlepsze talenty. Just Join IT wspiera różnorodne formy zatrudnienia, w tym pracę zdalną i elastyczne godziny pracy, co jest szczególnie ważne w kontekście zmieniających się oczekiwań kandydatów.