Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych. Przewodnik

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Planując zakup samochodu, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Istotną rolę odgrywają m.in. ubezpieczenia komunikacyjne, które pozwalają uniknąć finansowych skutków zdarzeń drogowych. Warto poznać ich rodzaje i dowiedzieć się, jakie polisy są obowiązkowe, a jakie mają charakter nieobligatoryjny.

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II – zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Obowiązkowa polisa OC

Mówiąc o ubezpieczeniach komunikacyjnych, należy zacząć od polisy OC. Do jej wykupienia zobligowany jest właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu – niezależnie od tego, czy samochód jest intensywnie eksploatowany czy od dawna stoi nieużywany na parkingu.

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie przez ubezpieczyciela finansowej odpowiedzialności za zdarzenia drogowe spowodowane przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. Dzięki temu właściciel auta nie musi wypłacać odszkodowania należnego osobie pokrzywdzonej – jest obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej.

Brak ubezpieczenia OC skutkuje nie tylko koniecznością wypłaty odszkodowania we własnym zakresie, ale również karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dlatego zawsze po zakupie pojazdu oraz w momencie wygasania aktualnej umowy ubezpieczeniowej należy wykupić odpowiednią polisę OC.

- Advertisement -

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne to także polisy nieobligatoryjne – takie, dzięki którym właściciel pojazdu może rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej.

  • Ubezpieczenie autocasco (AC)

Polisa zabezpiecza właściciela pojazdu w razie kradzieży auta lub jego uszkodzenia spowodowanego m.in. działaniem zjawisk atmosferycznych (np. gradu, burzy, deszczu) oraz żywiołów (np. ognia), a także zderzeniem z innym pojazdem, obiektem, człowiekiem lub zwierzęciem.

Wybierając ubezpieczenie AC, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, lecz przede wszystkim zakres ochrony ubezpieczeniowej. Im jest ona szersza, tym wyższa składka, ale jednocześnie pełniejsza ochrona w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego na drodze.

  • Pakiet assistance

Pakiet assistance jest dopełnieniem ubezpieczeń komunikacyjnych, pozwala uzyskać szybką pomoc na drodze w razie awarii pojazdu. W najprostszym wariancie obejmuje takie usługi jak np.: holowanie, naprawa na miejscu zdarzenia czy udostępnienie pojazdu zastępczego. Natomiast wybierając rozszerzony pakiet assistance, można liczyć dodatkowo m.in. na: dowóz paliwa, otwarcie pojazdu w razie zatrzaśnięcia kluczyków, doładowanie akumulatora, wymianę koła, naprawę ogumienia czy nawet transport medyczny.

  • Ubezpieczenie NNW

Zakres ochrony ubezpieczeniowej można rozszerzyć również o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy oraz pasażerów. Dzięki tej polisie można uzyskać odszkodowanie w razie uszkodzenia ciała, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci – szkód, do których doszło podczas zdarzenia drogowego.

  • Ubezpieczenie szyb

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje także ubezpieczenie szyb. W ramach takiej polisy, ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów wymiany lub naprawy uszkodzonej szyby.

Właściciele aut mają do dyspozycji wiele rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Chociaż takie polisy wiążą się z wyższymi kosztami, nie warto ograniczać się wyłącznie do OC. Dzięki dodatkowym ubezpieczeniom można zyskać pełniejszy zakres ochrony, a co za tym idzie – podróżować z większym komfortem i spokojem.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -