Ad image

Rosną stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów. Jak radzić sobie z rosnącą ratą?

Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 3 Min Read

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niezwykle trudna dla osób spłacających kredyt hipoteczny. To do czego nie powinniśmy dopuścić, to oczywiście zaległości w spłatach. Warto zastanowić się nad rozwiązaniami, zanim zostaniemy w nieprzychylnej sytuacji finansowej.

Osoby, które potrzebują chwilowego wsparcia, mogą skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się o takiej możliwości w banku, w którym zaciągnięte jest zobowiązanie. W zależności od oferty – spłata raty kredytu może zostać zawieszona na kilka miesięcy całkowicie, lub kwota zostanie pomniejszona o część kapitałową, pozostawiając jedynie opłatę odsetkową. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie będzie doraźną pomocą, natomiast może wydłużyć całkowity czas kredytowania. Wakacje kredytowe to również część projektu, który został ostatnio przyjęty przez rząd. Z pomocy będzie można skorzystać przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku. Ponadto od 2023 roku wskaźnik WIBOR ma zostać obniżony do nowej stawki. Doraźnie można również skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, należy jednak pamiętać, że uzyskane z niego środki do pewnej wysokości trzeba będzie zwrócić.

Jeśli natomiast nasze problemy okażą się długofalowe – warto rozważyć opcję wynajęcia nieruchomości, nawet jeśli sami w niej mieszkamy. Wtedy możemy wynająć tańsze lokum, natomiast dochód z wynajmu naszej nieruchomości przeznaczyć na spłatę raty. Kolejną możliwością jest również przeniesieniem kredytu do banku, który oferuje korzystniejsze warunki spłaty.

Jeśli żadna z powyższych propozycji w naszym odczuciu nie rozwiąże problemu, warto zastanowić się nad zrewidowaniem swoich potrzeb i kupno mniejszego lokum lub położonego w tańszej lokalizacji. Pamiętajmy, że procedura sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką jest niemal identyczna, jak każda inna sprzedaż tego typu nieruchomości. Mieszkanie z kredytem w żaden sposób nie ogranicza naszej swobody wyboru i mobilności.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy – każda z nich powinna być odpowiednio przemyślana. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonych osób, np. doradcy podatkowego czy finansowego. Jako firma w naszej strategii stawiamy człowieka w centrum działań i wierzymy, że mieszkanie powinno wiązać się z poczuciem bezpieczeństwa i radości, a nie obawą przed kolejną ratą.


Autor: Anita Makowska, Analityk Biznesu w firmie Archicom