Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

W poniedziałek około godz. 22 sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nową ustawą, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, jeśli występuje stan epidemii.

W poniedziałek po południu klub PiS złożył projekt ustawy przewidującej szczególne zasady przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Wieczorem ustawa została uchwalona. Za jej przyjęciem – z trzema poprawkami PiS – opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Głównym założeniem ustawy jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 roku za pomocą głosowania korespondencyjnego, zarówno w pierwszej, jak i ewentualnej drugiej turze.

Jak będzie wyglądało głosowanie?

W godzinach 6-20 wyborcy będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.

- Advertisement -

Termin 10 maja nie jest przesądzony

Zgodnie z nowymi przepisami, w stanie epidemii marszałek Sejmu ma prawo zarządzić zmianę terminu wyborów, a nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Zgodnie z Konstytucją, wybory prezydenckie mogą odbyć się w terminie nie wcześniejszym niż na 100 dni i nie późniejszym niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, co oznacza, że wybory prezydenckie w 2020 roku mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.

3 lata więzienia za kradzież kart

Ustawa została przyjęta po poprawkach, do których należy m.in. zmniejszenie ilości czynów, które będą podlegać karze więzienia do lat 3. W początkowej wersji projektu taka kara groziła osobie, która dopuściła się niszczenia, uszkadzania, ukrywania, przerabiania, podrabiania i kradzieży karty do głosowania. Po poprawce, karę w tym wymiarze można nałożyć w przypadku kradzieży i/lub umieszczenia w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Drugą istotną poprawką jest zapis stanowiący, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku nie ma zastosowania ustawa Prawo zamówień publicznych.

fot. Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -