Split Payment – Wszystko co musisz wiedzieć

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Od lipca 2018 wszedł w życie Split Payment. Na czym polega? oraz na co warto zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest Split Payment?

Na czym polega mechanizm podzielonej płatności? Nabywca, który otrzymał FV będzie mógł podzielić wpływy na dwa rachunki. Do pierwszego podstawowego rachunku, będzie trafiać kwota netto, natomiast reszta na dodatkowy rachunek VAT. Warto dodać, że środki pieniężne wpłacane na dodatkowy rachunek VAT będą podlegać regulacji (mimo, że są one własnością sprzedawcy to możliwość ich operowaniem będzie ograniczona).

Wprowadzony art. 108a ust. 2 ustawy o VAT wyjaśnia działanie split payment w praktyce:

1.Kwota podatku z FV jest dokonywana na rachunek VAT

2.Kwota sprzedaży netto z FV jest przekazywana na rachunek bankowy lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo.

- Advertisement -

Przy przelewie z wykorzystaniem mechanizmu podzielnej płatności  należy podać takie dane jak:

  • kwotę VAT widoczną na FV
  • kwotę sprzedaży brutto
  • numer FV
  • dane identyfikacyjne NIP

Warto dodać, że wykorzystywanie split payment w Polsce jest dobrowolne. Korzystanie z tego modelu rozliczeń daje dodatkowe możliwości złagodzenia sankcji wobec fiskusa. Czy wykorzystywanie mechanizmu podzielnej płatności w Polsce się przyjmie? Czas pokaże.

Rachunek VAT w Split payment

Aby korzystanie z mechanizmu podzielnej płatności było możliwe. Bank na naszą prośbę założy oddzielny rachunek VAT dla każdego podatnika tego podatku. Warto dodać, że w projekcie ustawy jest informacja, że czynnik finansowy nie może być zniechęcający. Co to oznacza? Jeśli bank stosuje opłaty za przelew np. 1zł, to opłata za korzystanie z mechanizmu podzielnej płatności nie może być wyższa od standardowej opłaty. Do korzystania z split payment nie będą też wymagane dodatkowe umowy.

Dodatkowy rachunek VAT, jest przeznaczony tylko i wyłączenie do wpłacania środków VAT.  W art. 62b ust. 1 znajdziemy informacje co dokładnie należy wpłacać na ten rachunek. Są to między innymi:

  • zapłaty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług płaconej dostawcy towarów lub usługodawcy w ramach mechanizmu podzielnej płatności;
  • wpłaty kwot podatku od towarów i usług przez podatników;
  • zwrotu kwoty VAT w określonych przypadkach;

Podsumowanie

Split payment to nowa możliwość rozliczenia VATu. Dzięki ustawodawcy, przedsiębiorcy będą mogli wybierać czy będą chcieli wykorzystywać mechanizm podzielnej płatności. Split payment ma na celu poprawę bezpieczeństwa płatności i rozliczeń podatkowych.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -