Stacjonarny serwer dla firmy – kiedy warto po niego sięgnąć?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Wiele osób słysząc o zakupie serwera stacjonarnego do firmy uznaje, że nie jest to potrzebne. Zazwyczaj w pełni wystarcza umieszczanie ważnych danych na zdalnych kontach hostingowych. Istnieje jednak moment, w którym ilość danych, a także – co ważniejsze – stopień ich istotności, jest tak ogromna, iż warto taki krok przemyśleć. Chociażby ze względu na bezpieczeństwo danych i łatwość dostępu do nich w przypadku chwilowej awarii połączenia internetowego.

Co może się znajdować na serwerze stacjonarnym?

Odpowiedź jest bardzo szeroka. Mogą to być arkusze z danymi liczbowymi (na przykład dotyczącymi prognoz finansowych), skanami zawartych umów, czy dokumentami, z których mogą korzystać różne działy w firmie.

Oczywiście, w wielu przypadkach całkiem wygodną alternatywą może być umieszczanie tych materiałów na wirtualnych dyskach, ale jak już zasygnalizowaliśmy we wstępie, może powstać problem, gdy dostęp do określonych danych będzie potrzebny „na już”, a akurat wystąpi problem z dostępem do internetu. Przypadek rzadki, ale życie nieraz pokazuje, że największe problemy pojawiają się wtedy, gdy są najbardziej niepożądane.

Serwer służą cy do archiwizacji danych to jednak tylko jedno z możliwych rozwiązań.

Dużo istotniejszym zastosowaniem serwera stacjonarnego jest jednak umieszczanie na nim aplikacji księgowych, czy systemów CRM i ERP. Dzięki temu najważniejsze dane są dostępne zawsze, a za ich bezpieczeństwo odpowiada sama firma. Owszem, wiąże się to z koniecznością zainwestowania w opiekę administratora i w zadbanie o system tworzenia kopii bezpieczeństwa, ale jednocześnie wiadomo, czego można się spodziewać, a czego nie.

- Advertisement -

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, czy serwer dla firmy ma w danej chwili służyć jako serwer wydruku, pod aplikację księgową, czy do archiwizacji danych, już na wstępie warto zadbać o to, by było to urządzenie z wyższej półki. Sięgnięcie po tańsze urządzenie może kusić, ale trzeba pamiętać, że serwer dla firmy z definicji musi być stabilny i charakteryzować się jak najwyższą niezawodnością. Tańszy sprzęt niestety nie zawsze może to zapewnić.

Skoro mowa o doborze serwera – trzeba pamiętać także o możliwości skalowania. Przykładowo jeśli prowadzisz małą firmę, w pierwszej chwili może się wydawać, że nie będzie on wymagać zbyt dużej pojemności na dysku. Warto jednak mieć na względzie to, że liczba danych będzie się nawarstwiać, a i sama firma może się w przyszłości rozwinąć i uzyskać większy rozmach działalności – i wtedy mała pojemność dysku stanie się ograniczeniem.

Zadbaj też o odpowiednią moc obliczeniową serwera, dzięki czemu nie będziesz niemile zaskoczony jeśli system obsługujący serwer lub zainstalowane na nim oprogramowanie po kolejnych aktualizacjach lub przy pracy na większej ilości danych nagle będzie wymagać wyższych parametrów.

Często zapomina się też o odpowiednim chłodzeniu serwera, tymczasem o to też warto zadbać, ponieważ może to mieć bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo dostępu do danych i ich do ich samych.

Pamiętaj o audytach bezpieczeństwa

Jeżeli na serwerze firmowym przechowujesz istotne dane, pamiętaj o przeprowadzaniu okresowych audytów bezpieczeństwa. Wnioski, jakie uzyskasz w ich podsumowaniu, jak najszybciej wdrażaj w życie – w końcu ewentualna utrata danych może kosztować naprawdę sporo.

Dokładniejsze informacje na temat serwerów dla firm i parametrów, jakie powinny posiadać, można znaleźć tutaj.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -