Zawarte porozumienie jest elementem programu Cisco Country Digital Acceleration (CDA), wspierającego cyfrową transformację kraju poprzez inicjatywy przyspieszające realizację rządowej agendy cyfrowej.
Porozumienie podpisał w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej Dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Mariusz Kijowski oraz Dyrektor Generalny Cisco w Polsce Przemysław Kania, w obecności Wiceprezesa Cisco ds. Globalnych Innowacji Guya Diedricha.
Podpisanie porozumienia zbiegło się z oficjalnym otwarciem programu CDA w Polsce przez Wiceprezesa Cisco ds. Globalnych Innowacji Guya Diedricha, które uświetnił swoją obecnością Ambasador Stanów Zjednoczonych Pan Mark Brzeziński.
Jednym z celów programu CDA w Polsce jest wsparcie wybranych podmiotów publicznych w reakcji na kryzys wywołany wojną w Ukrainie. Zakres Programu CDA Cisco dla Polski został opracowany w bliskiej współpracy ze Strażą Graniczną oraz Departamentem Cyberbezpieczeństwa.
Jednym z obszarów rekomendowanych przez Straż Graniczną do włączenia do CDA dla Polski jest zapewnienie dodatkowego wsparcia w obszarze cyberbezpieczeństwa newralgicznych systemów teleinformatycznych wykorzystywanych do ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej. Straż Graniczna od wielu lat buduje i rozwija kompleksowy, zintegrowany system monitorowania, reagowania i ochrony przed incydentami bezpieczeństwa teleinformatycznego. Przeprowadza ponadto szereg kampanii informacyjnych uświadamiających użytkowników końcowych w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Podpisane porozumienie określa, w jaki sposób Cisco może wykorzystać swoje możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby wspierać konkretny podmiot publiczny. Celem podpisanego porozumienia jest wykorzystanie możliwości Cisco w obszarze cyberbezpieczeństwa w celu dostarczenia szerokiego zakresu wiedzy umożliwiającego Straży Granicznej powstrzymywanie cyberataków i budowanie świadomości w tym zakresie.