Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Światowe trendy w innowacyjności – czy metaverse ma szansę zmienić naszą rzeczywistość?

Udostępnij

Cykl raportów „Monitoring trendów w innowacyjności” pokazuje wybrane trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne w Polsce i na świecie. Jednym z tematów poruszonych w ostatnim, dwunastym już, wydaniu jest metaverse – nowa wizja Internetu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała raport „Monitoring trendów w innowacyjności”, zrealizowany w ramach projektu inno_LAB, będącego częścią działań z zakresu Monitoringu Narodowych Systemów Innowacji (NSI).

Celem monitoringu jest systematyczne analizowanie zjawisk technologicznych, społecznych, politycznych i gospodarczych, które wpływają na rozwój innowacyjności, poprawę jakości życia społeczeństw oraz wzrost przedsiębiorstw. Wiedza na temat światowych trendów w innowacjach, sprzyja lepszemu rozumieniu tych procesów i pomaga elastycznie reagować na pojawiające się wyzwania.

Zuckerberg – społeczny wizjoner?

Jesienią ubiegłego roku Zuckerberg, twórca Facebooka, podczas specjalnego wirtualnego wystąpienia, przedstawił nowy projekt internetowy oparty na wirtualnej rzeczywistości – metaverse. Pokazał wizję cyfrowego świata, w którym ludzie, jako awatary, wchodzą ze sobą w interakcje w trójwymiarowej przestrzeni naśladującej rzeczywistość. W tym równoległym świecie, ludzie będą mogli oddawać się rozrywkom, pracować i robić zakupy, jak również tworzyć, kształtować ów świat wedle własnego uznania i co najważniejsze – odbierać go zmysłami. Zuckerberg przedstawił metaverse także jako następcę internetu mobilnego. Będzie dostępny na różnych platformach: VR (virtual reality) i AR (augmented reality), na PC i na wszystkich urządzeniach mobilnych, czyli smartfonach, tabletach czy konsolach do gier.

Facebook, bez wątpienia, znacząco wpłynął na komunikację między ludźmi, a dodatkowo, to olbrzymie narzędzie, bez którego biznes (zwłaszcza branża lifestyle’owa) nie wyobraża sobie działań marketingowych.

Metaverse – potencjał dla gigantów

Twórca Facebooka nie jest jednak prekursorem metaverse. Jakiś czas temu powstały duże projekty łączące świat rzeczywisty z wirtualnym, np. Roblox – darmowa platforma gier, z której każdego dnia korzystają̨ 43 mln użytkowników, Fortnite, Sims, i wiele innych (dane z anayticssinsight.net – lista top 10 platform na 2022). Bez takiego medialnego rozgłosu giganci technologiczni, jak Microsoft, Google czy Apple też rozwijają swoje projekty w tym zakresie. Zuckerberg na tym nie poprzestaje – zmienia nazwę Facebook na Meta Platforms, zapowiadając tym samym nowe rozdanie w świecie wirtualnym.

Metaverse idzie jednak o krok dalej, rozwijając technologie i łącząc je z innymi – sztuczną inteligencją (AI), blockchain, Internetem Rzeczy (IoT, Internet of Things) oraz edge computing i cloud computing [1] – w spójną całość, której zadaniem jest zbudowanie najbardziej pełnego cyfrowego doświadczenia użytkownika.

Podsumowując, szef Meta nie zainicjował tworzenia metaverse, a raczej rozpropagował branżę metaverse, której kapitalizacja rynkowa na koniec stycznia 2022 r., według danych przedstawionych przez financepr.com, sięgała 26 mld USD, zwiększając swój udział w rynku o 5,15% r/r. Przewiduje się, że w latach 2021-2030 wzrośnie o CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) na poziomie 41,7%. Jest to z pewnością potencjał, o który zawalczą też inni, mniej znani na rynku technologicznym.

Wieloobszarowy metaverse – zysk gwarantowany

Szacunki potencjału rynku metawersum rosną w szalonym tempie. W grudniu 2021 r. Bloomberg podał wartość 800 mld USD dotyczącą 2024 r. – w porównaniu z 470 mld USD w 2020 r. Na połowę tej sumy będzie się składał segment gier (np. Roblox, Microsoft i przejęty przez niego za ponad 68 mld USD Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two, Tencent), na drugą część – inne formy rozrywki, w tym koncerty, wydarzenia sportowe, filmy oraz różne rodzaje działalności związane z mediami społecznościowymi. Citi GPS w obszernej analizie „Metaverse and Money”, z marca 2022 r., oszacował liczbę aktywnych użytkowników w trójwymiarowej wirtualnej przestrzeni na 5 mld osób, a potencjał rynku na kwotę 8–13 bln USD w 2030 r. To niewiele mniej niż obecna wartość całej światowej, cyfrowej gospodarki. Według ekonomistów, z firmy consultingowej Analisys Group, potencjalna wartość metaverse może wynieść w 2031 r. 3 bln USD.

Metaverse otwiera nowy rynek sprzedaży wirtualnych przedmiotów. Branża gier wie, że handel ubraniami, maskami i innymi cyfrowymi artefaktami to olbrzymi potencjał zysku. Przeniesienie na większą skalę ludzkiej aktywności w świat wirtualny oznacza konieczność nabywania odpowiednich ubrań, zdobywania wiedzy i narzędzi. Takie marki jak Nike, Adidas czy Zalando mają już swoje wirtualne przestrzenie, gdzie sprzedają cyfrowe produkty. Branża e-commerce na pewno będzie chciała skorzystać z rozwiązań metaverse, bo oznacza to zupełnie nową jakość obsługi. Dzięki możliwości rozmowy z awatarem doradcy, w wirtualnej rzeczywistości, uzyskamy wszelkie informacje na temat interesującego nas produktu w dokładnie taki sam sposób (a nawet bardziej profesjonalny), w jaki uzyskujemy je osobiście, wybierając się do punktu sprzedaży. Dodatkowo będziemy mogli obejrzeć dokładny obraz produktu – dowolnie go obracać, przybliżać, zaglądać do środka i szczegółowo badać. Dokładając do tego trend w zakresie upowszechnienia się kryptowalut, możemy przypuszczać, że zmiany w sektorze handlu będą ogromne.

Technologie metaverse znalazły i inne zastosowanie w finansach. Na przykład VR i AR mogą być stosowane w finansach do wizualizacji danych, co może pomóc w analizie ryzyka finansowego, zapewniając bardziej precyzyjne usługi dla klientów. Z pewnością metaverse wpłynie znacząco na edukację i rynek pracy – jest naprawdę wiele możliwości, które oferuje.

Jak to się przełoży na faktyczny obraz metaverse w realnym świecie – czas pokaże.


Raport „Monitoring trendów w innowacyjności” dostępny jest na stronie PARP.

[1] Edge computing – przetwarzanie brzegowe jest rozwiązaniem IT opracowanym z myślą o przenoszeniu danych i aplikacji bliżej użytkowników i „rzeczy”, które z nich korzystają; cloud computing – chmura obliczeniowa, przetwarzanie w chmurze – model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę.

Źródło:PARP

Zobacz

Upamiętniono ofiary katastrofy w kopalni Śląsk

W Rudzie Śląskiej upamiętniono w niedzielę ofiary katastrofy w kopalni Śląsk, gdzie 13 lat temu w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych górniczych katastrof w Polsce.

Siemens zadowolony z rozwiązań ESG, ale przewiduje problemy z ich wdrożeniem w Polsce

Siemens jest zadowolony z wprowadzonych w spółce rozwiązań ESG i podtrzymuje plan dojścia do zeroemisyjności do 2030 - powiedział PAP Biznes CEO Siemens Polska Maciej Zieliński. Dostrzega problemy z ESG w polskich firmach i ostrzega, że stracą przewagi konkurencyjne, jeśli nie dostosują się do regulacji.

A co jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla? Soboń ma odpowiedź

Jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla ponad te, które już są zapewnione, pewnie trzeba będzie zabezpieczyć ich więcej - powiedział we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że samorządy powinny jak najszybciej uruchomić procedury, aby te środki wypłacać.

Miliony Polaków nadal bez szybkiego Internetu. Zmieniają to mali operatorzy, ale dotacje otrzymują najwięksi

Polacy najchętniej kupują usługi u małych i średnich operatorów...

Turcja zakończyła korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego

Turecki bank Isbank zakończył korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego Mir po tym, gdy USA wprowadziły sankcje przeciwko osobom i podmiotom pomagającym Moskwie omijać restrykcje finansowe - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na komunikat banku.

Minister klimatu: Baltic Pipe symbolem polskiej suwerenności energetycznej

Gazowe połączenie Baltic Pipe jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej; jest najważniejszą, choć nie ostatnią, z szeregu inwestycji w infrastrukturę dywersyfikacyjną gazu - powiedziała PAP minister klimatu Anna Moskwa. Gazociąg ruszy 1 października 2022 r.
- Reklama -

REKLAMA