System równoważnego czasu pracy. Co warto o nim wiedzieć?

Materiał Partnera
3 min

System równoważnego czasu pracy pozwala na wydłużenie doby pracowniczej ponad standardowe 8 godzin. Mogą z niego z powodzeniem korzystać firmy, które mają okresową potrzebę zwiększenia dyspozycyjności swoich pracowników. Jego wdrożenie świetnie sprawdzi się w tych branżach, w których duże znaczenie ma elastyczne podejście do planowania kolejnych grafików pracy. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się system równoważnego czasu pracy i jak zgodnie z przepisami wdrożyć go w swojej firmie.

Na czym polega system równoważnego czasu pracy?

System równoważnego czasu pracy jest regulowany w art. 135 kodeksu pracy. Według przepisów prawnych, jego wdrożenie pozwala na wydłużenie dobowego wymiaru pracy do 12 godzin w czasie jednego miesiąca rozliczeniowego. System równoważnego czasu pracy może być stosowany w sytuacji, kiedy wymaga tego specyfika danej pracy. Bardzo często pojawia się on m.in. w branży gastronomicznej, usługowo-handlowej, hotelarskiej, a także w salonach beauty, zakładach fryzjerskich oraz zakładowych służbach ratowniczych. Zastosowanie wydłużonego wymiaru czasu pracy nie zawsze można jednak wdrożyć. Nie podlegają mu bowiem pracownice w ciąży, rodzice dzieci do 4. roku życia, a także pracownicy pracujący w warunkach szkodliwych.

Wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy wymaga ustalenia regulaminu pracy. Musi on zostać dostarczony każdemu pracownikowi oraz precyzować nowe warunki pracy. Każdy pracownik musi otrzymać z odpowiednim wyprzedzeniem także grafik oparty o równoważny system czasu pracy. Musi on zostać sporządzony indywidualnie dla każdego pracownika i uwzględniać liczbę godzin do przepracowania w określone dni tygodnia. Jego przygotowanie może okazać się dość skomplikowane, gdyż w przypadku zastosowania systemu równoważnego czasu pracy obowiązują nieco inne zasady np. w zakresie rozliczania dni wolnych od pracy.

praca

Jak przygotować grafik pracy w oparciu o system równoważnego czasu pracy

Proces przygotowywania grafików dla pracowników można sobie znacząco ułatwić, wykorzystując w tym celu bardzo praktyczne i proste w obsłudze narzędzie. Jest nim program online do tworzenia grafików pracy, z którego może skorzystać każda firma stojąca przed wyzwaniem wdrożenia systemu równoważnego czasu pracy. Program uwzględnia aktualne przepisy prawne oraz wymagania systemu równoważnego czasu pracy, pozwalając szybko i sprawnie wygenerować zgodne z normami prawnymi harmonogramy pracy, które następnie zostaną przekazane pracownikom. Jego funkcjonalność znacząco uławia wdrożenie systemu równoważnego czasu pracy, który z kolei może okazać się bardzo opłacalnym dla firmy rozwiązaniem.

Przede wszystkim, system równoważnego czasu pracy pozwala uniknąć pojawienia się kosztownych nadgodzin, które standardowo są płatne z dodatkiem 50% lub 100%. W efekcie firma może zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz jednocześnie mieć tylu pracowników do dyspozycji, ilu realnie potrzebuje. Kolejną korzyścią jest możliwość elastycznego planowania pracy w poszczególnych dniach tygodnia lub okresach w roku. System równoważnego czasu pracy pozwala bowiem na dostosowanie liczby pracowników do bieżącego zapotrzebowania firmy.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz