Mimo iż konieczne do opłacenia składki od 2016 roku sytuują się na o wiele wyższym niż w latach poprzednich poziomie, to jednak istnieje sporo sposobów, by za obowiązkowe ubezpieczenie zapłacić o wiele mniej, niż wynosi kwota bazowa. Kto i w jakiej sytuacji może zatem skorzystać z przysługujących mu ulg?
OC samochodu: gorący temat
Zniżki przysługujące tym, którzy wykupują polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) to temat, który co roku rozpala kierowców. Najwięcej płaci się w dużych miastach: ubezpieczenie OC w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie wiąże się z poniesieniem kosztów nawet o kilkaset złotych większych niż w mniejszych miejscowościach. W zależności od obrazu kierowcy, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe stworzy na własny użytek na podstawie różnorakich danych (wiek posiadacza pojazdu, dotychczasowa historia za kierownicą, model auta itp.), różna będzie również kwota naliczonej składki.
Kto nie może liczyć na zniżki?
Podczas nabywania polisy OC w Krakowie większość klientów może liczyć na zniżki obniżające jego ostateczną cenę. Zazwyczaj można liczyć na upusty przynajmniej kilkuprocentowe, dlatego też rabaty są łakomym kąskiem dla każdego klienta zakładu ubezpieczeniowego. Trzeba przy tym pamiętać, że zniżki zazwyczaj nie przysługują „nowym” kierowcom – to znaczy tym, dla których nowo nabywane auto jest jednocześnie pierwszym. Tyczy się to również osób młodych, których staż za kółkiem nie jest duży. Pamiętać przy tym należy, że ubezpieczenie tego typu jest obowiązkowe w przypadku posiadania pojazdów silnikowych.
Zniżki OC – dla kogo?
Na tanie ubezpieczenia OC mogą zatem liczyć przede wszystkim ci kierowcy, którzy na koncie mają przejechanych wiele kilometrów. Im dłużej posiadany pojazd (wraz z odnawianymi na bieżąco polisami), tym większe upusty i rabaty oferować będą towarzystwa ubezpieczeniowe. Główne sposoby naliczania ulg to między innymi:
- „długi staż” za kierownicą – potwierdzony wieloletnim opłacaniem polis. Każdy rok kalendarzowy pozwala na uzyskanie rabatów. Zazwyczaj można liczyć na upusty 5-10% za każdy rok, aż do osiągnięcia maksymalnej zniżki, którą towarzystwa ustalają samodzielnie (około 50-60%);
- marka i model samochodu – mówi się, że najbardziej niebezpiecznie jeżdżą kierowcy prestiżowych marek niemieckich, dlatego też to właśnie dla nich składki wyliczane są po najwyższej kwocie. Znaczenie ma w tym przypadku zarówno wartość rynkowa samochodu, jego wiek i stan techniczny, jak również pojemność skokowa silnika (im mniejsze auto, tym mniejsza kwota składek).
- wiek kierowcy – im starszy kierowca, tym niższa składka;
- jazda bezwypadkowa – bezszkodowe korzystanie z samochodu jest gwarancją wiarygodności danego kierowcy. Jeśli w dotychczasowej historii nie doprowadziliśmy do żadnego wypadku, będzie to miało znaczenie przy wyliczaniu składki;
- wykonywany zawód – w teorii zawodowi kierowcy powodują najmniej wypadków. Również zawody obarczone niskim ryzykiem wypadku mogą liczyć na rabaty;
Ubezpieczenie OC – co to jest?
Ubezpieczenie OC to nic innego, jak jeden ze sposobów ochrony interesów zarówno ubezpieczonego, jak również poszkodowanego. W momencie gdy ubezpieczony doprowadzi do sytuacji powodującej spadek wartości mienia osoby poszkodowanej, zakład ubezpieczający przejmuje na siebie odpowiedzialność związaną z rekompensatą lub naprawą. Jeśli ubezpieczony dysponuje odpowiednio opłaconą składką na ubezpieczenie OC, świadczenie powstałe w wyniku zajścia szkody finansowane jest właśnie na tej podstawie.
Artykuł sponsorowany