TenderHut otwiera biuro w Chinach

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

Polska spółka IT TenderHut rusza na podbój azjatyckich rynków. Firma otworzyła swoje pierwsze przedstawicielstwo na Dalekim Wschodzie. Nowy oddział powstanie w oddalonym od Warszawy o 8000 tys. kilometrów Chińskim Guangzhou – jednym z największych ośrodków przemysłowych oraz międzynarodowym hubie wymiany handlowej. TenderHut poprzez swoją spółkę córkę Solution4Labs będzie oferowała na miejscu wdrażanie oprogramowania laboratoryjnego.

Firma podaje, że deficyt w wymianie handlowej pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową jest znaczący. Wartość eksportu do Państwa Środka w 2018 roku wyniosła 2,5 mld USD, natomiast import stanowił ponad 30 mld USD. Jako kraj, wysyłamy głównie metale nieszlachetne i wyroby z nich, maszyny i urządzenia, a także tworzywa sztuczne. Eksport usług to marginalna część w relacjach gospodarczych pomiędzy naszymi krajami. Jednak polska firma IT zdecydowała się na postawienie stopy w drzwiach na chińskim rynku usług wysokich technologii.

Kluczowa wiedza z Polski

W biurze w Guangzhou od ubiegłego tygodnia pojawili się pierwsi pracownicy – docelowo ma ich być ponad dwudziestu. Wraz z polskimi ekspertami będą odpowiedzialni za wdrażanie zaawansowanych systemów LIMS służących do zarządzania procesem badawczym. Potencjał rynku jest ogromny, pierwszy lokalny projekt Solution4Labs dotyczy wdrożenia systemu laboratoryjnego w ponad 100 ośrodkach badawczych na terenie całego kraju.

Chiński oddział jest 9 zagranicznym biurem Grupy Kapitałowej TenderHut, ale pierwszym na kontynencie azjatyckim. To nasz punkt startowy i z pewnością będziemy angażować się w jego rozbudowę. Przez ostatnie pół roku przygotowań do otwarcia biura wiele się nauczyliśmy i teraz chcemy przenieść te doświadczenia na pozostałe spółki wchodzące w skład grupy – tłumaczy Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut.

Serce przemysłu

Guangzhou to technologiczne serce Chin. Główne obszary rozwoju przemysłu w prowincji Kanton, której stolicą jest to miasto, stanowi elektronika, wytwórstwo maszyn, hutnictwo i petrochemia. Region posiada także szereg uczelni wyższych.

Wybraliśmy tę lokalizację z uwagi na przemysłowy charakter regionu. To miejsce, które skupia największy i najnowocześniejszy przemysł, a laboratoria są jednym z kluczowych elementów całego procesu technologicznego. Ten kraj błyskawicznie się rozwija –  PKB Chin w I kwartale 2019 roku sięgnęło 6,4 proc., a sam rozwój wbrew stereotypom nie opiera się o tanią siłę roboczą, a o zaawansowane technologie. Stąd nasza obecność – dodaje Paweł Gawkowski Chief Operating Officer, Solution4Labs.

Rachunek zysków

Firma Strzeleckiego, aby rozpoznać rynek korzystała z misji gospodarczych organizowanych przez PAIH. Wspomniane wcześniej nastawienie na relacje chińskich partnerów przekłada się na wydłużenie procesu, a co za tym idzie, kosztów.

- Advertisement -

Aby w ogóle myśleć o jakiejkolwiek działalności w Chinach trzeba na pierwsze wizyty zaplanować budżet w wysokości 30 do 50 tys. USD. To nakłady na start. Sama obecność także nie jest tania. 650 dolarów to przykładowy koszt jednego stanowiska pracy w coworkingu na miesiąc – tłumaczy Strzelecki.

Jednak potencjał rynku jest ogromny i poniesione nakłady z pewnością mogą się zwrócić. Firma Solution4Labs zaczyna z kontraktem na wdrożenie systemów LIMS w ponad 100 chińskich lokalizacjach.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -