Test Kompetencji Cyfrowych: jak dolnośląska młodzież mierzy się z technologią?

Test Kompetencji Cyfrowych: jak dolnośląska młodzież mierzy się z technologią?

Uczniowie dwóch szkół z województwa dolnośląskiego: szkoły średniej w Krzyżowicach oraz podstawowej w Jordanowie Śląskim w środę (7 czerwca) wzięli udział w IT Fitness Test – międzynarodowym sprawdzianie umiejętności cyfrowych. Młodzież mogła poznać swoją faktyczną znajomość zasad cyberbezpieczeństwa, wykorzystywania narzędzi biurowych czy mediów społecznościowych. Uczestników testu wspierał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, który odwiedził placówki, gdzie przeprowadzono egzamin.

IT Fitness Test to sprawdzian kompetencji cyfrowych, odbywający się zarówno w całej Polsce, jak i krajach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry), w tym roku również dostępny jest w języku ukraińskim. W naszym kraju sprawdzian przeprowadzany jest po raz drugi, a jego organizatorem jest polska branża cyfrowa reprezentowana przez Związek Cyfrowa Polska.

“Poszczególne elementy testu składają się na kompetencje przyszłości, które stanowią dziś podstawę na rynku pracy. Dlatego to niezwykle ważne, abyśmy nie tylko sprawdzali aktualną wiedzę uczniów, ale też zachęcali do dalszego jej pogłębiania. Dziś bez umiejętności z zakresu wyszukiwania i analizy danych w Internecie trudno liczyć na rozwój kariery zawodowej. Z kolei kwestie mediów społecznościowych czy cyberbezpieczeństwa mogą mieć ogromne znaczenie także w prywatnym życiu młodych ludzi.”

Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski

Minister cyfryzacji osobiście przyglądał się lekcjom

Dlatego uczniów ze szkół pod Wrocławiem do sprawdzenia swoich cyfrowych umiejętności zachęcał nie tylko prezes Cyfrowej Polski, ale też minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Delegacja z Warszawy najpierw odwiedziła Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Krzyżowicach, a następnie Szkołę Podstawową w Jordanowie Śląskim. 

“Nowe technologie już na dobre zagościły w naszym życiu. Dziś wzięliście udział w teście, który sprawdził Wasze umiejętności korzystania z internetu. Dowiedzieliście się, czy właściwie dbacie o bezpieczeństwo w sieci, a także czy poprawnie wykorzystujecie narzędzia do współpracy on-line. Wiedza o cyberbezpieczeństwie i wysoko rozwinięte kompetencje cyfrowe zaowocują w przyszłości, a może nawet zdecydują o Waszej karierze zawodowej. Oprócz dzisiejszego testu, zachęcam również do udziału w konkursie „Pracownie Kompetencji Cyfrowych”. Do wygrania jest 500 mobilnych pracowni, w których od września będziecie mogli realizować wspólnie projekty multimedialne.”

minister cyfryzacji Janusz Cieszyński

Wyniki? Średnia poprawnych odpowiedzi w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Krzyżowicach wyniosła 49 proc., gdzie najlepszy uczeń Oliwer Ramut osiągnął rezultat na poziomie 80 proc. Z kolei uczniowie podchodzący do IT Fitness Test w Szkole Podstawowej w Jordanowie Śląskim uzyskali wynik na poziomie 64 proc., a najlepszy był Mateusz Baran, który odpowiedział poprawnie na 85 proc. pytań.

Test trwa do jesieni. Dla najlepszych przewidziano nagrody

Tegoroczna edycja IT Fitness Test potrwa do końca października. Aby sprawdzić swoją wiedzę, wystarczy wejść na stronę https://itfitness.eu/pl/, wypełnić krótki kwestionariusz i przystąpić do testu, który nie powinien zająć więcej niż godzinę. Każda osoba, która odpowie na wszystkie pytania, otrzyma imienny dyplom z uzyskanym wynikiem. Uczestnicy mogą także wygrać cenne nagrody ufundowane przez partnerów testu – firmy Lenovo i Acer.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów