Transoptory oraz ich zastosowanie w automatyce i elektronice

Newsroom BrandsIT
3 min

Transoptory – lub inaczej optoizolatory – to systemy, które służą do izolacji galwanicznej w obwodach. Przekazywany przez transoptory sygnał elektryczny zmieniany jest w sygnał świetlny, który później odbiera specjalny detektor. Pozwala to uprościć układ, zmniejszyć jego awaryjność, a także zwiększać efektywność w przypadku na przykład układów sterujących.

Transoptor to element elektroniczny, który w jednej obudowie jest wyposażony w fotoemiter oraz fotodetektor. To pozwala na przesłanie wybranego sygnału właśnie pod postacią światła.

Izolacja galwaniczna w układach elektronicznych i automatyce

Transoptory są szczególnie często wykorzystywanym elementem elektronicznym przy tworzeniu układów w automatyce i robotyce. Wynika to z faktu, że znacząco upraszczają one cały układ. Powodują też, że transmisja sygnału jest bardzo czytelna i jednocześnie szybsza.

REKLAMA

Transoptory mogą służyć jako regulatory, układy zabezpieczeń, a także przekaźniki. Znalazły szerokie zastosowanie, a prawdopodobnie najważniejszym jest funkcja izolatora galwanicznego.

Jeśli do układu, w wyniku zwarcia lub innej awarii, dostanie się podwyższone napięcie, transopotor – czyli optoizolator – sprawi, że napięcie nie uszkodzi elementów znajdujących się bezpośrednio za elementem.

Transoptor jest w stanie zablokować wysokie napięcie, które może wystąpić w torze sygnałów. To zjawisko szczególnie częste w przypadku maszyn lub linii produkcyjnych. Stąd powszechnie stosuje się je przy produkcji układów automatyki urządzeń.

Inne zastosowanie transoptorów

Transoptory mają również inne zastosowanie niż tylko izolacja galwaniczna. Systemy sterowania, technika pomiarowa, układy wysokich napięć, krańcówki, czujniki położenia, a także przekaźniki optoelektroniczne. Wszystkie powyższe urządzenia zbudowane są właśnie z zastosowaniem transoptorów.

Podzespoły te są wykorzystywane niemalże w każdym typie zasilaczy impulsowych, które są używane do zasilania urządzeń o dużej mocy. Pozwala to zmniejszyć ewentualne ryzyko wystąpienia przepięcia i tym samym uszkodzenia podzespołów urządzenia.

Producenci wykorzystują możliwości transoptorów również w branży komputerowej i telekomunikacyjnej. Karty graficzne oraz płyty główne komputerów i telefonów zbudowane są z wykorzystaniem optoizolatorów.

Parametry transoptorów i łatwość ich implementacji

Bardzo ważnym parametrem transoptorów jest wzmocnienie prądu wyjściowego w stosunku do prądu wejściowego. Ponadto transoptor posiada szeroką częstotliwość przenoszenia sygnałów. Oczywiście ta częstotliwość zależy od zastosowanej w transoptorze diody.

Transoptory są podzespołami, które można bardzo łatwo zaimplementować w aplikacji elektronicznej. Transoptor może być zaimplementowany przy wykorzystaniu tylko dwóch rezystorów, dzięki czemu budowa samego układu nie zmieni się – podobnie jak jego funkcja.