Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – co sądzą eksperci?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
2 min

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa to kluczowy projekt, który odpowiada na rosnące zagrożenia cyfrowe wobec infrastruktury krytycznej firm i obywateli. Regulację w tym zakresie pozwolą uwolnić potencjał 5G, technologii, która napędzi cyfrowy biznes i przyniesie Polakom nowe możliwości – oceniają eksperci Związku Cyfrowa Polska, komentując przyjętą  we wtorek (6 czerwca) przez Radę Ministrów nowelizację ustawy o KSC.

W opinii ekspertów Związku Cyfrowa Polska, organizacji reprezentującej branżę cyfrową i nowoczesnych technologii w kraju, przyjęta nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa to projekt szczególnie ważny, m.in. ze względu na gwałtowny wzrost zagrożeń cyfrowych.

“Liczba ataków cyfrowych w Polsce w ostatnich latach dynamicznie rośnie. Rosnąca skala zagrożeń cyfrowych to m.in. efekt rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, lecz celem cyberataków w kraju nie jest tylko infrastruktura krytyczna i serwisy rządowe. Również przedsiębiorstwa i obywatele coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Postęp prac nad KSC to krok we właściwym kierunku i odpowiedź na nowe zagrożenia.”

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Nie tylko bezpieczeństwo

Jak podkreśla Michał Kanownik, nowelizacja przyczyni się do cyfrowego rozwój polskiego przemysłu i nadejścia zupełnie nowych usług dla obywateli.

“Wejście w życie nowej ustawy o KSC jest warunkiem dla rozwoju łączności 5G w Polsce. Wdrażanie sieci mobilnych piątej generacji pozwoli natomiast zrewolucjonizować nasz przemysł i  tworzyć zupełnie nowe usługi cyfrowe. To wielka szansa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Przyjęcie nowelizacji ustawy o KSC przez rząd przybliża nas do wykorzystania tej okazji i otwarcia kolejnego rozdziału na naszej drodze transformacji cyfrowej.”

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska

Rada Ministrów przyjęła we wtorek (6 czerwca) nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Dotyczy ona zmian w trybie współpracy w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz włączenia do niego przedsiębiorców z sektora komunikacji elektronicznej. Związek Cyfrowa Polska uczestniczył w konsultacjach społecznych w czasie procedowania projektu nowelizacji i zgłaszał do niej swoje uwagi.

- Advertisement -
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -