Wkład branży oprogramowania w PKB Unii Europejskiej wynosi aż 1 bln euro

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Branża oprogramowania odgrywa wiodącą rolę w rozwoju unijnej gospodarki. Jej wkład w całkowite PKB Unii wyniósł w 2016 roku aż 1 bln euro. Oznacza to wzrost o blisko 10 proc. w stosunku do roku 2014. Jest zatem większy niż tempo wzrostu całego PKB UE, które wynosi 6 proc.. Badanie pt. „Wart 1 bln euro rosnący wpływ oprogramowania komputerowego” przeprowadził zespół badawczy software.org, fundacji BSA w oparciu o dane ośrodka Economist Intelligence Unit. Analiza dowodzi także, że branża oprogramowania przyczyniła się do powstania w Unii Europejskiej 12,7 mln miejsc pracy.

Sektor oprogramowania dynamicznie rozwija się także w poszczególnych państwach członkowskich. Największe rynki to wciąż Wielka Brytania, Francja i Niemcy (generują ponad 60 proc. unijnego PKB branży), jednak kraje takie Szwecja czy Polska rozwijają się pod tym względem w niezwykle szybkim tempie. W Szwecji branża oprogramowania zanotowała w badanym okresie dwóch lat wzrost 43,9 proc., podczas gdy w całej Europie wyniósł on 22,4 proc.

Badanie pokazuje również wpływ branży na tworzenie wysokiej jakości zatrudnienia. Firmy z branży oprogramowania komputerowego zatrudniały w 2016 roku w Europie bezpośrednio 3,6 mln pracowników (3,1 mln w 2014). Ogółem cały sektor przyczynił się do utworzenia w 2016 roku w Europie 12,7 miliona miejsc pracy, co stanowi wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem 2014.

Specjaliści zatrudniani w sektorze oprogramowania komputerowego posiadają wysokie kwalifikacje i otrzymują wysokie wynagrodzenia. Według badania EIU łączna wartość bezpośrednich wynagrodzeń w branży we wszystkich 28 krajach UE wzrosła z 139,2 mld euro w 2014 roku do 162,1 mld euro w roku 2016 (wzrost o 16,4 proc.). Najlepiej jest to widoczne na mniejszych rynkach – w Szwecji wzrost zarobków w branży w latach 2014-16 wyniósł 31,4 proc., w Polsce 30,4 pro.

Europa z entuzjazmem odnosi się do możliwości, jakie niesie ze sobą oprogramowanie. Przyczynia się ono bowiem do powstawania miejsc pracy w niemalże każdym sektorze – od usług odzyskiwania danych po przetwarzanie informacji oraz księgowość. Ponadto co roku powstają zupełnie nowe stanowiska pracy, takie jak np. inżynier strategicznych danych w chmurze czy specjalista ds. Big Data – mówi Chris Hopfensperger, dyrektor zarządzający Software.org

Bezpośredni wkład branży oprogramowania w gospodarkę unijną wyniósł w 2016 roku ponad 300 mld euro, o 22,4 proc. więcej niż w roku 2014. Oprócz licznych statystyk badanie zawiera także szereg przykładów, jak oprogramowanie zmienia życie i pracę nas wszystkich: od archeologów tworzących trójwymiarowe modele zabytków w miejscach zagrożonych konfliktem czy inżynierów zajmujących się renowacją tuneli przy użyciu skanowania 3D po naukowców wykonujących „fotografie akustyczne” dla głuchoniemych oraz browarników wykorzystujących sztuczną inteligencję do tworzenia i katalogowania tysiąca próbek piwa dziennie.

- Advertisement -
Pełna wersja badania skupiającego się na UE oraz jej siedmiu państwach członkowskich (Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i Polsce) dostępna jest na stronie fundacji Software.org
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -