Wózek widłowy elektryczny lepszy od spalinowego? Możliwości, które warto porównać

Newsroom BrandsIT
3 min

Spalinowe wózki widłowe przez wielu użytkowników uważane są za najlepsze możliwe pojazdy. Świetnie nadają się do pracy na zewnątrz i nie wymagają ładowania baterii tak jak wózki elektryczne. Czy jednak aby na pewno te drugie nie są lepsze od wózków z silnikami spalinowymi?

Wózki widłowe powszechnie wykorzystywane są w różnego rodzaju magazynach, halach dystrybucyjnych i produkcyjnych, centrach logistycznych, a także składach budowlanych. Bez ich pomocy trudno byłoby wyobrazić sobie sprawne paletowanie, składowanie i komisjonowanie towarów, które niekiedy mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów lub kilka ton. Parametry wózków widłowych elektrycznych i spalinowych w gruncie rzeczy są podobne. Wybór staje się więc trudniejszy, ale warto wziąć pod uwagę szerokie zastosowanie pojazdów elektrycznych.

Wózek widłowy elektryczny i spalinowy – porównanie parametrów

Do najbardziej kluczowych czynników, przekładających się na decyzje zakupowe przedsiębiorców, należą dwa parametry wózków widłowych. Pierwszym jest maksymalna wysokość unoszenia wózka. Określa ona, na jaką wysokość pojazd jest w stanie unieść towar. W przypadku specjalistycznych wózków widłowych wysokiego składowania (przeznaczonych do magazynów wysokiego składowania) parametr ten wynosi nawet kilkanaście metrów. Co jednak istotne – cecha ta w żaden sposób nie jest determinowana rodzajem napędu. Drugim ważnym czynnikiem jest maksymalna siła unoszenia. To właśnie w tym zakresie często pojawia się zwątpienie w moc pojazdów zasilanych energią elektryczną. Tymczasem, jak się okazuje, w zależności od modelu wózek widłowy elektryczny jest w stanie unieść towary o takiej samej wadze co jego konkurent z jednostką nisko- lub wysokoprężną. Maksymalna siła unoszenia wynosi zwykle aż 8 ton.

Jaki wózek wybrać – elektryczny czy spalinowy?

Jeżeli parametry wózków elektrycznych i spalinowych w porównywalnych klasach pojazdów mogą być nie tylko podobne, ale nawet identyczne, to wyboru warto dokonać w oparciu o inne kryterium. Może nim być na przykład funkcjonalność pojazdu. Niewątpliwą zaletą akumulatorowych wózków widłowych jest możliwość pracy przy bezpośrednim kontakcie z żywnością. Firmy składujące towary w magazynach-chłodniach jeszcze kiedyś zmuszone były do używania pojazdów sterowanych manualnie, gdyż w wielu państwach (w tym w Polsce) wózki spalinowe nie mogą być dopuszczone do ruchu w takich pomieszczeniach. To kolejny przykład pokazujący, jak szerokie zastosowanie mają nowoczesne wózki widłowe z silnikami elektrycznymi.

REKLAMA

Artykuł sponsorowany