Wybieramy hosting pod WordPress

Bartosz Martyka

Wordpress to najbardziej popularny system CMS ze wszystkich, jakie aktualnie są wykorzystywane na świecie. Według danych W3Techs obecnie 30 proc. stron internetowych wykorzystuje WordPressa. Zajmująca drugie miejsce Joomla! ma zaledwie 3 proc. udziału w rynku. Co ciekawe, około połowy stron internetowych nie korzysta z systemów CMS, co oznacza, że WP jest wykorzystywany na ponad 60 proc. stron, które CMS-a używają. Czy WordPress jest wymagający? Czy musimy zakupić pod niego kosztowną usługę hostingową?

WordPress nie wymaga od nas wiele

System WordPress nie stawia użytkownikom bardzo wysokich wymagań pod względem parametrów hostingu. W oficjalnych, a raczej wśród rekomendowanych parametrów widzimy:

  •         obsługę PHP w wersji 7.2 lub wyższej,
  •         obsługę MySQL w wersji 5.6 lub wyższej,
  •         Nginx lub Apache z modułem mod_rewrite,
  •         Obsługę https.

Są to tak naprawdę wymagania, które powinien spełnić każdy serwer, nie musi być to dedykowany hosting WordPress. Niewielkie wymagania tego CMS-a mogą być oczywiste, wziąwszy pod uwagę, jaki udział w rynku zdobył ten system. Teoretycznie powstał do prowadzenia blogów, ale w praktyce, dzięki odpowiednim wtyczkom, można za jego pomocą prowadzić stronę firmową, forum czy nawet sklep internetowy. Wybierając odpowiedni hosting pod WordPress powinniśmy zwrócić uwagę na podobne kwestie jak podczas poszukiwania serwera pod inne serwisy.

Wybieramy hosting pod WordPress

Zdecydowana większość wytycznych będzie ogólna, jedynie część przeznaczona jest dla popularnego WP. Próbując wybrać odpowiedni hosting, zwracajmy uwagę na:

  • Autoinstalator WordPress – opcja szczególnie przydatna dla początkujących użytkowników. Dzięki autoinstalatorowi wystarczy wybrać CMS i po dosłownie kilku kliknięciach mamy zainstalowany system. Pomijamy np. krok ręcznego zakładania bazy danych i podawania parametrów. Oczywiście sama ręczna instalacja również jest bardzo prosta i nie wymaga szczególnej wiedzy. Nie wszystkie hostingi oferują autoinstalator.
  • Liczba baz danych – do założenia jednej strony wystarczy nam jedna baza. Jednak nawet podstawowy pakiet hostingowy pozwoli nam zainstalować na jednym koncie kilka stron. Oczywiście zakładając, że nasz serwis nie będzie generować bardzo dużego obciążenia dla serwera. Szukajmy hostingów z wieloma bazami danych w pakiecie.
  • Powierzchnia – sam WordPress nie wymaga dużej powierzchni, jednak jeśli zamierzamy stworzyć serwis, na którym umieszczać będziemy bardzo dużą liczbę zdjęć czy materiałów video, to kilkanaście GB będzie racjonalną wartością. Zwróćmy również uwagę na możliwe ograniczenia pod względem liczby plików na serwerze.
  • Transfer – coraz częściej będzie on określony jako „bez limitów”. Pamiętajmy jednak, że ograniczają nas inne limity, związane z obciążeniem procesora, pamięci RAM czy wieloma innymi operacjami. Tak więc brak ograniczeń wcale nie sugeruje, że będziemy mogli na danym koncie prowadzić nawet bardzo duży serwis.
  • Uptime – oznacza czas nieprzerwanej pracy serwera. Jego wartość powinna być na poziomie od 99 proc. wzwyż. 100 proc. nie jest możliwe z wielu względów, np. przez prace konserwacyjne, aktualizacje czy również możliwe ataki ze strony cyberprzestępców.
  • Kopie zapasowe – firma hostingowa musi koniecznie dbać o kopie zapasowe. Duże znaczenie powinno mieć dla nas to, jak stare kopie będziemy mogli odtworzyć i na jakich zasadach możemy to robić. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jak możemy sami ręcznie tworzyć takie kopie. Bardzo często istnieją ograniczenia godzinowe, np. kopię można wykonać dopiero po godz. 23.
  • Możliwość zainstalowania certyfikatu SSL – raczej absolutny standard w firmach hostingowych.
  • BOK – podczas okresu testowego (zazwyczaj około 2 tygodni) koniecznie należy sprawdzić, jak działa BOK hostingu. Jak szybko odpowiadają, czy pracują również w weekendy i jakiej jakości udzielają odpowiedzi? Ma to bardzo duże znaczenie dla użytkownika.

Kluczowy okres testowy

Parametry parametrami, ale tak naprawdę najwięcej użytkownikowi powie okres testowy, podczas którego należy dokładnie zweryfikować działanie serwera. Koniecznie należy również zainstalować naszego pierwszego WordPressa i pod kątem jego działania testować usługę. Hosting WordPress w az.pl to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia w zakresie tego typu działań.

Udostępnij
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *