Wyzwania zarządzania i bezpieczeństwa IT w Polsce – raport „Władcy Sieci”

Udostępnij

Firma Axence przeprowadziła badanie wśród ponad 500 specjalistów IT w Polsce (administratorów, informatyków) w celu zdiagnozowania głównych wyzwań w zarządzaniu
i bezpieczeństwie informatycznym w Polsce. Opublikowany raport z badania uzupełniają komentarze niezależnych ekspertów związanych z informatyką i bezpieczeństwem IT oraz rekomendacje dla firm i instytucji publicznych.

Mnogość wyzwań i powszechne wycieki danych

Awarie, wycieki danych i nadużycia w IT należą niestety do zjawisk powszechnych – 85% ankietowanych doświadczyło istotnej awarii sprzętowej, 39% było świadkami wykorzystywania oprogramowania bez ważnych licencji a 24% było świadkami wycieku danych z organizacji. Jednocześnie 30% badanych odczuwa brak zrozumienia potrzeb IT.  To najważniejsze wyzwania z jakimi mierzą się specjaliści z tej branży. Zdaniem badanych bardzo często źródłem problemów są niekompetentni pracownicy. Równocześnie rośnie skala zagrożeń zewnętrznych, kierowanych ataków na firmy oraz nakierowana na osiągnięcie korzyści majątkowych cyberprzestępczość. W konsekwencji znaczenie bezpieczeństwa cyfrowego przesunęło się na pierwszy plan.  Zwiększyła się również skala i ilość nietechnicznych czynników kształtujących obraz informatyki. Rozrosły się nie tylko sieci ale również procedury, normy (ISO) i regulacje (RODO).

Cyfrowy analfabetyzm pracowników

Z przeprowadzonego badania wynika, że jednym z najpoważniejszych problemów w codziennej pracy administratora IT są niskie kompetencje informatyczne użytkowników. Dotyczy to zarówno braku znajomości podstawowych procedur bezpieczeństwa, co naraża organizację na ataki z zewnątrz, jak
i niskich umiejętności obsługi komputera, co prowadzi do często angażowania administratorów IT
w błahe i trywialne czynności, ja np. zmiana hasła w Windowsie czy zmniejszenie rozdzielczości ekranu.

Technologiczna słabość urzędów

Według badania przeprowadzonego przez Axence jedynie 17% informatyków z sektora publicznego uważa, że w ich organizacji obszar IT jest rozumiany i uważany za ważny. Ten brak zrozumienia znaczenia pracowników IT przekłada się wynagrodzenia – blisko połowa administratorów IT
z instytucji państwowych i samorządowych odczuwa zniechęcenie z powodu niskich zarobków.

Triada udanej kariery – wiedza, rozwój, nauka

Wbrew intuicji, to nie wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem motywacyjnym w pracy. Najwięcejaż 80% badanych adminów – wskazało, że jest nim możliwość rozwoju kompetencji. Najchętniej edukują się oni za pośrednictwem webinarów i konferencji – uczestniczy w nich odpowiednio 72% i 65% ankietowanych.

Stan polskiego IT – raport i debata ekspertów na Narodowym

Konferencja ekspertów połączona z premierą raportu „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania
i bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach” z ogólnopolskiego badania administratorów IT.

W dniu 15 maja na stadionie PGE Narodowy odbyła się konferencja dla mediów i Partnerów Axence Partner & Media Day, podczas której miała miejsce premiera raportu „Władcy Sieci” na podstawie ogólnopolskiego badania administratorów IT.

Raport powstał w dwuetapowym badaniu na przełomie 2018 i 2019 roku na podstawie ankiet wśród 500 specjalistów IT. Celem badania było zweryfikowanie kluczowych tez – czy jesteśmy bezpieczni cyfrowo skoro wycieki danych zdarzają się coraz częściej w masowej skali? Na co wydawane są pieniądze w IT? Dlaczego jesteśmy bezradni wobec technologii? Dlaczego pracownicy mają niskie kompetencje cyfrowe i są głównym źródłem incydentów? Kim są ludzie odpowiedzialni za IT?

Debata ekspertów na Narodowym

Po prezentacji wyników raportu odbyła się debata ekspertów: „Sprawne IT konieczne dla funkcjonowania biznesu i administracji – najważniejsze wyzwania”. Wzięli w niej udział: dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji; Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej Microsoft; Artur Cieślik, audytor bezpieczeństwa, redaktor naczelny „IT Professional”; Robert Siudak, dyrektor ds. współpracy i realizacji projektów strategicznych Instytut Kościuszki oraz Grzegorz Oleksy, prezes firmy Axence, która zainicjowała raport i badanie.

W kolejnej części konferencji miała miejsce dyskusja panelowa reprezentantów firm IT z udziałem Grzegorza Oleksego z Axence (zarządzanie i bezpieczeństwo IT), Bartosza Leoszewskiego z firmy FancyFon (zarządzanie i bezpieczeństwo urządzeń mobilnych), Artura Cyganka z firmy Acronis (rozwiązania do backupu), oraz Magdaleny Baraniewskiej z F-Secure (antywirusy i cyberbezpieczeństwo) o najnowszych trendach na rynku bezpieczeństwa cyfrowego.

Jak Polacy zabezpieczyli Szczyt Klimatyczny przez cyberatakami?

Dodatkowo w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostało studium przypadku “Jak wspieraliśmy Szczyt Klimatyczny (COP24)? Zabezpieczenia IT w dużej skali w praktyce”, opowiadające o wielkim wyzwaniu dla bezpieczeństwa cyfrowego jakim była organizacja największej konferencji w tej części globu – Szczytu Klimatycznego w Katowicach w grudniu 2018 r. w Katowicach. Mówcą był Michał Mizgalski – specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, który pracował w zespole zabezpieczającym konferencję COP24.

O czym jest raport „Władcy Sieci”?

Raport zawiera analizę stanu cyberbezpieczeństwa, zarządzania IT i roli edukacji w polskich organizacjach okiem administratorów IT, informatyków oraz ekspertów branżowych.

Celem raportu „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania i bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach” jest budowanie szerokiej świadomości roli adminów/informatyków  w organizacjach i podkreślenia znaczenia podejmowanych przez nich zadań i obowiązków dla firm i instytucji.

Rosnąca rola IT

Inicjatorzy badania postawili sobie za cel budowanie świadomości, iż specjaliści IT to nie tylko „Panowie od komputerów” ale kluczowa rola w organizacjach, odpowiedzialna za polityki bezpieczeństwa i sprawne funkcjonowanie firmy. Wśród wielu pytań znalazły się te o największe wyzwania, procedury bezpieczeństwa, przygotowanie do RODO, trudności napotykane w pracy, postrzeganie roli IT przez „szefostwo” oraz najważniejsze wyzwania.

Autoportert polskiego informatyka

Druga część raportu w głównej mierze poświęcona jest czynnikom, które sprawiają, że ci specjaliści czują się dobrze w swoim miejscu pracy; przynoszą odpowiedzi na pytania: co administratorów IT zachęca, a co zniechęca do działania? Jak dużo zarabiają i czy są z tego powodu zadowoleni? W jaki sposób pogłębiają swoje zainteresowanie systemami informatycznymi i co robią w czasie wolnym? Innymi słowy, ta część raportu pozwoli naszkicować piramidę potrzeb i preferencji współczesnego Władcy Sieci.

Inicjatorem badania jest polska firma Axence, która od ponad 14 lat dostarcza przedsiębiorstwom i instytucjom na całym świecie profesjonalne rozwiązania do kompleksowego zarządzania infrastrukturą IT.

Zobacz

Uczenie maszynowe i inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy,...

Afryka: o 10 lat zwiększyła się przeciętna długość życia w minionym dwudziestoleciu

W latach 2000-2019 o 10 lat zwiększyła się w Afryce przeciętna długość życia – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Obecnie wynosi ona 56 lat.

Posłowie PO chcą informacji o bloku w Jaworznie; prezes Taurona: pozwólcie nam pracować

Posłowie PO zapowiedzieli kontrolę poselską w MAP, domagając się informacji o przyczynach kłopotów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie. "Pozwólcie nam pracować i dokończyć pracę tego bloku" - odpowiada prezes Taurona Paweł Szczeszek. Zapewnia, że blok ma zapewniony węgiel i nie uległ awarii.

Sondaż IBRiS dla “Rz”: Odnawialne źródła lepsze niż węgiel

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.

Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności, czyli (przed)kryzysowy poradnik dla przedsiębiorców

Przychodzi klient do firmy i… prosi o przełożenie terminu zapłaty. Brzmi...

ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy – warto już teraz przygotować się do programu

Koszty świadczeń wynikających z wypadków przy pracy tylko w 2021 r. wyniosły...
- Reklama -

REKLAMA