Firma Axence przeprowadziła badanie wśród ponad 500 specjalistów IT w Polsce (administratorów, informatyków) w celu zdiagnozowania głównych wyzwań w zarządzaniu
i bezpieczeństwie informatycznym w Polsce. Opublikowany raport z badania uzupełniają komentarze niezależnych ekspertów związanych z informatyką i bezpieczeństwem IT oraz rekomendacje dla firm i instytucji publicznych.
Mnogość wyzwań i powszechne wycieki danych
Awarie, wycieki danych i nadużycia w IT należą niestety do zjawisk powszechnych – 85% ankietowanych doświadczyło istotnej awarii sprzętowej, 39% było świadkami wykorzystywania oprogramowania bez ważnych licencji a 24% było świadkami wycieku danych z organizacji. Jednocześnie 30% badanych odczuwa brak zrozumienia potrzeb IT. To najważniejsze wyzwania z jakimi mierzą się specjaliści z tej branży. Zdaniem badanych bardzo często źródłem problemów są niekompetentni pracownicy. Równocześnie rośnie skala zagrożeń zewnętrznych, kierowanych ataków na firmy oraz nakierowana na osiągnięcie korzyści majątkowych cyberprzestępczość. W konsekwencji znaczenie bezpieczeństwa cyfrowego przesunęło się na pierwszy plan. Zwiększyła się również skala i ilość nietechnicznych czynników kształtujących obraz informatyki. Rozrosły się nie tylko sieci ale również procedury, normy (ISO) i regulacje (RODO).
Cyfrowy analfabetyzm pracowników
Z przeprowadzonego badania wynika, że jednym z najpoważniejszych problemów w codziennej pracy administratora IT są niskie kompetencje informatyczne użytkowników. Dotyczy to zarówno braku znajomości podstawowych procedur bezpieczeństwa, co naraża organizację na ataki z zewnątrz, jak
i niskich umiejętności obsługi komputera, co prowadzi do często angażowania administratorów IT
w błahe i trywialne czynności, ja np. zmiana hasła w Windowsie czy zmniejszenie rozdzielczości ekranu.
Technologiczna słabość urzędów
Według badania przeprowadzonego przez Axence jedynie 17% informatyków z sektora publicznego uważa, że w ich organizacji obszar IT jest rozumiany i uważany za ważny. Ten brak zrozumienia znaczenia pracowników IT przekłada się wynagrodzenia – blisko połowa administratorów IT
z instytucji państwowych i samorządowych odczuwa zniechęcenie z powodu niskich zarobków.
Triada udanej kariery – wiedza, rozwój, nauka
Wbrew intuicji, to nie wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem motywacyjnym w pracy. Najwięcej – aż 80% badanych adminów – wskazało, że jest nim możliwość rozwoju kompetencji. Najchętniej edukują się oni za pośrednictwem webinarów i konferencji – uczestniczy w nich odpowiednio 72% i 65% ankietowanych.
Stan polskiego IT – raport i debata ekspertów na Narodowym
Konferencja ekspertów połączona z premierą raportu „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania
i bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach” z ogólnopolskiego badania administratorów IT.
W dniu 15 maja na stadionie PGE Narodowy odbyła się konferencja dla mediów i Partnerów Axence Partner & Media Day, podczas której miała miejsce premiera raportu „Władcy Sieci” na podstawie ogólnopolskiego badania administratorów IT.
Raport powstał w dwuetapowym badaniu na przełomie 2018 i 2019 roku na podstawie ankiet wśród 500 specjalistów IT. Celem badania było zweryfikowanie kluczowych tez – czy jesteśmy bezpieczni cyfrowo skoro wycieki danych zdarzają się coraz częściej w masowej skali? Na co wydawane są pieniądze w IT? Dlaczego jesteśmy bezradni wobec technologii? Dlaczego pracownicy mają niskie kompetencje cyfrowe i są głównym źródłem incydentów? Kim są ludzie odpowiedzialni za IT?
Debata ekspertów na Narodowym
Po prezentacji wyników raportu odbyła się debata ekspertów: „Sprawne IT konieczne dla funkcjonowania biznesu i administracji – najważniejsze wyzwania”. Wzięli w niej udział: dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji; Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej Microsoft; Artur Cieślik, audytor bezpieczeństwa, redaktor naczelny „IT Professional”; Robert Siudak, dyrektor ds. współpracy i realizacji projektów strategicznych Instytut Kościuszki oraz Grzegorz Oleksy, prezes firmy Axence, która zainicjowała raport i badanie.
W kolejnej części konferencji miała miejsce dyskusja panelowa reprezentantów firm IT z udziałem Grzegorza Oleksego z Axence (zarządzanie i bezpieczeństwo IT), Bartosza Leoszewskiego z firmy FancyFon (zarządzanie i bezpieczeństwo urządzeń mobilnych), Artura Cyganka z firmy Acronis (rozwiązania do backupu), oraz Magdaleny Baraniewskiej z F-Secure (antywirusy i cyberbezpieczeństwo) o najnowszych trendach na rynku bezpieczeństwa cyfrowego.
Jak Polacy zabezpieczyli Szczyt Klimatyczny przez cyberatakami?
Dodatkowo w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostało studium przypadku “Jak wspieraliśmy Szczyt Klimatyczny (COP24)? Zabezpieczenia IT w dużej skali w praktyce”, opowiadające o wielkim wyzwaniu dla bezpieczeństwa cyfrowego jakim była organizacja największej konferencji w tej części globu – Szczytu Klimatycznego w Katowicach w grudniu 2018 r. w Katowicach. Mówcą był Michał Mizgalski – specjalista ds. bezpieczeństwa informacji, który pracował w zespole zabezpieczającym konferencję COP24.
O czym jest raport „Władcy Sieci”?
Raport zawiera analizę stanu cyberbezpieczeństwa, zarządzania IT i roli edukacji w polskich organizacjach okiem administratorów IT, informatyków oraz ekspertów branżowych.
Celem raportu „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania i bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach” jest budowanie szerokiej świadomości roli adminów/informatyków w organizacjach i podkreślenia znaczenia podejmowanych przez nich zadań i obowiązków dla firm i instytucji.
Rosnąca rola IT
Inicjatorzy badania postawili sobie za cel budowanie świadomości, iż specjaliści IT to nie tylko „Panowie od komputerów” ale kluczowa rola w organizacjach, odpowiedzialna za polityki bezpieczeństwa i sprawne funkcjonowanie firmy. Wśród wielu pytań znalazły się te o największe wyzwania, procedury bezpieczeństwa, przygotowanie do RODO, trudności napotykane w pracy, postrzeganie roli IT przez „szefostwo” oraz najważniejsze wyzwania.
Autoportert polskiego informatyka
Druga część raportu w głównej mierze poświęcona jest czynnikom, które sprawiają, że ci specjaliści czują się dobrze w swoim miejscu pracy; przynoszą odpowiedzi na pytania: co administratorów IT zachęca, a co zniechęca do działania? Jak dużo zarabiają i czy są z tego powodu zadowoleni? W jaki sposób pogłębiają swoje zainteresowanie systemami informatycznymi i co robią w czasie wolnym? Innymi słowy, ta część raportu pozwoli naszkicować piramidę potrzeb i preferencji współczesnego Władcy Sieci.
Inicjatorem badania jest polska firma Axence, która od ponad 14 lat dostarcza przedsiębiorstwom i instytucjom na całym świecie profesjonalne rozwiązania do kompleksowego zarządzania infrastrukturą IT.