Xiaomi Air Purifier 2 – dobra jakość w dobrej cenie

Zobacz

- Reklama -

Walka ze smogiem to ostatnio jedna z często toczonych batalii w naszej rzeczywistości. Zdecydowanie gorzej czują się przez niego alergicy i astmatycy. Do tego uciążliwe mogą być również otaczające nas roztocza i alergeny. Jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza w domu jest zainwestowanie w oczyszczacz powietrza.

oczyszczacz Xiaomi

Produkt, który testowałam to Xiaomi Air Purifier 2 i muszę przyznać, że jestem zadowolona z jego pracy. Oczyszczacz jest bardzo estetycznie wykonany i ładny w swojej formie. Urządzenie posiada tylko dwa przyciski (jeden w górnej części, drugi z tyłu) oraz sześć diod. Filtr umieszcza się zdejmując tylną część obudowy. Wymiary urządzenia to 52x24x24 cm, co sprawia, że w zasadzie w każdym pomieszczeniu dałoby się znaleźć dla niego miejsce. Xiaomi Air Purifier 2 jest biały, a jego szczyt, którym wydmuchiwane jest oczyszczone powietrze – szary. Waży niecałe 5 kg.

oczyszczacz Xiaomi

Oczyszczacz posiada wbudowany moduł Wi-Fi, czujnik pomiarowy pyłu PM2.5, stworzony przez firmę Sharp i, co najistotniejsze, cylindryczny i 3-warstwowy filtr 360˚, składający się z filtra PET (oczyszcza powietrze z dużych cząstek – wydajność 100 proc.), EPA (oczyszcza powietrze z pyłków roślin – wydajność 99,99 proc., pyłów zawieszonych PM 2.5 – 99,7 proc., PM 0.5 – 99,5 proc. oraz PM 0.3 – 99,3 proc.) oraz warstwy z węglem aktywnym, która odpowiada za oczyszczenie powietrza z  amoniaku, formaldehydów i siarkowodoru. Filtr, zgodnie z tym, co głosi producent, może posłużyć od 3 do 6 miesięcy w zależności od jakości filtrowanego powietrza. Z racji, że urządzenie nie posiada żadnego panelu sterowania, obsługuje się je za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na Android i iOS. Jego zdolność filtrowania to 330 m³/h w trybie Standard lub nawet 388 m³/h w Super Powerful. Nadaje się do pomieszczeń do 37 m2 powierzchni. Testowałam go w pomieszczeniu o powierzchni około 22 m2 i sprawdzał się naprawdę dobrze. Różnicę zauważyłam po kilku godzinach od włączenia. Xiaomi Mi Air Purifier 2 w aplikacji Mi Home wyświetla jednostki AQI (Air Quality Index), stanowiące indeks czystości powietrza. 1 μg/m3 to 4.2 AQI.

oczyszczacz Xiaomi

Oczyszczaczem steruje się za pomocą aplikacji. Dostępne są tam informacje dotyczące m.in. wilgotności, jakości powietrza, temperatury w pomieszczeniu. Opinie na temat aplikacji są podzielone, moim zdaniem jest ona całkiem prosta, choć trzeba poświęcić chwilę na nauczenie się jej funkcji.

Mi Home Mi Home Mi Home

Istotną zaletą Xiaomi Air Purifier 2 jest to, że urządzenie jest bardzo ciche. W trybie nocnym dopiero po wsłuchaniu się, można usłyszeć jego pracę. Kiedy działa w rybie Super Powerful, jest bardzo głośne, ale jego skuteczność jest wówczas wyjątkowo wysoka. Praca oczyszczacza w trybie automatycznym zapewnia dostosowanie natężenia pracy do panującej jakości powietrza w pomieszczeniu, a dioda w dolnej części dodatkowo informuje o tym, jakiej jakości powietrze jest filtrowane. W zasadzie oczyszczacz może być bezobsługowy dzięki możliwości ustalenia harmonogramu jego pracy. W moim przypadku w zasadzie w większości czasu pracował w trybie automatycznym. W nocy zaś przełączałam go w tryb nocny. Po dłuższym czasie w trybie automatycznym, kiedy nie uruchamiana była aplikacja, sam przełączał się w tryb nocny, co jest dość wygodne. Warto zaznaczyć, że zadowalająca jest jakość filtrowanego powietrza, jednak nie zostanie “wyłapany” kurz z pomieszczenia.

oczyszczacz Xiaomi

Kupując oczyszczacz dostajemy w zestawie filtr podstawowy (niebieski), jednak na rynku dostępne są filtry o rozszerzonych możliwościach filtracji. Filtry są do kupienia w Polsce, ale ich dostępność, poza podstawowym, może być uciążliwa dla użytkownika. Cena podstawowego filtra to około 180 zł, a pozostałe to koszt o ok. 100 zł wyższy. W skali roku daje to od 360 zł do 720 zł dodatkowego kosztu pracy urządzenia przy podstawowej wersji filtra.

filtr Xiaomi

 

- Reklama -

Polecamy

- Reklama -