Zakup sprzętu drukującego do firmy bez zaciągania kredytu? Sprawdź, jak to zrobić

Bartosz Martyka
4 min

Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwój firmy nierozerwalnie związany jest z inwestycjami w nowoczesny sprzęt. W większości przedsiębiorstw jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń (obok komputerów), są drukarki i szeroko pojęty sprzęt drukujący (np. kombajny, czyli urządzenia typu MFP, które oprócz drukowania posiadają w sobie funkcje kopiowania, skanowania i faksowania). O zaletach inwestowania w tego typu sprzęt raczej nikogo nie trzeba przekonywać, problemem w wielu firmach pozostaje jednak wciąż kwestia finansowania. Jak kupić nowe urządzenia, kiedy nie dysponuje się odpowiednią ilością gotówki i nie chce się zaciągać kredytu? Czy to w ogóle możliwe? O tym już za chwilę!

Urządzenia wielofunkcyjne – co sprawia, że są niezbędne w firmie?

Drukowanie, skanowanie, kopiowanie czy przesyłanie i odbieranie faksów to czynności, które wykonuje się w każdej, nawet najmniejszej firmie. W biurach właściwie nie spotyka się już osobnych drukarek, skanerów, kserokopiarek i faksów – wszystkie z ich funkcji pełnią MFP (z ang. multifunction printer). Dzięki temu, że ich ceny są znacznie korzystniejsze (w porównaniu do sumy cen kilku niezależnych urządzeń), ich użytkowanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne, a praca z nimi szybsza i łatwiejsza, MFP stały się absolutnym must have w każdej firmie – zarówno tej jednoosobowej, jak i wielkich korporacjach.

Jak sfinansować sprzęt drukujący? Fundusze Unijne

Fundusze, jakimi operuje Unia Europejska, mogą posłużyć Ci do tego, by dokonać niezbędnych inwestycji w prowadzonej przez Ciebie firmie. Gra o dofinansowanie jest jak najbardziej warta świeczki, uważaj jednak – pomimo obiegowej opinii, że pieniądze z UE „leżą na ulicy”, zdobycie ich nie jest wcale takie łatwe!

Przede wszystkim musisz odszukać program, do którego mógłbyś zostać zakwalifikowany. Listę dotacji, na które przeznaczane są fundusze unijne, znajdziesz pod adresem www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Korzystając z umieszczonej na stronie wyszukiwarki, możesz sprawdzić aktualne programy. Pamiętaj, że możliwe jest skorzystanie jedynie z tych Regionalnych Programów Operacyjnych, które odpowiadają Twojemu adresowi zameldowania (przykładowo, jeżeli jesteś zameldowany w Gdańsku, nie będziesz mógł skorzystać z Mazowieckich Programów Operacyjnych).

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku o dotację unijną. Możesz podjąć się tego zadania samodzielnie lub zlecić je zewnętrznej firmie, specjalizującej się w sporządzaniu wniosków o dofinansowanie z funduszy UE. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu dotacji należy zgromadzić i opracować dokumentację, która pozwoli prawidłowo rozliczyć się z otrzymanego wsparcia.

Sprzęt drukujący a dotacja z Urzędu Pracy

Dofinansowanie z Urzędu Pracy to ciekawa możliwość dla osób ze statusem bezrobotnych, które dopiero planują założyć działalność gospodarczą. Maksymalna kwota dotacji, w zależności od miasta zameldowania, wynosi 24 tysiące złotych. Przyznaną kwotę można przeznaczyć na zakup sprzętu niezbędnego do uruchomienia firmy, czyli komputerów, mebli biurowych czy sprzętu drukującego. Dofinansowanie z Urzędu Pracy jest bezzwrotne, a zakupione urządzenia przechodzą na własność przedsiębiorcy po 12 miesiącach od rozpoczęcia działalności gospodarczej (pod warunkiem, że firma nie została w tym czasie zamknięta lub zawieszona, a właściciel nie zalega ze składkami ZUS).

Alternatywa dla kupna – leasing

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na kupno sprzętu drukującego i chcesz uniknąć biurokracji, jaka wiąże się z dotacjami, może zainteresować Cię możliwość leasingu sprzętu biurowego. Opcja ta, chociaż w Polsce wciąż mało popularna, często jest najbardziej rozsądnym i najbardziej ekonomicznym wyjściem – zwłaszcza że koszty leasingu w naszym kraju są wyjątkowo niskie. Gdzie szukać urządzeń drukujących do dzierżawy? Przede wszystkim u zaufanych producentów MFP, np. w ofercie firmy Kserkop.