Zielona flaga nad torem w Indianapolis zwiastuje uruchomienie sieci 5G

- Reklama -

Verizon i Ericsson wykorzystali tegoroczną edycję legendarnego wyścigu Indianapolis 500 do tego, by ocenić wpływ, jaki technologia 5G może wywrzeć w przyszłości na codzienne życie rodzin i fanów sportu.

Jeden z domów położonych w miejscowości Speedway w stanie Indiana, w bezpośrednim sąsiedztwie sławnego toru Indianapolis Motor Speedway, był miejscem przedkomercyjnych prób technologii 5G prowadzonych przez firmę Verizon. W jego wnętrzu, Verizon, Ericsson oraz Intel Corporation pokazali jak konsumenci będą mogli wykorzystywać charakteryzującą się niską latencją sieć o przepustowości wielu gigabitów na sekundę do oglądania wydarzeń sportowych na żywo, w technologii Virtual Reality 360 stopni oraz w rozdzielczości 4K. Poniżej możesz obejrzeć transmisję z eksperymentalnego domu.

Bramę, za pomocą której dom został podłączony do sieci 5G dostarczyła firma Intel. Jej rozwiązanie oparte jest na testowej wersji platformy Intel 5G Mobile oraz na firmowej technologii sieciowej. Sieć Intela umożliwia prowadzenie na żywo streamingu wideo 360 stopni. Obraz z toru przekazywany był do ekranów umieszczonych w osobistych wizjerach użytkowników. Jest to tylko przedsmak tego, czego użytkownicy technologii VR będą mogli doświadczyć dzięki sieci 5G.

Przy prędkościach przewyższających nawet o 100 razy te, z jakimi działają dzisiejsze rozwiązania, klienci mieszkający w domach podłączonych do sieci 5G uzyskają dostęp do takich usług, jak zapewniające liczony w gigabajtach na sekundę, szerokopasmowy, bezprzewodowy transfer danych wychodzących. Takie szybkości transferów wychodzących pozwolą na korzystanie z aplikacji sterujących kamerami monitoringu, które zapisują dane w chmurze. Lepiej działać będą także usługi wirtualnej i wzmocnionej rzeczywistości, nie mówiąc już o całej gamie pozostałych urządzeń stanowiących element Internetu Rzeczy, które na pewno odmienią codzienne życie, zapewniając zupełnie nowy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

W przyszłości sieć 5G odmieni także całkowicie doświadczenia kierowców, mechaników oraz widzów pasjonujących się wyścigami rozgrywanymi w ramach serii Verizon IndyCar. Po uruchomieniu systemu 5G, sieć będzie w stanie prowadzić streaming sygnału wideo 360 stopni na żywo. Przekazywane będą też dane z setek rozmieszczonych w samochodach oraz na ciałach kierowców czujników. Dzięki temu fani poczują się tak, jakby sami zajmowali miejsce w fotelu kierowcy.  Z nowej usługi będą także korzystały zespoły wyścigowe, które będą w stanie reagować na sytuację na torze w czasie rzeczywistym, co pozwoli im na uzyskiwanie lepszych rezultatów i podniesie poziom bezpieczeństwa. Choć standard 5G nie jest jeszcze oferowany poza testową instalacją na torze Indianapolis Motor Speedway, to zademonstrowanie możliwości nowej technologii podczas przygotowań do najsłynniejszego na świecie wyścigu samochodowego doskonale pasuje do charakteru innowacyjnego rozwiązania sieciowego.

Verizon jest zdecydowanym liderem w dziedzinie nowości technologicznych – oferuje mi możliwość utrzymywania nieustannej łączności z cyfrowym światem, zarówno w samochodzie wyścigowym, jak i na zwykłej drodze. Nie mogę się już doczekać testów nowej, bezprzewodowej usługi 5G podczas wyścigu Indianapolis 500. Indianapolis to świątynia szybkości i miejsce, w którym testowane są najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w wyścigach INDYCAR. Dlatego też przygotowania do 101. edycji wyścigu Indianapolis 500 są doskonałą okazją do sprawdzenia możliwości superszybkiej sieci 5G – wyjaśnia Will Power, kierowca samochodu nr 12 biorącego udział w serii Verizon IndyCar w barwach zespołu Verizon Team Penske Dallara/Chevrolet.

Przesyłanie danych poprzez sieci mobilne jest znakiem XXI wieku. Verizon i Ericsson oferują coś więcej niż 4G, przygotowując się już do wymagań, jakie będzie ze sobą niosła era Internetu Rzeczy. Nasza nowa sieć przyczyni się do rozwoju wielu nowych usług – od automatycznych samochodów, poprzez sprawniejszą komunikację, aż po rozrywkę oferowaną pasażerom. Będzie przy tym działać niezwykle szybko i niezawodnie – tak jak każdy zwycięzca wyścigu Indianapolis 500zauważa Adam Koeppe, Wiceprezes ds. Planowania Sieci w firmie Verizon.

Firmy Verizon i Ericsson przeprowadziły również test sieci 5G przy dużej prędkości, udowadniając, że technologia ta doskonale sprawdzi się nie tylko w warunkach stacjonarnych i będzie mogła być stosowane w smartfonach, samochodach oraz innych cyfrowych urządzeniach mobilnych. Podczas testu uzyskano stabilną prędkość transmisji 6,4 Gb/sek w samochodzie poruszającym się z prędkością ponad 100 km/h. Uzyskanie takich wyników było możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań radiowych, antenowych i komputerowych firmy Ericsson, w tym specjalnej technologii kształtowania i śledzenia wiązki.

Materiał filmowy – zarejestrowany na torze Indianapolis Motor Speedway – demonstruje elementy technologii 5G, takie jak chociażby inteligentna antena. Zamiast przesyłania informacji w sposób rozproszony, na dużym terenie, sieć 5G wykorzystuje śledzenie wiązki – dane są kierowane do konkretnego użytkownika, w nieprzerwany sposób, nawet jeśli ten porusza się z dużą prędkością po autostradzie.

Bezprzewodowa sieć piątej generacji (5G) umożliwi stacjonarną i mobilną transmisję szerokopasmową charakteryzującą się niskim poziomem latencji. Pozwoli na obsługiwanie, na masową skalę, urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy (IoT), odmieniając tym samym oblicze i sposób działania wielu współczesnych branż.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -