Zwiększenie zysków poprzez przejście na model sprzedaży usług MSP

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit 5 min
5 min

Na rynku coraz wyraźniej widać zmianę podejścia do roli dostawcy usług zarządzanych, a także coraz większe zapotrzebowanie na tego typu ofertę. Zainteresowanie ofertą MSP widać zarówno wśród firm informatycznych, sprzedawców rozwiązań IT, jak i samych klientów końcowych. Model który jeszcze jakiś czas temu był traktowany z dużą dozą ostrożności, zyskuje coraz większą popularność ze względu na wieloaspektowe korzyści.

Zalety przejścia na model MSP są niepodważalne. Są to m.in. przewidywalne, powtarzalne przychody, głębsze zaangażowanie we współpracę z klientem oraz relację opartą na zaufaniu, co w dalszej perspektywie generuje nowe możliwości biznesowe.
Również klienci mają wiele powodów aby skorzystać z oferty usługodawców MSP. Możliwość przerzucenia obsługi informatycznej oraz zarządzania serwisami IT na firmę partnerską, która zapewni kompleksową obsługę, jest szczególną zaletą dla firm, które chcą odciążyć wewnętrzne działy IT lub ich w ogóle nie posiadają. Do niewątpliwych korzyści należą również o wiele niższe koszty inwestycyjne, brak konieczności instalacji i utrzymania nowo zakupionych produktów, a także o wiele wyższa elastyczność w doborze rzeczywiście potrzebnych usług. Podsumowując, podejście MSP zapewnia klientom o wiele większą produktywność, niższe TCO i proste rozliczenia na jasno określonych i spójnych zasadach opartych o model abonamentowy.

Dostawcy rozwiązań IT zainteresowani przejściem na model MSP muszą oczywiście zmierzyć się z wieloma decyzjami. Podstawowym zadaniem jest zdefiniowanie swojej oferty usług. Na rynku jest wielu producentów oferujących różne produkty w modelu MSP, więc ważne jest, aby poświęcić czas na przeprowadzanie szczegółowej analizy zalet i wad różnych produktów i wybrać właściwe rozwiązania dzięki którym wyróżni się na rynku, zapewniając kompleksową ofertę swoim klientom.

Kolejnym wyzwaniem jest właściwe zaplanowanie migracji obsługiwanych klientów na usługi w modelu MSP. Przeniesienie stałych klientów na tryb usług może być wyzwaniem pod względem logistycznym, szczególnie gdy klienci posiadają różne produkty zakupione w różnym przedziale czasowym. Dlatego należy z góry założyć, że taki proces będzie się odbywał stopniowo oraz należycie rozplanować go w czasie, biorąc pod uwagę licencjonowanie oraz cechy poszczególnych produktów ze swojej oferty.

Kluczowym składnikiem w ofercie każdego dostawcy MSP powinno być rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa IT. Zapewnienie bezpieczeństwa danych, działanie według wyznaczonych zasad zgodności postępowania z poufnymi danymi oraz ochrona organizacji przed zagrożeniami cyfrowymi to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa. Komputery, urządzenia mobilne oraz serwery zawsze będą potrzebować ochrony, jednakże współczesny biznes mierzy się również z wieloma nowymi zagrożeniami. Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni tworząc nowy i zawansowany ransomware atakujący z zaskakującą częstotliwością i o globalnym zasięgu. Wszelkiego rodzaju zagrożenia mogą uderzyć w organizację w dowolnym momencie i mają potencjał, by całkowicie sparaliżować ich działalność gospodarczą.

W modelu MSP chodzi głównie o to bo zapewnić wzrost wydajności, jednocześnie obniżając całkowity koszt posiadania (TCO). W przypadku bezpieczeństwa IT warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, które nie wymaga konieczności posiadania lokalnego serwera, oferuje elastyczne miesięczne rozliczenia, jest lekkie i oparte na chmurze, dzięki czemu nie będzie mieć wpływu na wydajność systemu i środowiska w którym działa. W przypadku gdy mimo wszystkich przedsięwziętych zabezpieczeń nastąpi atak, rozwiązanie powinno działać w sposób zautomatyzowany, zmniejszając obciążenie personelu IT. Pod tym kątem wybrane rozwiązanie powinno zawierać konsolę zarządzającą w której można zautomatyzować rutynowe zadania i które umożliwi granularną widoczność pozwalając zarządzać wszystkimi klientami z jednego miejsca.

Biorąc pod uwagę powyższe wyzwania powzięcie pierwszych kroków mających na celu przejście na model MSP może wydawać się skomplikowane. Rozwiązaniem, które spełnia wymienione wyżej wymagania i znacznie upraszcza proces przejścia jest Webroot SecureAnywhere Business Endpoint Protection. Rozwiązanie może działać obok oprogramowania już istniejącego na endpointach, co pozwala zaprezentować klientom wszelkie korzyści MSP bez konieczności odinstalowywania ich aktualnych rozwiązań, przy jednoczesnym przygotowywaniu gruntu pod nowe procesy i możliwości jakie dają usługi zarządzane zdalnie. Instalacja oprogramowanie zajmuje zaledwie kilka sekund. Dodatkowo, Webroot oferuje możliwość elastycznego przełączenia klientów na zarządzane usługi bezpieczeństwa wg harmonogramu, skali, oraz kosztów dopasowanych do usługodawcy i klienta.

Przejście na model usług zarządzanych jest stopniowym procesem, jednak jest to coraz popularniejszy i coraz bardziej skuteczny sposób dla odsprzedawców, aby dodać nowe źródła przychodów do swojej oferty. Obniżenie kosztów na kontraktach miesięcznych daje dostawcom usług dużą przewagę, pokazując jak bardzo atrakcyjny i wygodny staje się ten model. Dostawcy rozwiązań IT jak i sami klienci, stopniowo zaczynają doceniać skuteczność i prostotę tego rozwiązania, stawiając na nowoczesne podejście do zagadnień bezpieczeństwa IT.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz