Atman i Vertiv tworzą pierwsze w Polsce laboratorium testowe infrastruktury IT

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
5 min

Pierwsze w Polsce i jedyne w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej laboratorium testowe infrastruktury IT kolokowanej w centrum danych ma pomóc w projektach badawczo-rozwojowych i testach działania systemów zasilania przy zmiennym obciążeniu. Planowane są również testy funkcjonowania sprzętu teleinformatycznego przy zmieniających się parametrach środowiska data center, takich jak wilgotność powietrza i temperatura. Laboratorium wyposażone przez Vertiv zostanie udostępnione klientom na terenie warszawskiego kampusu data center Atmana.

11,7 mln zł – co najmniej tyle wynoszą na przestrzeni 20 lat koszty energii elektrycznej niezbędnej do zasilania typowej 100-metrowej firmowej serwerowni, wynika z badania przeprowadzonego przez Atman we współpracy z firmą Audytel. W tej sytuacji nawet niewielkie zwiększenie efektywności energetycznej oznacza uzyskanie znacznych oszczędności dla firm. To jeden z powodów, dla których Atman, operator największego centrum danych w Polsce, w kooperacji z firmą Vertiv, globalnym producentem infrastruktury o znaczeniu krytycznym dla serwerowni i centrów danych, zdecydowali się na to przedsięwzięcie.

Testy różnych scenariuszy działania infrastruktury IT prowadzone w laboratorium mają pomóc klientom w znalezieniu optymalnych kosztowo rozwiązań w dobie zmian na rynku energii elektrycznej. Jest to o tyle istotne, że w ciągu ostatniego roku ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły o 60 proc. (wahania cen oscylowały nawet wokół 80 proc.). Eksperci przewidują, że hurtowe ceny energii elektrycznej w kolejnych latach będą dalej rosły.

Obie firmy w ramach współpracy przygotowały kompleksowy plan testów, obejmujący m.in. weryfikację pracy systemów UPS i klimatyzacji zarówno w normalnych warunkach, jak i w sytuacji awaryjnej. Warstwa programowa umożliwi monitorowanie urządzeń zasilania i chłodzenia, wypracowywanie optymalnej konfiguracji sprzętu w różnych warunkach środowiskowych oraz badanie efektywności wykorzystania miejsca w szafach. Twórcy laboratorium zakładają, że posłuży ono również do realizacji projektów R&D.

Wymierne korzyści dla użytkownika końcowego

Firma Vertiv (dawniej znana jako Emerson Network Power), to dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu zarządzania energią, precyzyjnego chłodzenia i zarządzania infrastrukturą, wykorzystywanych przez centra danych, firmy telekomunikacyjne, obiekty handlowe i przemysłowe na całym świecie, w tym m.in. przez centra danych Atmana. Firma ma już na swoim koncie realizację środowisk testowych: stworzyła obiekty Customer Experience Center, które pozwalają klientom z całego świata zapoznać się z technologiami chłodzenia (Padwa – Włochy) oraz zasilania (Bolonia – Włochy) w centrach danych, wziąć udział w testach fabrycznych i konsultacjach z inżynierami Vertiv. Projekt realizowany we współpracy z Atmanem będzie jednak pierwszym takim przedsięwzięciem w tej części Europy.

- Advertisement -

Istnieje bardzo wiele zmiennych, które wpływają na zużycie energii w centrach danych, a których nie można sprawdzić „na żywym organizmie” bez ryzyka przerwy w dostępie do danych. Dzięki stworzeniu środowiska testowego w kampusie DC będzie można w bezpieczny sposób sprawdzić i przedstawić klientom różne ustawienia poszczególnych parametrów i ich wpływ na efektywność energetyczną. Będą oni też mogli skorzystać z laboratorium do samodzielnych testów infrastruktury – przekonuje Bartłomiej Raab, Country Manager z Vertiv na Polskę i kraje bałtyckie.

O ile laboratoria pozwalające przekrojowo przetestować różne scenariusze w obszarze infrastruktury IT z powodzeniem funkcjonują m.in. w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych (niedawno o podobnym pomyśle informowała firma T2 Tech Group), o tyle w Polsce jest to pionierska inicjatywa.

W trakcie testów można sprawdzić rezultaty różnych scenariuszy i dzięki temu efektywnie zoptymalizować koszty IT, ograniczając do minimum konieczność wprowadzania zmian w infrastrukturze nawet w długoletniej perspektywie. Uruchomienie laboratorium daje klientom realny wpływ na warunki, w jakich przechowywane i przetwarzane będą ich cyfrowe zasoby – zwraca uwagę  Adam Dzielnicki, Product Manager i kierownik projektu budowy laboratorium testowego w Atmanie.

Twórcy laboratorium zachęcają do współpracy również uczelnie wyższe, które w udostępnionym środowisku mogą testować swoje własne projekty.

Zarówno Vertiv, jak i Atman są aktywnymi uczestnikami programu European Code of Conduct for Energy Efficiency in Data Center, którego celem jest edukacja i stymulowanie przedsiębiorstw do redukcji zużycia energii.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -