Branża IT: 5 umiejętności, których mogą się nauczyć pracownicy innych branż

Materiał Partnera
6 min

Przez wiele lat branża IT kojarzyła się wszystkim z „nerdami” we flanelowych koszulach w kratę i klapkach. Co prawda w dobie pandemii covid-19 faktycznie ludzie świata IT pracują w kapciach, ale jest to raczej wymuszone przez sytuację, niż własne upodobania. Czy zatem od wyglądającego na znudzonego inżyniera jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć? Owszem, tak. Branża IT to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż.

Innowacje pojawiają się codziennie. Rynek jest konkurencyjny, zarówno jeżeli chodzi o klientów, jak i kolegów po fachu. Aby utrzymać się na fali osoby pracujące w IT muszą być na bieżąco z najnowszymi technologiami. Wszelkie braki wiedzy mogą spowodować dostanie się „pod wodę” i jedynie własny rozwój gwarantuje bezpieczeństwo. Czego zatem można nauczyć się od branży IT? Odpowiedź można podzielić na dwa obszary, a właściwie dwa typy umiejętności: twarde i miękkie.

Jeżeli chodzi o umiejętności twarde, jest to nabycie wiedzy i umiejętności pracy w różnych technologiach. Obecnie popularne jest łączenie podobnych do siebie technologii. Dzięki temu np. programiści mogą napisać kod w różnych językach programowania, konsultanci oprócz typowych zadań konsultingowych potrafią czytać podstawowy kod a analitycy biznesowi nie tylko rozumieją procesy biznesowe klienta, ale mają też podstawową wiedzę techniczną. Łączenie tych obszarów pozwala na zrozumienie wymagań klienta oraz umiejętne wytłumaczenie ich osobom, które będą wykonywać poszczególne zadania przy zleconym przez klienta projekcie.

REKLAMA

Świat IT jest zdecydowanie miejscem, w którym można doskonalić znajomość języków obcych. Przede wszystkim, często usługi są świadczone dla klientów zagranicznych, co niejako wymusza użycie języka obcego. Niejednokrotnie dokumentacje systemów lub wykorzystywanych narzędzi napisane są w językach angielskim bądź niemieckim. Różnego rodzaju kursy on-line, szczególnie te o najwyższej jakości, nagrane są w języku naszych zachodnich sąsiadów. Nie ma zatem ucieczki od kontaktu z obcym językiem, co pomaga się go nauczyć i przełamać bariery komunikacyjne.

Przechodząc do umiejętności miękkich zwróćmy jeszcze uwagę na tak ważne kompetencje, jak zdolności analityczne i umiejętność logicznego myślenia. Otrzymując zadanie do wykonania musimy nauczyć się, jak znaleźć najprostszą drogę do rozwiązania, ponieważ godzina pracy jest kosztowna, a firmom zawsze zależy na maksymalizacji zysku. Rozbieranie zagadnienia na czynniki pierwsze, poszukiwanie zależności pomiędzy składowymi i abstrakcyjne podejście do optymalnego rozwiązania, rozwija właśnie tą analityczną, ścisłą stronę naszego umysłu.

Wśród powszechnie panujących stereotypów o branży IT cały czas krąży ten, że informatycy nie potrafią rozmawiać, są zamknięci w sobie, nietowarzyscy i ciężko się z nimi współpracuje. Nic bardziej mylnego. Firmy technologiczne oraz ich pracownicy są i muszą być w kontakcie z klientami, nawet programiści mają kontakt z klientem a wielokrotne dyskusje na temat wymagań, prezentowanie możliwości, tłumaczenie rozwiązań i negocjowanie – prowadzą do ciągłego rozwijania umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych.

Ostatnia, jedna z najważniejszych kompetencji pracowników IT, to umiejętność pracy w zespole. Praktyka pracy w branży IT pokazuje, że obecnie w procesach rekrutacyjnych kładzie się na tę umiejętność równie duży nacisk, jak na wiedzę techniczną. Nie ma znaczenia, czy rekrutacja prowadzona jest na stanowisko programisty, testera, architekta czy menadżera, bo wszyscy oni ostatecznie pracują w zespołach. Praca w zespole wymaga umiejętności precyzyjnego wyrażania się oraz aktywnego słuchania opinii i sugestii innych osób, uczy szacunku do odmiennego zdania a czasem też akceptowania rozwiązań, z którymi nie zawsze do końca się zgadzamy. W efekcie prowadzi również do rozwoju osobistego poprzez np. przyjmowanie informacji zwrotnej, która może być pozytywna lub negatywna. Dzięki temu poznajemy nasze silne strony i słabości oraz dowiadujemy się, co możemy poprawić. W pracy zespołowej działa to w dwie strony, uczymy się więc odpowiedzialnego udzielania informacji zwrotnej – pozytywnej i negatywnej. Umiejętność tę warto przenieść na inne sfery życia, bo chociaż zazwyczaj ludzie unikają w relacjach z innymi dawani feedbacku, to informacja zwrotna może się przełożyć na poprawę relacji, podniesienie efektywności zespołu oraz uniknięcie błędów i niedomówień.

Podsumowując, pracownicy IT są w ciągłym procesie uczenia się. Niezależnie od tego czy biorą udział w kursie, uczą się nowej technologii, czy szukają odpowiedzi na pytania na forach branżowych – nieprzerwanie pochłaniają wiedzę. Umiejętności techniczne to tylko połowa równania, druga część to bycie członkiem zespołu, najlepszym jakim można się stać.

Inspiracji do rozwoju i nauki można z branży IT czerpać wiele. To jedna z tych branż, która niesie możliwości ciągłego rozwoju zawodowego, poznawania najnowocześniejszych technologii, udziału w różnego rodzaju szkoleniach, kursach, bootcampach. Zapewnia też kontakt z innymi specjalistami – członkami zespołu, ale też klientami. Pozwala nawiązywać nowe, często międzynarodowe znajomości. Jeżeli do tego dołożymy atrakcyjne wynagrodzenia, benefity pozapłacowe, elastyczny grafik pracy dający szansę na połączenie życia zawodowego z prywatnym, branża ta staje się bardzo atrakcyjna.