Chcesz zdobyć zawód przyszłości? Wybierz kurs księgowości online

Bartosz Martyka
4 min

Jak w krótkim czasie podnieść kwalifikacje lub zdobyć nowy zawód? To proste! Zapisz się na zdalny kurs księgowości i spraw, by twoja kariera nabrała tempa.

Czym zajmuje się księgowy

Praca księgowego nie polega na mozolnym wprowadzaniu faktur do systemu. Ta czynność to zaledwie margines działalności związanej z prowadzeniem biura rachunkowego. Dziś księgowy jest doradcą, przewodnikiem, mentorem i cudotwórcą jednocześnie. Musi umieć poruszać się w stale zmieniającym się gąszczu przepisów. Być na bieżąco ze zmianami, uzupełniać wiedzę oraz przede wszystkim – umieć wykorzystywać ją w praktyce. Dobry księgowy zna wszystkie niuanse, kruczki prawne, potrafi tak zaczarować faktury, by podatki były naprawdę minimalne. Przy tym pamięta o terminowym wysyłaniu deklaracji do ZUS i US.

Jak uzyskać kwalifikacje głównego księgowego

Nie każda osoba, która może poszczycić się wykształceniem ekonomicznym, automatycznie nabiera praw do tytułu głównego księgowego. Niegdyś tytuł ten miał ścisły związek ze stanowiskiem, osiągało się go na drodze awansów i ukończeniu szkoleń. Dziś, jeśli wykażemy się odpowiednimi certyfikatami ukończenia szkoleń i odpowiednio sprzedamy swoje usługi, możemy znacznie skrócić długą ścieżkę kariery i drogę na szczyt. Wszystko sprowadza się do rzetelnego udokumentowania zdobytej wiedzy. A wiedzę można zdobyć choćby na kursie stacjonarnym lub zdalnym. Ważne, by wybierając kurs, zwrócić uwagę na uprawnienia jednostki, która go organizuje. Nie każda jest uprawniona do wydawania certyfikatów na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy powinny sprawdzić, czy organizator wybranego przez nich kursu figuruje w rejestrze instytucji szkoleniowych tegoż urzędu. Jeśli tak jest, będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów takiego kursu. Takie kursy znajdziemy między innymi na www.kik.edu.pl

REKLAMA

Zdalnie czy stacjonarnie?

Edukacja zdalna, za pomocą internetu, jest coraz powszechniejsza. Łatwy dostęp z każdego miejsca jest zdecydowanym plusem. Co przemawia za kursem zdalnym?

– Elastyczny czas trwania kursu. To my decydujemy, jak dużo czasu możemy poświęcić na kurs, ile godzin dziennie przeznaczyć na naukę. Dopasowujemy tempo prac do indywidualnych preferencji. Osoby uczące się wolniej mogą w dowolnej chwili powtórzyć partię lub całość materiału.

– Oszczędność czasu. Tylko prawdziwi szczęśliwcy mogą powiedzieć, że mają kurs stacjonarny po sąsiedzku. Większość musi dojeżdżać, poświęcać na naukę wolne soboty i niedziele. Szczególnie dojazdy pochłaniają czas, którego i tak zazwyczaj mamy za mało.

– Oszczędność pieniędzy. Kursy stacjonarne na ogół są droższe od zdalnych. Wiąże się to chociażby z koniecznością wynajęcia pomieszczeń z odpowiednią infrastrukturą, przygotowaniem materiałów w formie papierowej i opłaceniem wykładowców. Te same czynności przeniesione do internetu przynoszą wymierne oszczędności.

– Kurs internetowy można rozpocząć praktycznie w dowolnym momencie. Kurs stacjonarny ma ściśle wyznaczone ramy czasowe, w które nie zawsze łatwo się wpasować.

Kto może odbyć kurs zdalny?

Teoretycznie kursy adresowane są do wszystkich chętnych, którzy spełnią wymogi formalne. Praktycznie osoba, która decyduje się odbyć kurs drogą internetową, musi przede wszystkim sprawnie posługiwać się komputerem i mieć dostęp do szybkiego internetu. Ponadto musi umieć samodzielnie organizować sobie pracę, dzielić ją na poszczególne etapy, cechować się dużą samodyscypliną i obowiązkowością. Warto zauważyć, że cechy te to też atuty osoby, która wiąże swoją przyszłość z księgowością.