Chiny odbijają piłeczkę. W centrum uwagi Micron Technology

Chiny odbijają piłeczkę. W centrum uwagi Micron Technology

W napiętej atmosferze technologicznego sporu z Waszyngtonem, rząd Chin w niedzielę wezwał swoich obywateli do zaprzestania zakupu produktów od największego amerykańskiego producenta chipów pamięci – Micron Technology Inc.

Zdaniem chińskich władz, produkty Micron stanowią “poważne zagrożenia bezpieczeństwa sieci” nieprecyzyjnie określone, ale mogące podważyć chińską infrastrukturę informatyczną i naruszyć bezpieczeństwo narodowe. Wiadomość ta została opublikowana na stronie internetowej chińskiej administracji cyberprzestrzeni, jednak szczegółowe informacje na temat tych zagrożeń nie zostały podane.

Chińska administracja apeluje: “Operatorzy krytycznej infrastruktury informatycznej w Chinach powinni zaprzestać kupowania produktów od Micron Co.”

Ten zakaz jest częścią rosnącego konfliktu technologicznego, w którym Stany Zjednoczone, Europa i Japonia starają się ograniczyć chiński dostęp do zaawansowanej produkcji chipów i innych wysoko zaawansowanych technologii. Te kroki wynikają z obaw, że technologie te mogą być wykorzystane w celach militarnych, zwłaszcza w kontekście rosnącej asertywności prezydenta Xi Jinpinga wobec Japonii, Tajwanu i innych krajów.

Chociaż chińskie władze grożą niejasnymi konsekwencjami, mają trudności ze znalezieniem skutecznych środków odwetu, które nie wpłynęłyby negatywnie na chińską produkcję smartfonów i innych branż, a także na wysiłki w budowaniu własnej produkcji chipów.

Chińska administracja twierdzi jednak, że “chiński rząd dąży do otwarcia na świat i w ramach przestrzegania chińskich przepisów i regulacji, zachęca zagraniczne firmy do wprowadzania swoich produktów i usług na chiński rynek.”

Prezydent Xi Jinping oskarżył Waszyngton o próbę blokowania chińskiego rozwoju i wezwał swoje społeczeństwo do walki. Jednak Pekin nie wydaje się spieszyć z szybkim odwetem, prawdopodobnie z obawy o destabilizację chińskiego przemysłu, który dominuje w produkcji globalnej elektroniki użytkowej.

Chiny są ogromnym importerem zagranicznych chipów, co roku sprowadzając produkty o wartości ponad 300 miliardów dolarów.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów