Chmura – najnowsze analizy

- Reklama -

Wraz ze wzrostem świadomości znaczenia chmury w rozwoju nowoczesnego biznesu, rośnie zainteresowanie usługami chmurowymi, a co za tym idzie – ich sprzedaż. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków z instytutu Gartnera, ekspansja usług chmury publicznej przybiera na sile i w 2018 wzrośnie o 21,4 proc., osiągając wartość 186,4 miliardów dolarów. Zmiany widać również na polskim rynku, na którym chmura odgrywa coraz większe znaczenie.

Jak podaje Gartner, największy sukces odnotuje segment IaaS (Infrastructure as a Service), który według prognoz ma osiągnąć poziom 40,8 miliarda dolarów, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza 35,9 proc. wzrostu. Analitycy spodziewają się, że 10 największych dostawców, którzy jeszcze w 2016 roku obsługiwali 50 proc. rynku IaaS, do 2021 roku obsłużą już prawie 70 proc.

Rosnące zainteresowanie jest zauważalne również na polskim rynku.

Coraz więcej firm decyduje się na chmurę. Model usługowy pozwala na dostęp do najnowszych rozwiązań firmom, które wcześniej nie mogły sobie na to pozwolić. Usługa eliminuje problem wyposażenia i utrzymania serwerowni oraz zastępuje koszty stałe zmiennymi – podkreśla Daniel Kaczmarczyk, Cloud Sales Director z firmy Senetic

Sporo zmian zajdzie też na rynku SaaS, który pozostanie największym segmentem rynku usług w chmurze. Zgodnie z prognozami jego przychody wzrosną o 22,2 proc., osiągając w 2018 roku wartość 73,6 miliarda dolarów. Gartner spodziewa się, że do 2021 roku wydatki na SaaS osiągną 45 proc. kosztów na oprogramowanie.

Zgodnie z prognozami analityków w ramach PaaS (Platform as a Service) najszybciej rozwijającym się segmentem jest dbPaaS, czyli platforma bazodanowa w formie usługi, która już w 2021 roku ma osiągnąć wartość 10 miliardów dolarów.

Mimo szybszego niż pierwotnie zakładano tempa wzrostu przychodów z chmury publicznej, Gartner przewiduje ich stabilizację w 2018 roku. Ma na to wpłynąć zarówno ich upowszechnienie, jak i postępująca dojrzałość wśród innych rozwiązań IT.

Stabilizacja rynku chmurowego jest zauważalna również na polskim rynku, jednak mimo zmian na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, przedsiębiorcy nadal podchodzą do niego z pewną ostrożnością. Właśnie dlatego rolą dostawcy jest nie tylko sprzedaż, ale przede wszystkim edukacja, uświadamianie firm, ile mogą zyskać dzięki chmurze i fachowe wsparcie. Obserwując potrzeby rynku, wprowadziliśmy support 24/7/365, dzięki któremu w każdej chwili jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom – podsumowuje Daniel Kaczmarczyk, Cloud Sales Director z firmy Senetic, Partnera Roku Microsoft w segmencie MŚP.

Więcej o wsparciu: https://office365.senetic.pl/wsparcie-techniczne/
Więcej o raporcie: https://www.gartner.com/newsroom/id/3871416
- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -