Cyberbezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji – Jak chronić najmłodszych użytkowników internetu?

Natalia Zębacka
4 min

Rozpoczęły się niedawno wyczekiwane przez wszystkie dzieci wakacje. Ale co to może oznaczać dla ich bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni? Przy złożonych na półce podręcznikach dzieci dysponują teraz więcej wolnym czasem przed ekranem komputera, co zwiększa ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości. Dlatego nie znajdziemy lepszego momentu niż teraz, aby uświadomić młodym użytkownikom internetu jak istotne jest jego bezpieczeństwo.

Najważniejsze wskazówki, które zapewnią naszym dzieciom cyfrowe bezpieczeństwo

Zespół Bitdefender przygotował najważniejsze wakacyjne praktyki w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego mogące zapewnić bezpieczeństwo małym dzieciom i nastolatkom. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

REKLAMA
  • Przypomnij dzieciom, aby uważały na to, co publikują lub udostępniają w Internecie. Zamieszczanie prywatnych informacji, takich jak prawdziwe imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres, może zapewnić nieznajomym dostęp do Twojego dziecka poza światem cyfrowym. Bardzo ważne jest, aby rodzice i opiekunowie zawsze upewniali się, że dzieci rozumieją, iż wszelkie dane osobowe powinny być prywatne.
  • Przestrzeż przed kontaktami online z nieznajomymi. Wiele osób o niecnych zamiarach tworzy w Internecie fałszywe profile, by rozmawiać z małoletnimi internautami. Sprawdź ustawienia prywatności na platformach, z których korzystają Twoje dzieci, aby upewnić się, że ich profile nie są upublicznione. Skoro już jesteśmy przy temacie kont internetowych – dzieci muszą zrozumieć, że media społecznościowe nie są odpowiednie dla użytkowników poniżej 13 roku życia i nie powinny odczuwać presji rówieśników, aby tworzyć konta oraz udostępniać osobiste filmy, swoje zainteresowania, a także zdjęcia.
  • Poucz dziecko, aby trzymało się z dala od czatów i nigdy nie rozmawiało z nieznajomymi, których spotyka w Internecie. Internet to niebezpieczne miejsce dla dzieci i nie ma możliwości zweryfikowania tożsamości osoby, która się z nimi kontaktuje. Jeśli kiedykolwiek Twoje pociechy otrzymają wiadomość od użytkownika, który poprosi o wiek, imię i nazwisko, numer telefonu lub inne dane osobowe, powiedz im, aby zgłosiły incydent Tobie lub innemu członkowi rodziny.
  • Przypomnij dzieciom, jak ważne jest bycie miłym i niereagowanie na niegrzeczne komentarze lub nękanie w Internecie. Dzieci powinny zawsze dwa razy pomyśleć, zanim opublikują coś na stronach Internetowych, aby nie skrzywdzić innych. Okazywanie szacunku w sieci i stawanie w obronie kogoś, kto jest ofiarą cybernękania to pierwszy krok do stania się kulturalnym i odpowiedzialnym obywatelem cyberspołeczności.
  • Powiedz dzieciom, aby nigdy nie korzystały z funkcji meldowania się w mediach społecznościowych i nigdy nie udostępniały swojej lokalizacji.

Najważniejsza jest prewencja

W ramach dodatkowego środka ostrożności rodzice oraz opiekunowie powinni monitorować platformy, z których korzystają ich dzieci, i stworzyć ścisły zestaw zasad dotyczących używania inteligentnych urządzeń podczas letnich wakacji. Pozwól dzieciom używać komputera w miejscu (np. głównym pomieszczeniu mieszkania), gdzie możesz dokładnie monitorować ich aktywność. Upewnij się także, że nie zabierają inteligentnych urządzeń do swojego pokoju przed snem.

Na koniec zapewnij dzieci, że zawsze mogą zwrócić się do Ciebie o wskazówki i wsparcie, bez względu na wszystko.

„Wakacje to okres, kiedy dzieci mają bardzo wiele czasu, który przeznaczają między innymi na aktywność w sieci. Niestety często wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy mogą chcieć je skrzywdzić. Dlatego warto rozpatrzyć zainstalowanie na urządzeniach naszych dzieci modułu kontroli rodzicielskiej. Takie narzędzie pozwoli nam monitorować aktywności w sieci, zablokować możliwość instalowania nowych aplikacji, niebezpiecznych stron internetowych i korespondencji z właścicielami nieznanych numerów. Dzięki kontroli rodzicielskiej będziemy mogli zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci, nawet jeśli jesteśmy poza domem”

mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender