Czy firma w Anglii się opłaca?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 4 min
4 min

Duża liczba firm w Polsce mimo prężnej działalności, nie może spodziewać się generowania zadowalającego zysku, ponieważ system podatkowy w naszym kraju jest bardzo niedoskonały. Alternatywą dla wysokich kosztów podatkowych jest założenie działalności poza granicami kraju, najczęściej właściciele korzystają z atrakcyjnego podejścia do przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii.

Spółka LTD, jest korzystnym rozwiązaniem, dlatego że Wielka Brytania nie wymaga od właściciela by był obywatelem brytyjskim.

Obligatoryjny punkt, o którym należy pamiętać to fizyczny adres na terenie Wielkiej Brytanii, służący do prowadzenia korespondencji i regulowania spraw formalnych.

Spółka LTD jest możliwa do prowadzenia dla wielu profesji, które w Polsce mają utrudnione warunki do zdobywania zysku. Warto przed założeniem spółki zweryfikować czy w przypadku naszej działalności będzie obowiązywać konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy dwoma krajami.

Jeżeli nasza firma w Polsce nie posiada swojej fizycznej siedziby, nie prowadzimy lokalu usługowego, sklepu, zakładu czy gabinetu, a także nasza branża nie wymaga zezwoleń i wpisów do działalności rejestrowych możemy skorzystać z rozwiązań jakie mamy przy założeniu firmy za granicą.

Przy działaniu na zasadach spółki LTD musimy wiedzieć, że powinniśmy rozliczać się z pracownikami wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, bądź faktur.

Podsumowując spółka jest adekwatnym wyborem dla wolnych zawodów, freelancerów pracujących zdalnie. Zawody takie jak:

 • informatyk,
 • tłumacz,
 • korepetytor,
 • operator filmowy,
 • grafik,
 • fotograf,
 • architekt,
 • projektant,
 • instruktor szkoleń miękkich,
 • copywriter,
 • a także większość osób świadcząca usługi w sieci mogą skorzystać z optymalizacji podatkowej.

Rejestracja spółki przez firmę TaxAngels jest związana z prostym procesem. Rejestracja spółki LTD odbywa się maksymalnie w ciągu 48h. Spółka Limited ma podobną konstrukcję do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Po dopełnieniu wszystkich formalności biuro TaxAngels dostarczy nam na adres mailowy oraz papierowo kompletny zestaw dokumentów oraz możliwość wykupienia obsługi księgowej dostosowanej do naszej branży.

Wielka Brytania nie nakłada na właścicieli określonej kwoty kapitału zakładowego, dlatego też jest odpowiednim wyborem dla osób rozpoczynających swoją działalność w danej branży.

Firma Ltd może zostać stworzona przez jedną osobę. Wtedy właściciel jest zarówno dyrektorem, jak i udziałowcem firmy. Wspomniane miejsca pracy mogą wykonywać zarówno osoby fizyczne, jak i inne podmioty, które podlegają brytyjskiemu systemowi ubezpieczeń. Właściciel odciążony zostaje z opłacania składek ZUS oraz podatku dochodowego w Polsce, zachowując prawo do godnej opieki zdrowotnej.

Właściciele i udziałowcy odpowiedzialni są tylko do wysokości swojego wkładu, jaki wnieśli do firmy. Jest to ogromna zaleta będąca niewątpliwe bardzo dużym zabezpieczeniem majątku prywatnego, niezwiązanego z firmą. Spółka w Wielkiej Brytanii daje możliwość uzyskiwania zdecydowanie większych przychodów niż w Polsce, ponieważ kwota wolna od podatku w trakcie jednego roku rozliczeniowego to aż 12500 funtów. Przeliczając tę kwotę na złotówki, brytyjski system pozwala nam uchronić przez opodatkowaniem aż 62500 zł rocznie. Dodatkowo po obliczeniu wartości podatku jaki zapłacilibyśmy w Polsce, czyli około 18% z kwoty 62500 zł, mamy do dyspozycji niemal 12000zł. W Polsce kwota wolna od podatku to zaledwie 3091 złotych, jest to ponad dwadzieścia razy mniej niż w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo po kilku latach prowadzenia działalności w formie spółki LTD nabywamy możliwość emerytury w Wielkiej Brytanii.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz