Czy mogę używać zasilacza o innym napięciu niż wskazany przez producenta?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 3 min
3 min

Awarie sprzętu zdarzają się każdemu. Jednym z częstszych problemów, znanych sprzedawcom w sklepach elektronicznych, są zapytania o zasilacze do laptopa. W jaki sposób dobrać nowy, by bez problemu współpracował Twoim z laptopem? Kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest napięcie. Musi ono wynosić tyle samo, do ilu przystosowany jest dany laptop. Dowiedz się dlaczego jest to istotne!

Zasilacze do laptopów – co warto wiedzieć przed zakupem?

Źle dobrany zasilacz może stanowić spory powód do zmartwień. Jeżeli ma się szczęście, to jego używanie doprowadzi do jego awarii. Gorszy scenariusz to ten, w którym takie urządzenie nie tylko samo się popsuje, ale zniszczy też laptopa, do którego jest podłączone. Dzieje się tak ponieważ komputery przenośne są przystosowane do przyjęcia konkretnego ładunku prądu, który wymagany jest do ich prawidłowego działania. Jego niedobór lub nadmiar sprawi prędzej czy później problemy. Na szczęście dobranie pasującego sprzętu nie jest wcale takie trudne. Każdy laptop posiada etykietę znamionową na tylnej obudowie, gdzie podane są wszystkie niezbędne dane pozwalające na zakup odpowiedniego zasilacza. To na co należy zwrócić szczególną uwagę, to napięcie wyrażane w woltach (V) oraz natężenie mierzone w amperach (A). Zasilacze do laptopów należy dobierać tak, by ich parametry odpowiadały wartościami tym z tabliczki.

Zamienniki zasilaczy

Czy po awarii zasilacza, należy zastąpić go oryginalnym komponentem? Ma to plusy, bowiem kupując urządzenie dedykowane do danego laptopa masz pewność, że będzie do niego pasować i prawidłowo działać. Można jednak z powodzeniem używać również zamienników zasilaczy. Wybierając je należy zwrócić uwagę na ich parametry napięcia i natężenia zgadzały się z zapotrzebowaniem laptopa. Jeżeli napięcie będzie zbyt niskie, to laptop będzie działał gorzej i prawdopodobnie wyłączy się samoistnie po krótkim czasie pracy. Gdy będzie za wysokie, spowoduje jego przegrzanie, co może skutkować spaleniem komponentów i trwałą awarią. W przypadku nieprawidłowego natężenia, mogą stać się dwie rzeczy. Jeśli jest ono wyższe niż potrzeba, to wszystko będzie działać w porządku, ale niższe może skutkować przegrzaniem i uszkodzeniem zasilacza.

Sprawdzone i tanie zasilacze

Po zapamiętaniu tych paru kluczowych zasad, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem nowego zasilacza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, nie wahaj pytać o rady specjalistów pracujących w sklepach elektronicznych. Odwiedź stronę przenosne.pl i przekonaj się sam jak łatwo kupić odpowiedni i tani zasilacz do laptopa!

Udostępnij