Ad image

Czy można sprzedać używane oprogramowanie? Startup z Czech właśnie na tym buduje swoją działalność

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 3 min

Czy można legalnie kupić używane oprogramowanie? Okazuje się, że jest to możliwe, jednak nie w przypadku oprogramowania kupowanego w formie subskrypcji, ale co z dożywotnimi licencjami? Jak twierdzi Czeski startup Forscope, oprogramowanie „z drugiej ręki” to legalna i korzystna finansowo alternatywa dla nowego software’u, umożliwiająca dostęp do funkcjonalności produktu przy znacznie niższych kosztach. Dzięki temu, organizacje mogą przeznaczyć zaoszczędzone środki na dalszą digitalizację swojej działalności. Forscope jest największym brokerem używanego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej, oferując produkty od gigantów technologicznych takich jak Microsoft, Autodesk i Adobe.

Forscope zwiększa swoją aktywność na polskim rynku, zdobywając kontrakty z przedstawicielami administracji publicznej i podmiotami komercyjnymi. Firma chwali się sprzedażą oprogramowania dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytutu NASK oraz firm takich jak Domsfera i EZT.

Forscope wskazuje, że sprzedaż używanego oprogramowania jest procesem legalnym, co potwierdzają dyrektywy i orzeczenia Parlamentu Europejskiego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej [strona Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej]. Forscope zaznacza, że dysponuje szeregiem opinii prawnych[Forscope blog], które jednoznacznie potwierdzają, że odsprzedaż i wykorzystanie używanych licencji są zgodne z prawem w ramach całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Forscope zapewnia dożywotnią gwarancję prawną wraz z dokumentacją gotową do audytu, eliminując ryzyko zakupu. Firma jest certyfikowanym partnerem Microsoft i posiada certyfikaty ISO 9001:2015 oraz ISO/IEC 27001. Oferuje również oprogramowanie od Autodesk, Oracle oraz VMware.

Forscope, założona przez przedsiębiorcę Jakuba Šuláka, prowadzi zarówno sprzedaż bezpośrednią, jak i przez resellerów, gwarantując marże na poziomie ponad 30% wartości sprzedaży. Forscope jest również oficjalnym dystrybutorem IceWarp, platformy do komunikacji i współpracy, będącej alternatywą dla Microsoft 365 i Google Workspace.

Czy każde używane oprogramowanie można sprzedać i kupić?

Absolutnie nie. Forscope skupia się na w głównej mierze na odsprzedaży produktów Microsoft, jednak nie każde oprogramowanie będzie można w ten sposób sprzedać. Możliwość przeniesienia własności nie dotyczy subskrypcji, ponieważ nabywca nie jest właścicielem produktu (oprogramowanie jest tylko wynajmowane na określony czas). Poza tym, nabywca staje się właścicielem oprogramowania dopiero gdy w pełni za nie zapłaci. Program nie może być także używany przez pierwszego właściciela. Musi go odinstalować i zaprzestać korzystania. Poza tym, warto pamiętać, że warunki odsprzedaży różnią się w poszczególnych krajach, a UE może kontrolować warunki dotyczące tylko tych produktów, które zostały po raz pierwszy sprzedane i są przedmiotem obrotu na tym rynku.