Czy to już najniższy dołek na rynku PC? Gartner przewiduje, że koniunktura “w końcu” się odwróci

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

Światowe dostawy komputerów osobistych wyniosły w drugim kwartale 2023 r. 59,7 mln sztuk, co oznacza spadek o 16,6% w stosunku do drugiego kwartału 2022 r., według wstępnych wyników firmy Gartner. Po siedmiu kolejnych kwartałach spadków rok do roku rynek komputerów osobistych wykazuje początkowe oznaki stabilizacji, w tym sekwencyjny wzrost z poprzedniego kwartału. Gartner spodziewa się, że zapasy komputerów osobistych ustabilizują się do końca 2023 r., a popyt na komputery PC powróci do wzrostu począwszy od 2024 r.

Najlepsi dostawcy na światowym rynku komputerów osobistych nie zmienili się w drugim kwartale 2023 r., a Lenovo utrzymało pierwsze miejsce pod względem dostaw z 24% udziałem w rynku.

Firma2Q23 Dostawy2Q23 Udział w rynku (%)2Q22 Dostawy2Q22 Udział w rynku (%)2Q23-2Q22 Wzrost (%)
Lenovo1431824,01807225,3-20,8
HP Inc.1345122,51356619,0-0,9
Dell1039417,41329818,6-21,8
Apple52938,953087,4-0,3
Acer40216,750947,1-21.1
ASUS38806,546916,6-17,3
Inni829513,91148816,1-27,8
Całkowity59652100,071518100,0-16,6
Tabela 1. Wstępne szacunki światowych dostaw jednostek PC dla 2Q23 (tysiące jednostek) / Uwagi: Dane obejmują komputery stacjonarne i laptopy z systemem Windows, macOS lub Chrome OS. Wszystkie dane są szacowane na podstawie wstępnego badania. 
Ostateczne szacunki mogą ulec zmianie. Statystyki oparte są na przesyłkach sprzedanych do kanałów. Liczby mogą nie sumować się do pokazanych sum ze względu na zaokrąglenia. 
Źródło: Gartner (lipiec 2023 r.)

Dostawy Lenovo w ujęciu rocznym ponownie spadły w tym kwartale. Regiony EMEA i Azji i Pacyfiku były regionami wymagającymi dla Lenovo, ale firma odnotowała jedynie umiarkowane spadki w Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej.

Dostawy HP spadły tylko nieznacznie w drugim kwartale, kończąc serię kolejnych dwucyfrowych spadków. Dostawy laptopów wzrosły skromnie, ale zostały zrekompensowane spadkiem dostaw komputerów stacjonarnych. Amerykański rynek laptopów był dla HP solidny, z dwucyfrowym wzrostem rok do roku.

Firma Dell odnotowała piąty kolejny kwartał spadku, a dostawy spadły w większości kluczowych regionów. Region Azji i Pacyfiku był najtrudniejszym rynkiem dla firmy Dell, gdzie dostawy spadały szybciej niż średnia regionalna. Dell radził sobie stosunkowo dobrze na amerykańskim rynku komputerów stacjonarnych, utrzymując pozycję czołowego dostawcy.

„Ceny i dostępność komponentów komputerów PC drastycznie się poprawiły, pomagając ustabilizować rentowność dostawców pomimo presji cenowej na usuwanie zapasów. Jednak w miarę jak rynek komputerów osobistych zaczyna się ożywiać, a popyt na komponenty rośnie , korzystne warunki cenowe pamięci i pamięci SSD, którymi cieszyli się producenci komputerów osobistych, dobiegają końca”.mówi Mikako Kitagawa, Gartner

Rynek komputerów osobistych w USA spadł o 8,6% w drugim kwartale 2023 r.

Gospodarka USA była względnie stabilna, co zmniejszyło obawy wśród małych i średnich nabywców biznesowych (SMB) i stopniowo generowało popyt na komputery PC. Odświeżyło się również zapotrzebowanie na Chromebooki ze strony instytucji edukacyjnych, a także laptopy wśród nabywców rządowych . Popyt na komputery osobiste w USA pozostał jednak słaby

Rynek komputerów osobistych w regionie EMEA spadł o 14,6% rok do roku, co oznacza szósty z rzędu kwartał spadków. Ciągłe niepokoje polityczne, presja inflacyjna i podwyżki stóp procentowych nadal wywierały wpływ na popyt na komputery osobiste.

„Przełomowe perspektywy biznesowe ograniczają wydatki na komputery osobiste w regionie EMEA, ponieważ firmy ograniczają budżety na komputery PC w ramach strategii zarządzania kosztami . Zaufanie biznesu musi wzrosnąć, aby wpłynąć na silniejsze wzorce zakupów komputerów osobistych. Tymczasem popyt konsumpcyjny pozostaje niski, ponieważ wszystkie przedziały dochodów podlegają presji inflacyjnej”. – mówi Mikako Kitagawa, Gartner

Rynek komputerów osobistych w regionie Azji i Pacyfiku również nadal spadał, spadając o 26,9% rok do roku. Szczególnie słaby rynek komputerów osobistych w Chinach z powodu niepewności gospodarczej i niskiego popytu konsumpcyjnego znacząco wpłynął na wyniki regionu.

Podczas gdy Gartner przewiduje, że zapasy komputerów osobistych ustabilizują się do końca 2023 r., a popyt na komputery PC powróci do wzrostu począwszy od 2024 r., wielu dostawców wciąż musi poradzić sobie z trudnościami.

Żyjemy w burzliwych czasach dla technologii PC, ale to nie jest koniec świata. Kiedy burza ustąpi, a rynek komputerów osobistych zacznie się ożywiać, dostawcy komputerów PC będą musieli być gotowi do walki o każdy procent udziałów.

SOURCES:Gartner
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *