Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Dramatyczny rekord na polskim rynku finansowym spowodowany inflacją

Udostępnij

Najważniejszy indeks giełdowy WIG20 osłabił się od początku roku o 30%. Inwestowanie w ten indeks okazuje się dramatem jeżeli uwzględnimy rekordowo wysoko inflację, która dodatkowo osłabia wartość zainwestowanego długoterminowo kapitału.

WIG20 skorygowany o inflację jest najniżej od 1994 r., a jest rok, w którym indeks ten został wprowadzony.

– To jest bardzo dramatyczny wynik bo polska gospodarka urosła bardzo w ciągu tych prawie trzech dekad, a więc WIG20 powinien rosnąć co najmniej w stopniu takim jak rosła gospodarkamówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Powodów słabości najważniejszego indeksu GPW jest kilka. Jest nim struktura tego indeksu, jest w nim wiele spółek nie wzrostowych, związanych np. z energetyką i paliwami.

Gdy porównujemy spółki z WIG20 do giełd światowych, to w ich najważniejszych indeksach i w handlu ETF pierwsze skrzypce grają takie spółki jak Microsoft, Amazon, Alphabet, Apple, które są bardzo innowacyjne.

W WIG-20 ogromny udział mają spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, których decyzje nie są często optymalne z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych. Nie pomagają im decyzje właścicielskie dotyczące polityki cenowej.

Regulacje wprowadzane przez rząd negatywnie wpływają na spółki z tego indeksu, przykładem są banki, których wartość na giełdzie bardzo osłabiła się z powodu wakacji kredytowych.

W WIG20 są też spółki, których sukces został doceniony przez inwestorów, zanim znalazły się w tym indeksie.

– Wniosek dla polskich długoterminowych inwestorów giełdowych jest taki, że powinni budować globalny portfel akcji bo dzięki temu wykorzystają także bufor walutowywyjaśnia ekspert XTB.

Źródło:MarketNews24

Zobacz

Trzy dodatkowe sesje zakupowe w e-sklepie PGG – dla chętnych na miał węglowy

Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomi w swoim sklepie internetowym nowe, dodatkowe sesje zakupowe - w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16. Oferowane będą wtedy wyłącznie miały węglowe - nie tylko luzem, ale też w jednotonowych opakowaniach typu big-bag.

Sosny taborskie u kresu życia; leśnicy zastanawiają się, co dalej

Leśnicy przyznają, że sosny w rezerwacie "Sosny taborskie" dożywają kresu swojego biologicznego istnienia - mają osłabiony system korzeniowy, stopniowo zamierają. Leśnicy zastanawiają się, co zrobić, by w możliwie najszerszym zakresie zachować genotyp tych okazałych drzew dla przyszłych pokoleń.

Ile ton węgla zaimportuje Tauron do końca 2022?

Tauron szacuje, że w tym roku import węgla w grupie wyniesie 2,5 mln ton - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Szczeszek. Dodał, że nowy blok w Jaworznie pracuje stabilnie, a proces wydzielania aktywów węglowych do NABE jest kontynuowany.

Opłaty za prąd będą zamrożone do 2000 kWh. Będą wyjątki

W 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z "pozytywnymi wyjątkami" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin"; każda ilość powyżej limitu będzie liczona wg taryfy URE - zaznaczyła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W jakich cenach będzie gaz z Norwegii?

Gaz sprowadzany z Norwegii poprzez gazociąg Baltic Pipe będzie miał ceny rynkowe, europejskie, ale będzie kupowany ze źródeł nieuwarunkowanych politycznie - ocenia były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Technologie wodorowe zyskują popularność w Europie. Francja zapowiada inwestycje

W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru - podał w czwartek dziennik "Le Figaro".
- Reklama -

REKLAMA