Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Dwucyfrowy spadek cen na rynku pamięci NAND Flash

Udostępnij

Ponieważ rosnąca presja inflacyjna nadal osłabia gospodarkę światową, popyt na różne aplikacje konsumenckie został obniżony od drugiego kwartału i oczekuje się, że nie poprawi się do końca roku. Chociaż popyt na serwery jest stabilny, rozpoczął się okres dostosowywania zapasów, co pogłębia nadpodaż na rynku pamięci NAND Flash. Zgodnie z badaniami TrendForce, ponieważ sprzedawcy nie są już ograniczeni stałymi cenami, spadki cen pamięci NAND Flash w trzecim kwartale wzrosły z pierwotnych prognoz 8-13% do 13-18% kw/kw. Jeśli planowanie zdolności produkcyjnych producentów nie zostanie ograniczone, spadek ten prawdopodobnie utrzyma się w czwartym kwartale.

Jeśli chodzi o klienckie dyski SSD, wcześniej przygotowane zapasy wynikające z problemu zanieczyszczenia surowców stały się dużym obciążeniem ze względu na dalsze pogorszenie perspektyw wysyłki edukacyjnych Chromebooków i notebooków. Dlatego marki komputerów PC muszą nadal trawić zapasy dysków SSD w pierwszej połowie 22, co skutkuje kolejną korektą zamówień zakupu w trzecim kwartale. Przyczyną spadków cen była stopniowa ekspansja podaży 176-warstwowych klienckich produktów SSD oraz zoptymalizowana struktura kosztów 176-warstwowych dysków SSD QLC. W tym samym czasie tani kliencki dysk SSD YMTC stara się zostać przyjęty przez większą liczbę klientów notebooków w drugiej połowie 22, więc TrendForce szacuje, że spadki cen zwiększą się do 10-15% kwartał do kwartału.

Jeśli chodzi o dyski SSD dla przedsiębiorstw, popyt na zamówienia dla przedsiębiorstw jest konserwatywny w miarę spowolnienia światowej gospodarki. Dynamika zakupów dysków SSD dla przedsiębiorstw w trzecim kwartale wykazała oznaki spadku, podczas gdy zamówienia od chińskich dostawców usług w chmurze nie uległy poprawie. Dostawy platform serwerowych nowej generacji oczekiwanych przez dostawców były wielokrotnie opóźniane i traciły ochronę popytu, co spowodowało pogorszenie sytuacji na rynku dysków SSD w 2H22 dla przedsiębiorstw w porównaniu z pierwszą połową roku. Ponieważ średnia cena pamięci NAND Flash w produktach konsumenckich jest stosunkowo niska, a perspektywy popytu słabe, strona podażowa ma nadzieję wesprzeć wzrost przychodów poprzez zwiększenie dostaw w kategorii dysków SSD dla przedsiębiorstw. Patrząc na postawy kupujących, oczekując, że ceny spadną co najmniej do 2Q23, promocje sprzedawców nie pobudziły zakupów, a sprzedawcy musieli zwiększyć zakres ustępstw cenowych. Szacuje się, że spadki cen kontraktów w trzecim kwartale zwiększą się do 10-15% kw/kw.

Jeśli chodzi o eMMC, popyt na chromebooki jest niski, a sprzedaż telewizorów została jeszcze bardziej obniżona w ciągu roku. Chociaż dostawy produktów sieciowych są stosunkowo dobre, nadal trudno jest tej jednej kategorii produktów wypełnić lukę w popycie stworzoną przez inne aplikacje eMMC. Ponieważ ryzyko związane z zapasami utrzymuje się na wysokim poziomie, nabywcy jako główny cel w trzecim kwartale wyznaczyli uzupełnienie zapasów. Większość kupujących nie spieszy się z zakupami towarów, więc ceny eMMC nadal spadają. Ze względu na stabilną podaż produktów 2D eMMC, nadpodaż produktów 3D o dużej pojemności i negatywne nastawienie do zakupów wśród klientów końcowych, docelowy przedział cenowy był niższy niż psychologiczny wynik końcowy sprzedawców w tym kwartale, zmuszając sprzedawców do ponownego rozważenia i zaakceptowania oferty cenowe kupującego.

Jeśli chodzi o UFS, jego główna aplikacja produktowa, rynek smartfonów, pozostaje uboga. W trzecim kwartale marki Samsung i chińskie skupiły się na wyprzedaży, a cel dostawy nowych telefonów był konserwatywny. Dlatego też rynek UFS w II poł. 22 pozostaje pesymistyczny. Ze względu na słabe postępy w roztwarzaniu zapasów terminali, kupujący ściśle egzekwują kontrolę zapasów. Aby ułatwić transakcje, sprzedawcy wściekle przekonują głównych klientów pierwszego poziomu do wcześniejszego zobowiązania się do określonych ilości i oferują duże rabaty, aby przyciągnąć zamówienia. Sprzedawcy podobnie ustępują ofertom cenowym od klientów drugiego i trzeciego poziomu. Dlatego TrendForce spodziewa się, że spadki cen kontraktów UFS w trzecim kwartale wzrosną do 13-18% kw/kw.

Jeśli chodzi o wafle NAND Flash, nie pojawiło się znaczące wsparcie popytu na wafelki ze względu na słabą perspektywę popytu w terminalach i utrzymanie przez producentów modułów strategii zakupu niewielkich ilości produktów. Wafle fabryczne są nadal sprzedawane po obniżonych cenach i dopóki nie poprawią się perspektywy popytu, notowania wafli będą spadać z kwartału na kwartał w drugiej połowie 22 roku. Ponieważ producenci stale zwiększają podaż wafli, nowy zakład produkcyjny YMTC również zaczął przyczyniać się do zwiększania zdolności produkcyjnych. Różne plany zdolności produkcyjnych i postęp technologiczny SK Hynix, Samsung i Micron nie ulegną zmianie pomimo złych warunków rynkowych. Wraz z rosnącą presją na zapasy producenci byli psychologicznie przygotowani do poniesienia spadku średnich cen pamięci NAND Flash i erozji zysków.

20220824 084138 0823 sr 3q22nand跌幅再擴大

Źródło:Trend Force

Zobacz

Unia Europejska zaostrza przepisy w zakresie cyberbezpieczeństwa

Unia Europejska planuje wprowadzić surowe zasady dotyczące zabezpieczeń dla...

Hiszpania: rząd deklaruje, że nie wprowadzi ograniczeń w odbiorze wody przez Portugalię

Rząd Hiszpanii nie planuje ograniczyć ilości wody przesyłanej głównymi rzekami tego kraju do Portugalii, poinformował w piątek gabinet Pedro Sancheza, cytowany przez media w obu krajach.

Minister Maląg: limit zużycia energii nie jest za niski

Przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski. Statystyki pokazują, że roczne zużycie energii na osobę wynosi 700 kWh, więc limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na rodzinę trzyosobową – powiedziała we wtorek w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta" –szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Wojna trwa na każdym froncie. Rosyjscy hakerzy atakują ukraińskie organizacje rządowe

Eksperci Cisco Talos odnotowali wzmożoną aktywność grupy Gamaredon APT,...

Nie pijasz kawy? To zacznij. Badacze dowiedli, że wydłuża życie

Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, również rozpuszczalnej i bezkofeinowej, wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z unikaniem kawy – wskazują nowe badania opublikowane w „European Journal of Preventive Cardiology”.

OVHcloud poszerza swoje rozwiązania pamięci masowej

Grupa OVHcloud oferuje szerokie portfolio rozwiązań pamięci masowej, adresując...
- Reklama -

REKLAMA