Grupa Data4 chce umocnić pozycję na rynku data center i pozyskała 2,2 mld euro

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 5 min
5 min

Grupa Data4, operator w sektorze data center, pozyskała finansowanie w wysokości 2,2 mld euro na dalszy rozwój w Europie. Dzięki tym funduszom Data4 ma zamiar umocnić swoją pozycję na rynku data center w Europie i planuje czterokrotnie zwiększyć swoją sprzedaż w ciągu siedmiu lat do poziomu 800 mln euro. W tym celu Grupa zamierza rozwijać swoje cyfrowe kampusy według planu inwestycyjnego, który obejmie także 500 mln euro przeznaczone na inwestycje w Polsce.

Po rozpoczęciu działalności w Polsce w 2021 r. oraz w Niemczech na początku tego roku, Data4 zamierza skonsolidować swoją działalność w Europie i zapewnić klientom ultra-połączoną platformę cyfrową, która do 2030 r. osiągnie moc ponad 1 GW. W tym celu Grupa zamierza rozwijać swoje cyfrowe kampusy według planu inwestycyjnego, który obejmuje 2 mld euro przeznaczone na inwestycje we Francji, blisko 1 mld euro w Niemczech, 1 mld euro we Włoszech, ponad 500 mln euro w Hiszpanii oraz również 500 mln euro w Polsce do końca 2029 roku.

Ponadto firma rozważa również inne inwestycje wspierające rozwój jej klientów – zarówno w krajach, w których Grupa prowadzi działalność, jak i w innych częściach Europy.

Ogłoszone przez Data4 finansowanie kredytem bankowym w wysokości 2,2 mld euro jest pierwszym krokiem w realizacji jej przełomowego planu inwestycyjnego. Było to możliwe dzięki wsparciu europejskich banków: BNP Paribas, Natixis, ABN AMRO i Deutsche Bank.

– Cieszymy się z pozyskanego finansowania, które pokazuje zaufanie banków do planu rozwoju Data4mówi Claire Vandromme, Chief Financial Officer w Data4W ramach kwoty 2,2 mld euro, pierwsza transza w wysokości 1,2 mld euro posłuży do refinansowania istniejącego zadłużenia, zaś druga transza w wysokości 1 mld euro zostanie wykorzystana do pozyskania nowych lokalizacji i budowy przyszłych centrów danych Grupy. Podpisaliśmy już opcję na kolejną transzę w wysokości do 1 mld euro, która może zostać wkrótce uruchomiona.

– To bezprecedensowe finansowanie umożliwi Data4 realizację ambitnego celu, jakim jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie 800 mln euro do 2029 roku, przy jednoczesnym czterokrotnym wzroście naszej Grupy w tym samym okresie. Jako firma z rodowodem europejskim, planujemy dalszy rozwój na obecnych rynkach, aby umacniać pozycję wiodącego operatora centrów danych, nie wykluczając również rozpoczęcia działalności w innych krajach tego regionu. Nasza unikalna pod względem korzyści oferta w Europie jest pożądaną alternatywą dla pozaeuropejskich, amerykańskich i azjatyckich dostawców usług hostingowych. Ponadto jako filar branży cyfrowej, będziemy kontynuować i zwiększać wysiłki w nadchodzących latach, aby zmniejszać nasz ślad środowiskowymówi Olivier Micheli, CEO Data4.

Data4 – działalność na rynku data center w Polsce

Pierwszy polski kampus Data4 znajduje się w Jawczycach pod Warszawą, na działce o powierzchni 4 hektarów. W skład inwestycji wejdą docelowo 4 obiekty, których całkowity przydział mocy wyniesie 60 MW.

Pierwsze data center o mocy 8 MW zostało oficjalnie otwarte w maju br. i zajmuje ponad 2,2 tys. m2. Obecnie trwa budowa drugiego obiektu. Kampus zostanie połączony światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w Warszawie, aby zapewnić dostęp do dużej liczby operatorów telekomunikacyjnych oraz pełnej powtarzalności procesów oraz rozwiązań wdrożonych w pozostałych kampusach Data4 na terenie Europy.

— To dla nas świetna wiadomość. Grupa Data4 będzie jeszcze bardziej konkurencyjna, co otwiera nam drogę do oferowania najwyższej jakości usług kolejnym klientom. Popyt na centra danych w naszym regionie Europy nieustannie się zwiększa, dlatego ta rekordowa dla nas inwestycja pozwoli na jeszcze lepsze odpowiadanie na potrzeby lokalnego rynku. Ponadto rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych, co sprawia, że potrzebujemy kolejnych inwestycji w infrastrukturę cyfrową w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniejwyjaśnia Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Nowa wielkoskalowa inwestycja umożliwi Data4 kontynuowanie dążeń w zakresie zrównoważonego rozwoju. Podejście to rozpoczyna się na etapie projektowania, od dogłębnej analizy cyklu życia (LCA), poprzez budowę i eksploatację infrastruktury, z wykorzystaniem „niskoemisyjnego” betonu, projektów odzyskiwania ciepła odpadowego i innowacyjnych technik chłodzenia.

Data4 w komunikacie podkreśla, że ma nadzieję, iż “wdrożenie ambitnego planu finansowego umożliwi Data4 kontynuację dalszego rozwoju w Europie, aby umocnić pozycję odpowiedzialnego lidera na rynku centrów danych”.

Udostępnij