[the_ad_group id="105318"]

Grupa Data4 ogłosiła utworzenie nowego data center pod Paryżem

[the_ad_group id="105318"]

Grupa Data4 ogłosiła utworzenie nowego data center pod Paryżem

Kilka tygodni przed otwarciem pierwszego kampusu w Polsce i dwa miesiące po ogłoszeniu rozpoczęcia działalności w Niemczech, grupa Data4 informuje o utworzeniu kolejnego kampusu centrum danych we Francji. Dzięki temu zakrojonemu na szeroką skalę projektowi, francuski operator i inwestor na europejskim rynku centrów danych, wzmacnia swoją pozycję i rozwój na południu Paryża. Najnowszy kampus przyniesie szereg korzyści w tym regionie, z naciskiem na odpowiednie zarządzanie energią, co jest działaniem idącym w parze z rozwojem pobliskiej dzielnicy ekologicznej Nozay. 

W celu dalszego rozwoju cyfrowej gospodarki oraz wsparcia klientów, Data4 kontynuuje ekspansję w południowej części regionu paryskiego, ogłaszając przejęcie siedziby firmy Nokia w Nozay (Essonne). Grupa planuje zainwestować blisko miliard euro, aby do 2030 roku całkowicie zrewitalizować 22 hektary terenu przemysłowo-biurowego.

„Przejęcie jest kolejnym krokiem w spełnianiu naszych ambicji, aby szybko osiągnąć moc 1 GW i być wiodącym paneuropejskim graczem w sektorze centrów danych. W ten sposób wzmacniamy tez naszą pozycję na południu Paryża. Po przekształceniu dawnego zakładu przemysłowego Alcatela w Marcoussis w kampus centrum danych, przejęcie zakładu Nokii w Nozay także podkreśla nasze zaangażowanie w tym regionie oraz chęć współpracy i rozwoju lokalnego ekosystemu.”

Olivier Micheli, prezes Data4

Grupa Data4 jest obecna w regionie Essonne od 2006 roku, zarządzając dwoma kampusami w Marcoussis (PAR1 i PAR2). Utworzenie nowego obiektu w Nozay (PAR3) wzmocni jej status kluczowego gracza w regionie poprzez zwiększenie całkowitej dostępnej mocy elektrycznej do 375 MW we wszystkich trzech obiektach. Ponadto, jako lokalny i odpowiedzialny gracz, firma wybrała tę lokalizację ze względu na możliwość ponownego zagospodarowania istniejącego terenu,  co stanowi ważny element strategii zrównoważonego rozwoju. Ze względu na bliskość geograficzną wybrana lokalizacja pozwala  także na liczne synergie z pozostałymi dwoma lokalizacjami Data4 w regionie paryskim, w szczególności w zakresie łączności.

„Nasze trzy kampusy będą zlokalizowane w odległości 5 km, co umożliwi naszym klientom bardzo łatwe rozszerzenie możliwości hostingowych i zwiększenie odporności dzięki redundancji ich architektury i sprzętu. Będą oni również korzystać z szerokiej łączności i niskich opóźnień dzięki obecności wielu operatorów telekomunikacyjnych. To wzmocnienie w regionie pobudzi również lokalną gospodarkę poprzez stworzenie około 500 dodatkowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.”

Alexandre Delaval, dyrektor odpowiedzialny za rozwój Data4 we Francji

Wzorcowy kampus pod względem zrównoważonego rozwoju

W Nozay zostaną zastosowane wszystkie standardy i certyfikaty Grupy Data4 zgodne z normą ISO 50001 dotyczącą zarządzania energią czy z Europejskim Kodeksem Dobrego Postępowania.

Oprócz rewitalizacji terenu przemysłowego oraz ponownego wykorzystania ciepła odpadowego, Data4 zleci również certyfikację całego obiektu w ramach BREEAM, międzynarodowego znaku referencyjnego, który wyróżnia najbardziej przyjazne środowisku projekty architektoniczne w oparciu o szereg kryteriów (zarządzanie energią, wodą i odpadami, dostęp do zrównoważonego transportu oraz zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników). Oprócz oceny kluczowych kryteriów środowiskowych obiektu, etykieta BREEAM będzie również uwzględniać bioróżnorodność obiektu w jego obecnym stanie.

Informacja o rozbudowie francuskiej infrastruktury Data4 poprzedza otwarcie pierwszego polskiego kampusu operatora w podwarszawskich Jawczycach. Rozpoczęcie działalności centrum danych w Polsce umożliwi firmie zarówno ukierunkowanie się na polski rynek hostingu oraz kolokacji, jak i wspieranie rozwoju klientów będących dostawcami usług w chmurze w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Centra danych odgrywają fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie i gospodarce, a w Polsce rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych. Jesteśmy największym krajem i największą gospodarką w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co naturalnie buduje nasz potencjał jako telekomunikacyjnego lidera regionu. To główne powody, dla których Grupa Data4 zdecydowała się na uruchomienie jednego z najnowocześniejszych kompleksów obliczeniowych w Jawczycach pod Warszawą.”

Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4
[the_ad_group id="105326"]

Popularne

Trend 24h

[the_ad_group id="105327"]

więcej publikacji

od naszych partnerów